Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

01.07.2024

Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

Vesivillid tekivad jalgadele peamiselt liiga kitsaste või liiga loksuvate jalanõude kandmisel, vahel ka täiesti uute jalanõude tõttu, mis ei ole veel täielikult jala kuju võtnud. Suurem tõenäosus villide tekkeks on kunstmaterjalist jalanõusid kandes, kuna need soodustavad jala higistamist. Ville on võimalik nii ennetada kui ka edukalt ravida mitmete spetsiaalselt selleks välja töötatud vahendite abil. Selles artiklis selgitame, kuidas toimivad villiteip, haavaliim, ville ennetav pulk ja villiplaaster ning millised on antud toodete kasutajakogemused.

Mis on vesivill ja kuidas see tekib?

Vesiville põhjustab nahakudede kahjustus, mille tagajärjel koguneb koevedelik pealmise nahakihi sisse või alla tekkinud taskusse. Nahakudede kahjustust, mille tagajärjel villid tekivad, võivad esile kutsuda mitmed erinevad tegurid.

 • Hõõrdumine - peamine ja kõige sagedasem villide tekkepõhjus, mille allikaks on väikesed või halvasti istuvad kehvast materjalist jalanõud, sport, matkamine ning isegi vale kehahoiak kõndimisel.
 • Põletused ja külmetused
 • Kemikaalidega kokkupuude
 • Allergilised reaktsioonid
 • Infektsioonid ja viirused nagu nt Herpes Simplex

NB! Üksikutel lokaalsetel villidel on enamasti ohutu põhjus kuid laiaulatuslikum vesivillide esinemine võib viidata ka tõsisematele terviseprobleemidele ja sellisel juhul tuleks kindlasti pidada nõu arstiga.

Kuidas villide tekkimist ära hoida?

Seisame jalgadel suure osa oma elust ja enamasti kanname ka jalanõusid. Seetõttu on jalanõude tähtsus sageli alahinnatud ja nende valimisel tuleks alati põhjalikult läbi mõelda järgnevad punktid.

 • Mis eesmärk on jalanõudel? (sport, matkamine, siseruumides viibimine, märjad/külmad ilmastikutingimused, rannapuhkus, istuv töö või seismine)
 • Sobiv suurus (jalanõu ei tohi olla liiga väike ega liiga loksuv)
 • Kvaliteetne materjal (kunstmaterjalid ajavad sageli higistama või hõõruvad)
 • Tallamuster (liiga sile tallamuster põhjustab libedal pinnal kõnnaku ja kehahoiaku muutust, mis omakorda võib põhjustada villide teket)
 • Kontsa kõrgus, talla painduvus; pehmenduste ja sisetaldade omapärad
 • Hingavus

Uute jalanõude kandmisel peaks mõtlema ka sellele, et kasutusel oleks samaaegselt mitu paari jalanõusid ning uusi võiks kasutama hakata vähehaaval, andes jalgadele aega harjuda. 

villide ennetamine

Ville ennetav pulk

Kui on teada, et ees ootab pikem matk uute jalanõudega või mõni muu põhjus, miks villid võivad kergesti tekkida, tasuks kindlasti ennetavalt kasutada Compeed ville ennetavat pulka. Tegemist on uudse ja efektiivse ville ennetava tootega, mis aitab vältida hõõrdumist ja villide teket, ei jäta plekke sokkidele ega jalanõudele ega tee jalgu libedaks. Pulka tuleks määrida piirkonda, kus soovitakse villide tekkimist vältida, kuid seda ei tohiks kasutada juba olemasolevatel villidel või kahjustatud nahal.

Elise (27) kasutas Compeed ville ennetavat pulka suvise linnapuhkuse ajal Milanos


tsitaat Teadsin juba ette, et kõndimist saab palju olema. Jalanõusid olin kaasa võtnud mitu paari, nii kinniseid kui ka lahtiseid, kuna ilmateade lubas kohati väga palavaid ilmasid ja kartsin juba ette, et jalad hakkavad kinnistes tingimustes liigselt higistama. Samas aimasin, et plätudes hakkavad need pikapeale mööda linna jalutades ja vaatamisväärsusi avastades hõõruma. Olin enne reisi kohvrisse pakkinud Compeed ville ennetava pulga ja otsustasin seekord midagi villide ennetamiseks ise ära teha – tavaliselt tegelen tagajärgedega. Määrisin pulka labajala erinevatesse piirkondadesse, peamiselt lahtiste jalanõude kannapoolsete rihmade alla – kohta kuhu mul tavaliselt villid tekivad. Alustasime linnatuuri juba varahommikul ja lõuna paiku kohvikusse maha istudes kontrollisin, mis seisus on nahk jalgadel. Minu suureks üllatuseks ei olnud nahal märgata isegi punetust, rääkimata villidest. Igaks juhuks lisasin veidi pulka, et olla kindel, et õhtuni vastu pean. Peale pikka päeva hotellis jalgu kontrollides oli üks koht küll õrnalt roosakas, kuid minu suureks üllatuseks ei olnud mul mitte ühtegi villitsitaat


