Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

01.07.2024

Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

Sageli saavad jalad tähelepanu alles siis, kui soojade ilmade saabudes hakatakse kandma lahtisi jalanõusid või siis, kui jalad endast valu või muude ebameeldivate sümptomite näol märku annavad. Apotheka proviisor Catri Valner selgitab, kuidas peaks oma jalgade eest kodus hoolitsema, et need aastaringselt terved ja ilusad püsiksid.


Igapäevane minimaalne jalahooldus ei ole kallis ega aeganõudev, kuid seeläbi võib olla üsna kindel, et levinud jalamured kimbutama ei tule. Jalaseen, küüneseen, lõhenenud kannad, konnasilmad, vesivillid või isegi veenilaiendid on vaid mõned mured, mida ka kodustes tingimustes õige hooldusega vältida või ravida saab.


Kuidas vältida jalgade liigset higistamist?


Jalgade higistamisel on erinevad põhjused. Sageli kutsub seda esile emotsionaalne stress või füüsiline aktiivsus, kuid vahel võib see võib olla põhjustatud ka pärilikkusest, spetsiifilisest toitumisest või liigsest alkoholi tarbimisest. Ka valed jalanõud võivad kaasa tuua liigse higistamise. Apteegis saadaval olevatest vahenditest on jalgade higistamise vastu valikus nii aerosoolid, kreemid kui ka puudrid.

Kui jalad lõhnavad ebameeldivalt, siis võiks tarvitada spetsiaalset deodoranti. Lavilin jaladeodorantkreem eemaldab higilõhna 5–15 päevaks ja selle mõju kestab isegi siis, kui käiakse ujumas või duši all. Eriti kiidetud on Ciccarelli jaladeodorant-puuder, mis pärsib halva lõhna tekkimist ja vähendab higistamist. Lisaväärtusena värskendab ja rahustab valutavaid ja sügelevaid jalgu. Uudistootena vähendab jalgade higistamist ka Allpresan vahtkreem, millel on naha kaitsebarjääri tugevdavad omadused.

Kui jalad lõhnavad ebameeldivalt, siis oleks hea jalgu iga päev antibakteriaalse seebiga pesta. Kindlasti ei tohiks unustada jalgade kuivatamist, eriti korralikult tuleks keskenduda varbavahedele.

Ebameeldiva lõhna vältimiseks, tuleks jälgida ka seda, et ei kantaks samu jalanõusid kaks päeva järjest. Jalanõud peaksid vahepeal 24 tundi puhkama, ning just seetõttu võiks igal inimesel olla vähemalt kaks paari tööjalanõusid. Ka sokke tuleks vahetada igapäevaselt ning sokkide materjal võiks eelistatult olla puuvillane.

Selleks, et jalad saaksid piisavalt hingata, võiks valida täisnahast kingad ja hoiduda kunstlikest materjalidest valmistatud jalanõudest. Igal sobival võimalusel võiks üldse paljajalu käia ja jalgadel hingata lasta. Sel juhul tasub aga meeles pidada, et peale paljajalu käimist peaks jalgu kindlasti kreemitama. Paljajalu käimine muudab tallanahad paksemaks, kuid selle vastu aitavad hästi vannisool, pimsskivi, viil ja raspel.


Jalavillid piinavad? Kuidas ville ennetada ja ravida?


Villide ennetamiseks oleks tark muretseda endale ville ennetav pulk – looduslik koostis ja mittemäärivad omadused teevad toote väga kasutajasõbralikuks. Pulk aitab vähendada hõõrdumist ja nii on võimalik villide tekkimist üldse vältida.

Kui vesivillid on siiski tekkinud, tuleb appi villiplaaster. Muidugi võib jalanõu hõõrdumise tõttu tekkinud villile peale panna ka tavalise plaastri, kuid ilmselgelt on spetsiaalsest villiplaastrist rohkem kasu, sest see on loodud kiirendama haava paranemist, hoidma ära põletiku teket ja vähendama ka valulikkust. Ka sel juhul kui tuleb villi põhjustanud kingadega terve päev edasi käia, vähendab villiplaaster jalanõu survet villile märkimisväärselt ja vähendab seeläbi valu ja ebamugavustunnet. Vahel tekib küsimus, kas vesivilli võib katki teha. Seda siiski ei soovitata, kuna nii võivad haigustekitajad sisse pääseda ja põletikku tekitada.

Mõnikord on vaja plaastrit panna ebamugavasse kohta, näiteks varbavahesse. Sellisel juhul võiks kasutada aerosoolplaastreid ehk haavaliimi. Haavaliimi pihustatakse viie kuni kümne sentimeetri kauguselt villile või haavale ja see tekitab sellele õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb seda märjakssaamise, mustuse ja bakterite eest. Oluline on teada, et haavaliim võib nahal alguses kipitustunnet tekitada.

