Kolesterooli määramine

Kolesterooli määramine

Inimeste arv, kel on avastatud kõrge kolesteroolitase, suureneb aasta-aastalt. Kõrge kolesteroolitaseme tõttu suureneb südame- ja ajuinfarkti haigestumise ning veresoonte lubjastumise ehk ateroskleroosi risk. Selle juures on oma roll ka vanusel, pärilikul eelsoodumusel, kaasuvatel haigustel, ülekaalulisusel, valedel toitumisharjumustel, alkoholiga liialdamisel, vähesel füüsilisel aktiivsusel ja ravimitelgi.

REGISTREERI NÕUSTAMISELE

Kolesteroolitaseme määramine maksab Apotheka kliendikaardi omanikule 2 € (tavahind 4 €) ning teenusele saab registreeruda valitud apteegis kohapeal või siinsamas internetis.

Apotheka kliendiks saad tasuta hakata apteegis või internetis siin.

PS! Sobiva aja puudumisel võta ühendust apteegiga!

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

MIS ON KOLESTEROOL?

Kolesterool on tsükliline alkohol, mida sünteesitakse 70% ulatuses maksas ja 30% saadakse toiduga. Kolesterool on üks rakuseina komponente ning mitme füsioloogiliselt tähtsa ühendi, näiteks D-vitamiini sünteesi eelühend. Vereplasmas esineb kolesterool lipoproteiinide koostises (LDL ehk „halb kolesterool”, HDL ehk „hea kolesterool”).

MIKS ON KASULIK OMA ÜLDKOLESTEROOLI TASET TEADA?

Inimene ise ei tunne, kui üldkolesterooli tase on üle normi. Üldkolesterooli väärtuse teadmine annab võimaluse teadlikult ennetada mitmesuguseid südame- ja veresoonkonda puudutavaid tüsistusi ning pikendada tervelt elatud aastate arvu.

MIDA PÕHJUSTAB KÕRGE ÜLDKOLESTEROOLI TASE?

Kõrge kolesteroolisisaldus veres on üks peamisi südame- ja veresoonkonna haiguste põhjustajaid. Kõrge kolesteroolitaseme tagajärjel tekkinud veresoonte lubjastumine ehk ateroskleroos võib viia isheemia (hapnikuga varustamise häire kudedes), emboolia (veresoone ummistus) ja aneurüsmi (veresoone seina väljasopistus) tekkeni.

MILLINE ON ÜLDKOLESTEROOLI NORMVÄÄRTUS?

 

Üldkolesterool tervel inimesel (veres) mmol/l

Diabeetiku üldkolesterool (veres) mmol/l

Normaalne

< 5,0

< 4,5

Kõrgenenud südame-veresoonkonna haiguste risk

> 5,0

Oluliselt kõrgenenud südame-veresoonkonna haiguste risk

> 6,5


Allikas: kardiovaskulaarhaiguste preventsiooni ravijuhis 2012

KUIDAS ENNETADA KÕRGET KOLESTEROOLITASET?

Inimene saab 30% kolesteroolist toiduga, seega võib organismis kolesteroolitaset mõjutada ennekõike toiduvalikute kaudu. Menüüs võiks vähendada rasvarikaste toitude osakaalu ning suurendada puu- ja juurviljade osakaalu. Vältima peaks magusa ja alkoholiga liialdamist.

KUIDAS MÄÄRATA KOLESTEROOLITASET?

Apteegis on olemas spetsiaalne kontrollitud aparaat. Sellesse käib testiriba, millele kogutakse veretilk. Kolesteroolitaseme määramiseks desinfitseeritakse kolmanda või neljanda sõrme külgpind, kuhu tehakse lansetiga väike torge. Esimene veretilk pühitakse ära, sest see sisaldab koevedelikku, analüüsiks võetakse teine tilk.
Enne kolesteroolitaseme määramist peaks olema soovitatavalt vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi) 

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!