Sportlastele (ka tervisesportlastele), kes kasutavad igapäevaselt intensiivselt liikudes kinniseid jalanõusid, on tõhusaks villide ennetamise vahendiks villiteip. 

Villiteip

Kõige keerulisem on ville ennetada neil, kes aktiivselt liiguvad. Hõõrdumine on sel juhul vältimatu ja vahel võib olla üsna keeruline sellele probleemile lahendust leida. Villiteip on spetsiaalselt sportlastele disainitud ja välja töötatud vahend villide, marrastuste ja väikeste haavade vältimiseks. Teip on valmistatud kõrgtehnoloogilisest sünteetilisest materjalist, mis püsib liikumatult nahal ja lubab seeläbi olla sportlikult aktiivne. Tegemist on õhku läbi laskva ja vastupidava plaastriga, mis püsib nahal kuni kaks päeva. Nahatundlikkuse, vähkkasvaja või raseduse ajal tuleks siiski enne kasutamist arstiga nõu pidada.

Villid ikkagi jalgadel! Mida teha?

Vaatamata õigesti valitud jalanõudele on villid siiski tekkinud? Pole hullu! Villide ravi jaoks on saadaval mitmeid tõhusaid vahendeid ja üheks selliseks on haavaliim.

Haavaliim

Kui vill või hõõrdunud koht asub talla all, siis ei ole just eriti keeruline sellele plaaster asetada, kuid mõnikord juhtub, et vill tekib piirkonda, kuhu plaastrit on üpriski võimatu panna – näiteks varbavahesse. 

Sellisel juhul võiks proovida aerosoolplaastrit ehk haavaliimi, mida pihustatakse haavale viie kuni kümne sentimeetri kauguselt. Haavaliim loob hõõrdunud ja valusale kohale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb nii märjakssaamise kui ka bakterite eest. Oluline on teada, et haavaliim võib nahal esialgu kipitada, kuid kipitustunne möödub juba veidi aja pärast. Haavaliim sobib juhul kui ei ole veritsust ja selleks peaks enne haavaliimi kasutamist kahjustatud piirkonna puhastama ja kuivatama ning alles seejärel ettevaatlikult haava liimiga katma.

Kristel (40) kasutas haavaliimi oma jalgpallitrennis käiva lapse ville ja pindmisi marrastusi ravides.


tsitaat Minu meelest sobib haavaliim väga hästi ka lastele, kes on enamuse päevast liikumises ja kellel tavalised plaastrid kergesti maha kipuvad tulema. Kasutasin seda oma jalgpallitrennis käiva poja uutest jalgpallisaabastest varvastele tekkinud villide raviks ja hiljem põlvedel marrastuste ja kriimustuste katmiseks, et need põletikuliseks ei muutuks. Seda oli nii hea panna küünarnukkidele ja põlvedele, need on ju pidevalt painutatud asendis ja mingi tavaline plaaster seal ei püsi. Haavaliim toimis nagu teine nahk ja see läbipaistev, hingav ja painduv kiht kulus maha mõne päeva möödudes. Haav sai seni puhastes tingimustes paraneda ja lapsele sobis see samuti - polnud pidevalt vaja muretseda, et plaaster maha tuleb. Suvel jalgpalli mängides kipuvad meil vahel väikesed kriimustused ja nahalõhekesed uuesti avanema, mustus läheb sisse ja paranemise aeg pikeneb. Haavaliim kaitseb selle eest ja sel suvel ei ole kordagi pidanud ühtegi marrastust pikemalt ravima. Hiljuti kasutasin seda väga heade tulemustega ka ise - uute plätude tõttu tekkis kerge hõõrdumine varvaste vahele, kuhu on tavalist plaastrit ülimalt ebamugav paigaldada, kuid haavaliim aitas ideaalselt hädast välja. Peab ainult meeles pidama seda vahepeal juurde lisada, kui see on juba maha hakanud kuluma! tsitaat

