Veresuhkru määramine

Veresuhkru määramine

Suhkrutõbi (ka diabeet, suhkruhaigus) on hakanud kogu maailmas võtma epideemia mõõtmeid. Õigeaegne veresuhkru normväärtusest kõrvalekalde tuvastamine aitab vältida mitmesuguseid tõsiseid tüsistusi, nagu silma-, neeru-, südame-, veresoonkonna, jala- ja närvikahjustused.

Veresuhkru taseme teadmine annab infot organismi tervisliku seisundi kohta, sest kergemate suhkrutõve vormide korral võivad haiguse tunnused puududa ja õigeaegne ravi võib jääda saamata. Kui teada oma veresuhkru väärtust, on võimalik vältida tüsistusi, näiteks närvitundlikkuse häireid ja veresoonte muutusi kogu organismis, ning pikendada tervelt elatud aastate arvu.

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

MIS ON DIABEET EHK SUHKRUTÕBI?

Diabeet on mitmesugustel põhjustel tekkiv energiaainevahetushäire, millele on iseloomulik pikka aega kõrgel tasemel püsiv veresuhkru sisaldus ning häired süsivesiku-, rasva- ja valguainevahetuses. Diabeet on tingitud insuliini vähesusest, insuliini toime nõrgenemisest või nende koosmõjul.

Diabeedi tüüpe on kaks:

  • I tüüpi diabeedi korral hävinevad kõhunäärme insuliini tootvad rakud. Selle põhjusteks on pärilik eelsoodumus ja keskkonnategurid. Seda tüüpi diabeeti põeb 10% diabeetikutest.
  • II tüüpi diabeedi korral toodetakse kõhunäärmes küll tarvilikul määral insuliini, kuid insuliin ei toimi piisavalt. Selle põhjusteks peetakse ülekaalulisust, pärilikkust ja ka suurt vanust. Seda tüüpi diabeeti põeb 90% diabeetikutest.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnang diabeedi kui haiguse levikule maailmas:

Aasta Diabeetikute arv
2000 171 miljonit
2007 246 miljonit
2012 371 miljonit
2030 552 miljonit


Allikas: Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), Rahvusvaheline Diabeediföderatsioon (IDF) 2010

MIDA PÕHJUSTAB KÕRGE VERESUHKRU TASE?

Pikka aega normist kõrgem veresuhkru tase toob suurema tõenäosusega kaasa mitmesuguste tüsistuste tekke. Ennekõike toimuvad kahjulikud muutused närvides ja veresoontes. Veresoonte kahjustused võivad tekkida silmades, neerudes, jalgades, aju ja südame veresoontes. Selle tagajärgedeks võivad olla pimedaks jäämine, infarkt, insult, jäsemete amputatsioon ja neerupuudulikkus.

MILLINE ON VERESUHKRU NORMVÄÄRTUS?

 

Terve inimese normnäitajad

Söögieelne veresuhkru tase veres

< 6,0 mmol/l

Söögijärgne veresuhkru tase veres (≤ 2 h)

< 7,8 mmol/l

 Allikas: IDFi ravijuhend 2008

 

Diabeedihaige normnäitajad

Söögieelne veresuhkru tase perif. veres

< 6,0 mmol/l

Söögijärgne veresuhkru tase perif. veres (≤ 2 h)

< 7,5 mmol/l

 Allikas: ADA 2008, ESC/EASD (European Society of Cardiology / European Association for the Study of Diabetes)

KUIDAS ENNETADA KÕRGET VERESUHKRU TASET?

I tüüpi diabeeti pole võimalik ennetada, kuid seda on võimalik kontrolli all hoida. II tüübi korral on ennetamine võimalik. Suur roll on tervislikul elustiilil: piisaval füüsilisel koormusel, normaalse kehakaalu hoidmisel, stressi vältimisel ja õigel toitumisel. Tuleb olla füüsiliselt aktiivne, et säilitada normaalne kehakaal. Tuleb jälgida, mida süüa ja juua, sest vale toitumine on üks peamisi põhjuseid, miks II tüüpi diabeeti haigestutakse. Peale selle tuleks vältida rasvase ja magusa toiduga liialdamist, piirata alkoholi tarvitamist ja loobuda suitsetamisest.

KUIDAS MÄÄRATA VERESUHKRU TASET?

Veresuhkru taset saab määrata glükomeetriga. See sobib kasutamiseks nii apteegis kui ka kodustes tingimustes. Apteegis kasutatakse kontrollitud ja kalibreeritud aparaati. Sellesse käib testiriba, millele kogutakse veretilk. Veresuhkru taseme määramiseks desinfitseeritakse kolmanda või neljanda sõrme külgpind ja tehakse sinna ühekordse lansetiga väike torge. Esimene veretilk pühitakse ära, kuna see sisaldab koevedelikku, analüüsiks võetakse teine tilk.

Enne veresuhkru taseme määramist peaks olema soovitatavalt vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!