Hemoglobiini määramine

Hemoglobiini määramine

Inimesed sagedasti kurdavad väsimust, pearinglust, hingeldust ja muid sümptomeid, mida põhjustab normaalsest hemoglobiini tasemest erinev näitaja. Kui normväärtusest kõrvalekalle on tuvastatud varakult, on võimalik ennetada mitmeid tõsiseid tüsistusi ning parandada inimese enesetunnet, korrigeerides toitumisharjumusi või muid tervisliku eluviisi parandavaid tegureid.

REGISTREERI NÕUSTAMISELE

Hemoglobiini taseme määramine maksab Apotheka kliendikaardi omanikule 2 € (tavakliendile 4 €) ning teenusele saab registreeruda valitud apteegis kohapeal või siinsamas internetis.

Apotheka kliendiks saad tasuta hakata apteegis või internetis siin.

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

MIS ON HEMOGLOBIIN?

Hemoglobiin on rauda sisaldav, verele punast värvust andev valk, mille põhiülesandeks on hapniku viimine kopsudest keha kõikidesse organitesse ja kudedesse. Punaste vereliblede eluiga on 90-120 päeva. See tähendab, et hemoglobiini varu veres uuendatakse iga 3-4 kuu järel.

MIKS ON KASULIK OMA HEMOGLOBIINI TASET TEADA?

Hemoglobiini taseme teadmine annab infot inimese tervisliku seisundi kohta ning loob võimaluse ennetada mõne tõsisema terviserikke tekkimist. Pikendades nõnda tervelt elatud aastate arvu.

Hemoglobiini tasemele peavad erilist tähelepanu pöörama just rasedad, imetavad emad, väikelapsed, taimetoitlased ja ühekülgse toitumisharjumusega patsiendid.

MIDA PÕHJUSTAB MADAL HEMOGLOBIINI TASE?

Normväärtusest madalam hemoglobiini tase põhjustab aneemiat. Aneemia tagajärjel väheneb vere võime transportida hapnikku kudedesse, põhjustades hüpoksia ehk hapnikupuuduse organismis. Peamised aneemia sümptomid on:

  • kahvatus
  • väsimus
  • ärritatavus
  • õhupuudustunne
  • madal vererõhk (hüpotoonia)
  • valulik keel
  • söögiisu vähenemine või puudumine
  • peavalu

MILLINE ON HEMOGLOBIINI NORMVÄÄRTUS?

 

Hemoglobiin g/l

Naistel

117-153

Meestel

134-170


Allikas: www.kliinikum.ee

KUIDAS ENNETADA HEMOGLOBIINI TASEME KÕRVALEKALDEID?

Normaalsest hemoglobiini tasemest erinevaid väärtusi pole võimalik alati ennetada, sest seda võivad põhjustada mitmed kroonilised haigused, ravimid, füsioloogilised eripärad jm. Ennetada on võimalik juhul, kui põhjused tulenevad valest toitumisharjumusest – ühekülgne toitumine, vähene punase liha tarbimine või ainult taimetoidu söömine. Viimane tingib raua, foolhappe ja vitamiin B12 vähesuse toidus, mis omavad hemoglobiini normväärtuse püsimisel olulist rolli.

KUIDAS MÄÄRATAKSE HEMOGLOBIINI TASET?

Apteegis on olemas spetsiaalne kontrollitud aparaat. Sellesse käib testiriba, millele kogutakse veretilk. Hemoglobiini taseme määramiseks desinfitseeritakse kolmanda või neljanda sõrme külgpind, kuhu tehakse lansetiga väike torge. Esimene veretilk pühitakse ära, sest see sisaldab koevedelikku, analüüsiks võetakse teine tilk.

Enne hemoglobiini taseme määramist peaks olema soovitatavalt vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!