Kehakoostise määramine

Kehakoostise määramine

Söömine on nii tavapärane tegevus, et inimene enamjaolt ei mõtle, mida, kui palju ja milleks ta sööb. Kuid tõsiasi on see, et koosneme sellest, mida sööme. Seetõttu on toidul suur roll inimese tervisele, elukvaliteedile ja töövõimele. Kehakoostise määramine aitab välja selgitada organismi tervisliku seisundi ning selle põhjal saab järeldada, kas on soovitatav muuta söömisharjumisi ja elustiili tervislikumaks.

Kehakoostise määramine on Apotheka kliendile 2 € (tavakliendile 4 €)  ning teenusele saab registreeruda valitud apteegis kohapeal või siinsamas internetis.

Apotheka kliendiks saad tasuta hakata apteegis või internetis siin.

PS! Sobiva aja puudumisel võta ühendust apteegiga!

NB! Mõõtmine toimub paljajalu, s.t jalast tuleb võtta sukkpüksid ja põlvikud.

Vaata võimalikke kehakoostise määramise aegu ja tee broneering siinsamas online-broneerimiskeskkonnas! 

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

Kombineeri see terviseteenus ka meie uue toitumisnõustamise teenusega! 

Kui online-broneerimiskeskkonnas Sulle sobivat aega saada ei ole, tasub kindlasti helistada valitud apteeki ja uurida lisa, sest teinekord saavad apteekrid ka Sulle sobival ajahetkel teenust ikkagi pakkuda. Apteekide kontaktid leiad siit.

MILLEST KEHA KOOSNEB?

Vesi – meestel 50-65%; naistel 45-60%
Proteiin – meestel 16-18 %; naistel 14-16%
Rasv – meestel 15-20%; naistel 20-30%
Mineraalid – meestel 5,8-6,0%; naistel 5,5-6,0%

MIKS ON KASULIK OMA KEHAKOOSTIST TEADA?

Kehakoostis annab teadmise tervislikkust seisundist, sest tihti inimene ise ei tea, millises seisus on tema organism. Kas esineb probleeme organismi liigse rasvumisega, eriti siseorganite ümber, mida sagedasti visuaalselt pole võimalik tuvastada? Milline on organismi põhiainevahetuse kaloraaž, et oleks tagatud päevane energiahulk? Kas on vajalik suurendada füüsilist aktiivsust skeletilihaste osakaalu parandamiseks, et kehal oleks kergem energiat põletada jne?
Kehakoostise määramisel selguvad:

 • Kehakaal
 • Kehamassiindeks
 • Keha rasvasisalduse protsent
 • Skeletilihaste protsent
 • Põhiainevahetuse kaloraaž
 • Vistseraalse rasva sisaldus

MIDA PÕHJUSTAB KÕRGE KEHA RASVASISALDUSE PROTSENT?

Püsivalt kõrge keha rasvasisalduse protsent on lisakoormus organismile, mis pikemas perspektiivis avaldab mõju südamele, neerudele, maksale, veresoontele ja paljudele teistele organitele. Oluline on hoida rasvasisaldus normaalses vahemikus, mis meestel on 10-20% ja naistel on 20-30%. Normid erinevad vanuse ja sooti.

MIS ON VISTSERAALNE RASV?

Vistseraalne rasv on siseorganeid ümbritsev rasv, mida silmaga pole võimalik tuvastada. Näitaja omab vanusega korreleeruvat seost ning sagedasti on meestel probleem tõsisem. Vistseraalne rasvkude vabastab vereringesse aineid, mis soodustavad südame pärgarterite põletiku ja II tüüpi diabeedi teket.

MIS ON PÕHIAINEVAHETUS?

Põhiainevahetuseks nimetatakse energiahulka, mida organism igapäevaselt vajab eluliselt tähtsate füsioloogiliste funktsioonide toimimiseks. Inimese põhiainevahetuse suuruse määravad ära järgmised tegurid: kehakaal, pikkus, vanus, sugu, keha koostis, organismi ainevahetuse iseärasused. Põhiainevahetuse suurus muutub vanusega. Väga kõrge on see lapseeas (kasvav organism) ja alates neljakümnendatest hakkab see vähenema ligikaudu 5% iga järgneva 10 aastaga. Suurema kehakaalu ja pikkusega ning meestel on põhiainevahetus suurem kui väiksema kehakaalu ja pikkusega ning naistel.

MILLEKS ON VAJA SKELETILIHASEID?

Skeletilihaste ülesanne on liigutada skeleti osi ning kindlustada sel teel keha liikumine. Neid saab treenimise ja muu füüsilise tegevuse abil suurendada. Skeletilihaste osakaalu suurendamise tulemusena on kehal kergem energiat põletada ja see muutub väiksema tõenäosusega rasvaks. Keskmisel mehel on skeletilihaste osakaal 36% ja naisel 27%.

KUIDAS HOIDA KEHAKOOSTIST OPTIMAALSENA?

 • Tervislik ja mitmekesine toitumine – täiskasvanute tasakaalustatud menüüs peaks saadavast energiast moodustama 10-15% valgud, 25-30% rasvad ja 55-60% süsivesikud.
 • Piisav füüsiline aktiivsus, alustades 30-minutilisest jalutuskäigust.
 • Piisav puhke- ja uneaeg.
 • Stressi vältimine.
 • Alkoholi tarvitamise piiramine või loobumine – lisaks sõltuvusele omab alkohol mõju kehakaalule (suurendab söögiisu ja on kõrge kaloraažiga – 1 gramm puhast alkoholi annab 7,1 kcal energiat).
 • Vedeliku piisav tarbimine – teoreetiline veevajadus on 28-35 ml/kg kohta ööpäevas. See on individuaalne, sõltub kehalisest aktiivsusest, konkreetse organismi eripärast jt teguritest.

KUIDAS MÄÄRATAKSE KEHAKOOSTIST?

 • Kehakoostise määramiseks kasutatakse valideeritud aparaati, mis töötab BI meetodil.
 • Inimene astub paljajalu aparaadile nii, et põlved ja selg oleks sirged, ning seejärel võtab kätte ekraanimooduli, hoides käsi sirgelt ees ja 90-kraadise nurga all kehast.
 • Soovituslik on mõõtmine läbi viia enne söömist või vähemalt 2 tundi peale sööki.
 • Vastunäidustatud on mõõtmist läbi viia rasedatel, elektriliste meditsiiniseadmete kasutajatel (nt südamestimulaator jm), vahetult pärast treeningut, pärast suure koguse vedeliku tarbimist ja muude probleemide korral, mis ei luba antud uuringut patsiendil teostada.
 • NB! Apteegiti võib kehakoostise mõõtmise toiming veidi erineda.

 Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!