Luutihedus näitab meie luude tugevust. Luutiheduse näitaja teadmine annab ülevaate luude olukorrast, mis omakorda võib olla abiks tõsiste kaebuste ennetamisel. Teenus on saadaval ainult Tartus, Raekoja apteegis!
Apotheka kliendikaardi omanikuks saad tasuta hakata apteegis või siin.
Vajalik on eelregistreerimine. Leia sobiv aeg ning täida vorm.
Mis on luutihedus?
Luutihedus näitab luu tugevust. Inimese luumass suureneb pidevalt kuni 30. eluaastani. See-eest luukude uueneb igapäevaselt. Luu tihedus sõltub mitmetest nüanssidest, aga ennekõike on see seotud kaltsiumi tarbimisega, mida saadakse toiduga.
Miks on kasulik oma luutihedust teada?
Luutiheduse näitaja T-score teadmine annab ülevaate luu olukorrast, ka eluviisist jm teguritest, et õigeaegselt ennetada tõsiseid kaebusi (nt osteporoosi). 70. eluaastaks on naised kaotanud ligikaudu 40% oma luumassist. Normist madalam luutiheduse väärtus esineb ka nooremapoolsetel inimestel, kes hoiduvad piimatoodete tarbimisest, suitsetavad, tarvitavad liigselt alkoholi või ei tegele regulaarselt aktiivse liikumisega. Osteoporoosi kõige ohtlikumateks tüsistuseks on luumurrud nn. haprusmurrud.
Mõõtmine on näidustatud eelkõige:
50+ vanustel naistel, kellel on olnud luumurd või esineb vähemalt 3 riskifaktorit.
Naistel, kellel menopaus algas enne 45. eluaastat.
Röntgenfilmil esineb osteoporoosile iseloomulikke selgroolülide muutusi või on kahtlus osteoporoosile.
Korduvad luumurrud või luumurrud minimaalse trauma tagajärjel.
Kehapikkuse vähenemine üle 5 cm.
Kuidas ennetada luude hõrenemist?
Õige toitumine, tuleb jälgida, et toiduga saadakse piisavas koguses kaltsiumit ja D-vitamiini.
Loobuda suitsetamisest, sest suitsetajad kaotavad luukude kiiremini kui mittesuitsetajad.
Vähendada alkoholi tarbimist (alkoholil on otsene kahjustav toime luukude ehitavatele rakkudele).
Tegeleda regulaarselt füüsilise treeninguga, sest see aitab säilitada luukude (soovitatavalt 3–4 korda nädalas, 30–40 minutit järjest).
Kuidas teostatakse luutiheduse mõõtmist?
Luutiheduse mõõtmiseks kasutatakse luusonomeetrit, mis teostab mõõtmist ultraheliga. Mõõtmine toimub kannaluust. Hinnatakse T-Score tulemust.
Patsient istub toolil, selg sirgelt vastu tooli seljatuge, käed süles. Mõõtmist teostatakse katmata jalalt, eemaldada tuleb kingad, sokid, sukad. Testitavas piirkonnas peab olema nahk terve, ei tohi olla marrastusi, haavu või haavandeid.