Triglütseriidide määramine

Triglütseriidide määramine

KliendikaardigaKliendikaardiga 2,00 €

Hind 4,00 €

Duration15 minutit

Triglütseriidide kõrge väärtus on üks mitmetest südame- ja veresoonkonna haiguste riskiteguritest. Juhul kui kõrvalekalle on tuvastatud õigel ajal, saab ennetada mitme tõsise tüsistuse teket. 

  • Triglütseriidide mõõtmine maksab Apotheka kliendikaardi omanikele 2 €, tavahind 4 €.  
  • Apotheka kliendikaardi omanikuks saad tasuta hakata apteegis või siin.
  • Vajalik on eelregistreerimine. Leia sobiv aeg ning täida vorm
  • Enne triglütseriidide taseme määramist peaks olema soovitatavalt vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).

Kuidas määratakse trigültseriidide taset?

Apteegis on selleks tarbeks spetsiaalne kontrollitud aparaat, kuhu sisse käib testiriba, millele kogutakse veretilk. Triglütseriidide määramiseks desinfitseeritakse kolmanda või neljanda sõrme külgpind, kuhu tehakse lansetiga väike torge. Analüüsiks võetakse üks tilk verd.

Mis on triglütseriidid?

Triglütseriidid on rasvhapete glütseroolestrid, mida sünteesitakse peamiselt maksas ja rasvkoes, kuid saadakse toiduga. Need on organismis energia allikaks ja toidurasvade transportijaks. Triglütseriidide tase võib tõusta süsivesiku- ja rasvarikka toidu liigtarvitamise tagajärjel. Ka mõningad ravimid võivad kõrvaltoimena triglütseriidide taset liigselt tõsta.

Miks on kasulik oma triglütseriidide väärtust teada?

Triglütseriidide väärtuse teadmine annab võimaluse ennetada mitmesuguseid südame- ja veresoonkonda puudutavaid tüsistusi. Nõnda tekib ka pilt organismi võimest reguleerida rasvade taset organismis: kui triglütseriidide tase on normist madalam või kõrgem, võib see olla mõne haiguse tagajärg, ravimi kõrvaltoime või mängib rolli hoopiski pärilikkus.

Milline on triglütseriidide normväärtus?

 

Triglütseriidid mmol/l

Normaalne

< 1,7

Mõõdukalt kõrgenenud

1,72,2

Oluliselt kõrgenenud

> 2,2

Allikad: IDF Euroopa regiooni ravijuhend, KV haiguste preventsiooni ravijuhis 2012

Mida põhjustab kõrge triglütseriidide tase?

Kõrgenenud triglütseriidide tase on üks kardiovaskulaarhaiguste riski ja ainevahetushäire tunnuseid. Ainevahetushäiret soodustavateks faktoriteks võivad olla veel ülekaalulisus, ülemäärane alkoholitarvitamine, diabeet, neerupuudulikkus ja kilpnäärme alatalitlus.

Mida põhjustab liiga madal triglütseriidide tase?

Madal triglütseriidide tase annab märku alatoitumusest, toitainete imendumise probleemidest, kilpnäärme ületalitlusest ja maksatalitluse häiretest.

Kuidas ennetada triglütseriidide taseme tõusmist üle normi?

Triglütseriidide taset saab normis hoida tervislikult ja mitmekesiselt toitudes. Piirama peaks rasvaste toitude osakaalu menüüs ning eelistama loomalihale linnu- ja kalaliha. Vähendada võiks alkohoolsete jookide ja magusate toitude tarvitamist. Tähtis on ka füüsilist aktiivsust suurendada: teha regulaarselt aeroobset trenni 30–60 minutit korraga ja 5–7 korda nädalas.

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!

Sarnased teenused:

Kõik teenused