Uute jalanõude kandmine mõjub vahel jalgadele väsitavalt ja jalad võivad isegi veidi paiste minna. Kui jalanõud hõõruvad või muul moel jalgu väsitavad, siis on abiks jahedad piparmündi jalavannid ja külmageel või -sprei. Väga kiidetud on näiteks Ice Power külmaspreid aga ka just väsinud jalgadele mõeldud Venolux geel


Jalad on kuivad ja karedad?


Mõnikord väheneb naha loomulik niiskus ja elastsus nii märgatavalt, et jalanahk muutub ebameeldivalt kuivaks ja rabedaks. Sel juhul tuleb appi jalgade kreemitamine.

Kõige paremad on salitsüül- ja piimhapet sisaldavad kreemid, mil on õrn kooriv ja nahapaksendeid pehmendav toime.

Efektiivse antiseptilise toimega on teepuuõli ja uureat sisaldavad kreemid. Näiteks:

Kõik need pehmendavad naha sarvkihti ja sobivad ka igapäevaseks kasutamiseks. Peale kreemitamist võiks jalad kõrgemale tõsta ja lasta neil puhata.


Kuidas hoiduda kannalõhedest?


Kannalõhede peamiseks põhjuseks on kuivad ja surnud naharakkudest paksendid, mida pole õigel ajal ära viilitud. Teiseks põhjuseks võib olla ka seeninfektsioon. Kannalõhed võivad viia üsna tõsiste probleemideni, sest kui need on juba liiga sügavad, võivad need lõpuks veritsema hakata. Sel juhul muutuvad need väga valulikeks ja tõvestavatele bakteritele avatuks, mis omakorda suurendab põletikuohtu. Sellises olukorras tuleks nõu pidada pereõe või –arstiga.

Kannalõhede vältimine on siiski võimalik. Selleks peaks jalgu iga mõne päeva tagant meresoola või eeterliku õliga vannitama ning seejärel koorima ja kreemitama. Kui nahk on kuiv,  tuleks kreemitada igapäevaselt, sest kannalõhed tekivadki kõige rohkem just hoolitsuseta jäänud kuival nahal. Veel efektiivsemalt mõjub aga see, kui jalgu õlitada.

Apteekides on saadaval ka jalgu kooriva efektiga sokid, mis aitavad vältida kannalõhede tekkimist. Sokkide kooriv efekt on laiaulatuslik – need mõjuvad ka raskesti ligipääsetavates kohtades nagu küünevallid, tallaalused nahavoldid ja varbavahed. Koorivad sokid on heaks võimaluseks soovimatute nahapaksendite vähendamiseks kandadel. Selleks, et saavutatud efekt püsiks, on soovitatav protseduuri korrata iga 2–3 kuu järel. Samuti võiks proovida Footy kannapalsamit, mis mõjub nahka pehmendavalt, silendavalt ja karedust vähendavalt.

Kuidas ravida juba tekkinud kannalõhesid?

Kui kannalõhed on tekkinud, siis võiks kasutada spetsiaalset kannalõhede salvi, mis leevendab sümptomeid – rahustab jalgu ja vähendab valu. Kindlasti tuleb igapäevase kreemitamisega jätkata kuni täieliku paranemiseni. Selleks sobib näiteks tervistav jalakreem-palsam kannalõhedele, mille niisutavad omadused hoiavad kuiva kannanaha elastsemana ja aitavad lõhenenud kannad kinni kasvatada.

 


    Kuidas saada lahti konnasilmast?


Konnasilmade eemaldamiseks on apteegis olemas mitmeid eritoimelisi lahendusi: plaastreid, vedelikke ja salve. Üheks mugavaks, kiireks ja tõhusaks vahendiks on hüdrokolloidsel tehnoloogial põhinevad Urgo salitsüülhappega konnasilmaplaastrid.

Urgo plaastri keskosa on rikastatud salitsüülhappega ja on suureks abiks surnud naharakkude pehmendamisel, millest konnasilmad koosnevadki. Plaaster ei liigu paigalt, ning sellel on ka kohene valu leevendav toime. Lisaks aitab see vähendada survet kahjustunud nahapinnale. Hüdrokolloidne tehnoloogia tagab plaastri alla soodsa keskkonna konnasilmast paranemiseks.

Konnasilm kipub uuesti tekkima, kui selle tekkepõhjuseid — ebamugavaid jalanõusid – endiselt kasutusel hoida. Selleks tulekski leida endale sobivad jalanõud.  Uute jalatsite ostmiseks on hea aeg just õhtupoolikul, mil pikk päev on juba selja taga ja jalad tavapärasest veidi rohkem turses. Ühtesid ja samasid jalanõusid ei ole soovitav kanda igapäevaselt, sest muidu on jalad kingade sees koguaeg ühes ja samas asendis.