Villiplaaster

Ilmselt kõige tuntum ja klassikalisem vahend vesivillide raviks ongi spetsiaalne villiplaaster. Vahel leiame me end olukorrast, kus sihtkohta on veel pikk maa minna, aga jalanõu juba hõõrub. Selliseks olukorraks võiks olla valmis ja hoida käekotis või rahakoti vahel üks villiplaaster. Mida kiiremini hõõrdumistundele reageerida, seda parem on tulemus. Villiplaaster kaitseb nahka edasise hõõrdumise eest ja leevendab kiirelt villide poolt põhjustatud. 

villiplaaster

Tavaline plaaster võib villist välja imbuva koevedeliku tõttu liimist lahti tulla ja oma kleepuvad omadused kaotada. Villiplaastri parimaks omaduseks on selle hüdrokolloidpadi, mis imab haavavedeliku endasse ja seeläbi moodustuv geelpolster kaitseb haava. Sel viisil tekkinud geel niisutab närvilõpmeid ja vähendab sel moel valulikkust, kiirendades nii paranemisprotsessi. Lisaks ei teki haava ümbrusesse vedelikku, mille tõttu plaaster nahalt kergelt lahti tuleks. Hüdrokolloidplaastri suureks plussiks on see, et seda saab hoida villil mitu päeva – nii võimaldatakse haaval rahulikult paraneda. Plaaster tõrjub ka vett ja mustust ning hoiab eemal baktereid. 

Anneli (37) kasutas villiplaastreid pikkadel jalutuskäikudel koeraga.


tsitaat Olen juba mitu nädalat hoidnud sugulaste koera kuna nad on reisil. Kuna koer on hästi aktiivne ja päeval üksi kodus, siis pean temaga peale pikka tööpäeva koju jõudes tegema enda jaoks harjumatult suuri jalutusringe. Alguses ma üldse ei mõelnud sellele, mis jalanõud ma jalga panen või kuidas need jalutuskäigud mu jalgadele mõjuda võiksid. Valisin järjest erinevaid kergliiklusteid, kus jalutada. Esimese päeva õhtul magama minnes tundsin ebamugavustunnet kandadel - tennised olid hõõrunud ja tekitanud kerge punetuse ja valuliku laigu, kuid ma ei pööranud sellele suurt tähelepanu. Järgmisel õhtul peale jalutuskäiku duši all tundsin juba tugevat valu ja kipitust - ühel kandadest oli vill katki läinud ja teisel kannal püsis see vedelikku täis, kuid valusana. Apteegist sain Compeed villiplaastrid ja panin need kohe peale. Mulle meeldis see sile ja pehme toetav materjal, mis kinnitus nii hästi nahale, et ma ei saanud eemalt vaadates isegi aru, kus minu nahk lõppes ja kus plaaster algas. Plaaster imas villidest imbuva vedeliku endasse ja moodustas mõnusa paksu padjakese. Tenniseid jalga pannes ei tundnud ma ville üldse ja sain ilma igasuguste probleemideta jalutada. Kui mõne päeva pärast plaastri eemaldasin, siis oli nahk selle all juba heleroosa ja tundus, et paranemisjärgus. Panin siiski uue plaastri peale, kuna tundsin, et see kaitseb seda värsket ja õrna nahka järgnevate päevade ja jalutuskäikude jooksul. tsitaat

Kas vesivilli võib katki teha?

Igavene vaidluskoht - kas vesivilli võib katki teha ja sellest vedeliku välja lasta? Kas see aitab kiiremini paraneda ja muudab villiga elamise mugavamaks? Arvamusi on igasuguseid, kuid arstid soovitavad ville siiski mitte katki teha. Kui villid on juba tekkinud, siis tasuks tegelikult jalgadele esimesel võimalusel teha üks rahustav jalavann ja puhastada villid antiseptilise vahendiga mustusest. Seejärel peaks jalad kindlasti põhjalikult kuivatama ja laskma neil kuivada. Alles peale põhjalikku kuivatamist tuleks hõõrdunud kohale paigaldada villiplaaster, et ära hoida edasist hõõrdumist ja tagada nahale paranemiseks soodne keskkond. Kui jalad on eriti turses ja tulitavad, siis võib kasutada ka Ice Power jahutavat spreid ja Venoluxi. Jalgadele võiks seejärel anda paar päeva puhkust ja kanda mugavaid jalanõusid kuni enesetunne on taas hea, valulikkus läinud ja hõõrdunud kohad paranenud.


Loe lisaks:

Uudised:

 • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Loe lähemalt

 • Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Loe lähemalt

 • Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Loe lähemalt

 • Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Loe lähemalt

Kõik postitused