Herpes ehk ohatis - kas nõrga immuunsüsteemi tunnus või märk algavast külmetushooajast?

20.09.2022

Herpes ehk ohatis - kas nõrga immuunsüsteemi tunnus või märk algavast külmetushooajast?

Herpes, ohatis, huuleherpes, huuleohatis või külmavill - öeldakse küll, et heal lapsel palju nimesid, kuid tegelikkuses on selle nakkusega äärmiselt ebameeldiv toime tulla. Herpes võib välja lüüa aastaringselt. Aga kuidas siis ravida ohatist? Apotheka proviisor Karina Udaltsova annab nõu, mida teha herpese korral.

Kes on sellega kord nakatunud ei saa uuesti nakatumist kahjuks välistada, kuid suurem tõenäosus herpese aktiveerumiseks on esiteks siis, kui immuunsüsteem on mingil põhjusel tavapärasest nõrgem ja perioodil, mil levivad külmetushaigused.

Nõrk immuunsüsteem

Nõrk immuunsüsteem on esimene asi, millele herpesega nakatunud inimene tähelepanu võiks pöörata. Immuunsuse tugevdamine on võimalik ja alustada võiks tervislikust ja täisväärtuslikust toitumisest.

Immuunsüsteemi jaoks olulised vitamiinid on vitamiin B6, vitamiin C ja vitamiin E ja neid leidub rohkelt näiteks munades, spinatis, paprikas ja mandlites. Sama olulised on immuunsüsteemi jaoks raud, tsink, seleen ja foolhape. Kõiki neid vitamiine ja mineraale on võimalik lisaks juurde võtta, kui tundub, et toidust kõike vajalikku kätte ei saa.

Immuunsüsteemi tugevdamisel on oluline roll ka soolestiku mikroflooral. Soolestiku mikrofloora toetab organismi kaitsejõude, neutraliseerib ja viib organismist kahjulikke ained välja. Normaalse ja terve mikrofloora moodustavad umbes 95% ulatuses kasulikud piimhappebakterid. Peale antibiootikumikuuri, ebatervisliku toitumise korral või lihtsalt immuunsüsteemi tugevdamise eesmärgil tasub võtta lisaks mikrofloorat taastavaid preparaate

Herpese leevendus

Herpese tunnused arenevad välja mõne tunniga ja kiire tegutsemine on äärmiselt tähtis. 

Enamasti asub ohatis huultel või näonahal, kuid mõnikord võib see olla ka suus. Herpese ravi võib olla nii suukaudne kui välispidine. Efektiivselt toimivad nii ohatis geelid, kreemid ja plaastrid kui ka tabletid. 

Tablettide võtmist tasub alustada infektsiooni esimeste tunnuste (punetus, huuletundlikkus ning villikesed) ilmnemisel. Õigeaegne raviga alustamine vähendab külmavillide ehk ohatise teket ning kiirendab raviprotsessi. 

Atsikloviiri sisaldavad tabletid* on Eestis saadaval käsimüügis ilma retseptita. Valatsikloviiri tablette* kirjutab vajadusel välja arst. 

*Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Kuidas vältida herpesega nakatumist ja lähedaste nakatamist?

Herpes on väga nakkav ja võib levida piisknakkusena läbi köhimise või aevastamise või isegi rääkimise teel. Samuti levib herpes kontakti kaudu nagu suudlemine või kosmeetikatoodete jagamine. 

Siin on 5 reeglit, mida peaksite järgima, et mitte nakatuda:

 • Seni kuni pereliikmel on aktiivne herpes, kasutage eraldi rätikuid ja söögiriistu.
 • Ärge puudutage ville. Lööve võib olla sügelev ja ebamugav, kuid te ei tohiks seda puudutada - liiga suur oht, et nakkus kandub teisele kehaosale või nakatab lähedast.
 • Vältige suudlemist. Herpes võib kergesti edasi kanduda partnerile või lastele. 
 • Püüdke mitte ärritada, puudutada või lõhkuda ville, sest see võib põhjustada haiguse levikut. Ärge eemaldage ka kuivanud koorikuid, sest nende tekkimine on paranemise märk. 
 • Peske alati käsi enne ja pärast herpese salvi kasutamist. 

Plaastrid toimivad viirusleviku tõkestajana vähendades ohatise nakkusohtu. Kasutage plaastrit esimese tundemärgi, kiheluse, ilmnemisel ning kasutage ööpäevaringselt kuni ohatise täieliku paranemiseni.

Seotud tooted:

Uudised:

 • Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

  Köha ja nohu suvel? Nõuanded, kuidas suvel külmetussümptomeid ennetada ja leevendada.

  Loe lähemalt

 • Tunne oma valu - neuropaatiline valu

  Tunne oma valu - neuropaatiline valu

  Loe lähemalt

 • Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

  Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

  Loe lähemalt

 • 5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

  5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

  Loe lähemalt

 • Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

  Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

  Loe lähemalt

Kõik postitused