Konnasilmale sarnane nahamoodustis on soolatüügas. Soolatüükad on healoomulised kasvajalised moodustised, mida põhjustab inimese papilloomviirus. Neisse võib nakatuda nii mererannas kui SPA-s ja eriti ohustatud on nõrgestatud immuunsüsteemiga inimesed. Soolatüügaste ravi on samuti võimalik kodustes tingimustes läbi viia ja selleks on apteegis saadaval soolatüügaste ravikomplektid ja eemaldajad.  


Jalakrambid – kuidas leevendada?


Suvised autoreisid ja pikemad matkad võivad esile kutsuda lihaspingeid ja krampe, seda isegi juhul kui veeniprobleeme muidu ei esine. Leevendavalt mõjuvad magneesiumipreparaadid, mis on saadaval mitmel erineval kujul: tabletina, pulbrina, toidus või vees lahustatavana või jalavannisoola, geeli, kreemi või lihastele pihustatava lahusena.Veenilaiendid ja suvi


Veenilaiendeid silmas pidades tuleks ka suvel kanda kompressioonsukki. Kuigi liikumisaktiivsus on sel perioodil suurem ja veene toetav lihaspump aktiivsem, kaasnevad sagedase liikumisega haiguse raskemas staadiumis siiski tursed, mis vajavad kompressiooni. Sukki valides tuleks kindlasti jälgida märgistust CCL, mis näitab, et toode on meditsiiniline.

Apteekides on saadaval ka veene tugevdavad ja turset vähendavad preparaadid – peale määritavaid geelid ja tabletid. Tablettidest jõuab toimeaine enamasti sügavamale kui geelist. Preparaatide mõju seisneb selles, et neis sisalduvad toimeained vähendavad väikeste veresoonte ehk kapillaaride läbilaskvust ja haprust ning kaitsevad sellega kapillaare. Lisandub ka põletikuvastane toime ja omadus soodustada verevarustushäirete leevenemist. Veenidele mõeldud preparaate on kõige kasulikum tarvitada kuurina.

Kindlasti tuleks eelnevalt selgeks teha, ega turses jalgade põhjustajaks pole mingi muu terviseprobleem, mis vajaks kohest arstiabi. Sellisteks ohtudeks on näiteks neeru- või südamepuudulikkus.

Külmageel mõjub turgutavalt ja leevendavalt

Külmageelid mõjuvad kiiresti. Toime on kohene ja need leevendavad väga tõhusalt valu ning põletikuvaevusi, alandades ka turseid ja vähendades lihaspingeid. Neid sobib kasutada ka venituste ja lihaste ülekoormuse korral.

 •   Alati mõjub hästi, kui tõsta väsinud ja turses jalad kõrgemale.
 •   Mineraalvesi aitab kaasa! Ka mineraalide puudujääk kehas võib tekitada turseid ja jalakrampe. Lisaks ka vererõhuprobleeme ja diabeetikutel veresuhkru tõusu.


Jalaseen ja küüneseen


Jalaseen ja sellega sageli kaasnev küüneseen, on rohkem levinud kui arvata võiks.

Mõlema puhul on tegemist nakkava nahahaigusega, mida on õige hügieeniga siiski üsna hästi võimalik ennetada. Olulisel kohal on igapäevane jalahooldus – pesemine ja korralik kuivatamine, kindlasti isikliku rätikuga. Kuna jalgade higistamine aitab seenhaiguse vohamisele kaasa, tuleks ka seda vältida ja kanda naturaalsetest materjalidest sokke ja jalanõusid. Spaades, saunades ja muudes ühiskasutatavates vannitubades võiks kasutada plätusid ja soovitatavalt ka desinfitseerivaid spreisid. Jalaseene sümptomiteks on sügelus, ketendus, niiskus ja pehmus ning ebameeldiv lõhn. Küüneseene aga tunneb ära ühe küüne ühest nurgast algavast infektsioonist, mis levib seejärel enamasti teistele küüntele. Ajaga muutub kahjustunud küüs kollakaks ja sakiliseks ning paksenuks ja ebasümmetriliseks. Jalaseene ja küüneseene ravi peaks alustama apteekides saadaval olevate geelide, kreemide või lahustega esimesel võimalusel peale sümptomite märkamist. 


Loe lisaks:

Uudised:

 • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Loe lähemalt

 • Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Loe lähemalt

 • Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Loe lähemalt

 • Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

  Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

  Loe lähemalt

Kõik postitused