Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

12.03.2024

Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

Nägu on justkui meie visiitkaart, mille eest hoolitsemisel tuleks alati kasutada võimalikult kvaliteetseid nahahooldustooteid. Sõnal apteegikosmeetika on juba eos küljes kvaliteedimärk ja turvatunne – teadmine, et tooted, mida me oma nahale - keha suurimale organile - paneme, on loodud teaduspõhiselt ja tervist arvesse võttes. Apteegikosmeetikast räägib täna Apotheka proviisor Karina Udaltsova.


Apteegikosmeetika väljatöötamisel viiakse läbi hulgaliselt uuringuid, kaasatakse meditsiinitöötajaid ja teadlasi ja võetakse arvesse erinevaid võimalikke terviseseisundeid. Seda kõike tehakse eesmärgiga pakkuda leevendust levinud nahaprobleemidele ja vältida uute probleemide tekkimist, nagu näiteks allergiad ja muud ülitundlikkusreaktsioonid, mis on tavakosmeetikat kasutades üsna sagedased. Öeldakse, et kui miski sobib kõigile, ei sobi see tegelikult mitte kellelegi. 

Nägu on esimene, mida teised meie juures märkavad – see on n-ö meie visiitkaart ning kui me sellega mingil põhjusel rahulolematud oleme, mõjutab see meie enesekindlust ja läbi selle nii tööalaseid kui ka isiklikke suhteid.

Mis häirib inimesi oma näonaha juures kõige rohkem?

 • Ebaühtlane või ebatasane nahastruktuur ka aknearmid ja vistrikud
 • Ummistunud poorid
 • Liiga kuiv või liiga rasune nahapind
 • Ülitundlikkus või allergiad
 • Punetus, laigulisus või hüperpigmentatsioon
 • Kortsud
 • Tumedad silmaalused või tursed silmade all
 • Erinevad nahahaigused nagu psoriaas ja atoopiline dermatiit

Peaaegu kõigile eelnimetatud murekohtadest on võimalik apteegikosmeetika abil lahendus või leevendus leida. Samal ajal, kui tavakosmeetika võib nii mõnegi neist probleemidest suuremaks muuta.

Milliste nahaprobleemidega soovitatakse kindlasti kasutada apteegikosmeetikat?

apteegikosmeetika kreemid

Akne Loe rohkem "Kõik aknest: miks tekib akne ja milline on parim akne ravim?"
Hüperpigmentatsioon Loe rohkem "Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist"
Ülitundlik või allergiline nahk Loe rohkem "Avène - õrna ja tundliku naha parim sõber"
Kuiv nahk, rosaatsea, atoopiline dermatiit, psoriaas Loe rohkem "Pindkuiv nahk – nahamure, mis kimbutab kõiki nahatüüpe" ja "Babé apteegikosmeetika - hüvasti kortsud, lõtvunud nahk ja ebaühtlane nahatoon!"

Millised erinevused on apteegikosmeetika ja tavakosmeetika vahel?

 • Apteegikosmeetika väljatöötamisel on võetud arvesse levinumaid nahaprobleeme ja loodud spetsiaalsed sarjad näiteks ülitundlikule nahale, allergilisele nahale või atoopilisele nahale. 
 • Tavakosmeetika toodetakse nö keskmisele inimesele, võtmata arvesse individuaalset nahaseisundit ja vajadusi. Kui miski sobib kõigile, ei sobi see tegelikult väga hästi mitte kellelegi.
 • Apteegikosmeetika sobib kasutamiseks nii neile, kel on nahaprobleemid, kui ka neile, kel pole – apteegikosmeetika õrnatoimeline koostis, kui tooted on valitud vastavalt nahatüübile, aitab paljusid nahamuresid ka ennetada. Samas ei sobi tavakosmeetika üldjuhul probleemse nahaga kasutajale ja võib naha seisukorda märgatavalt halvemaks muuta.

Kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

Alusta pakendist!

Tegelikult võib keskmisel inimesel olla ääretult raske eristada ja valida tooteid kasutatud koostisosade järgi, kuigi just sealt peakski alustama. Pakendi infoleht või tekst toote peal annab teada, mida oma nahale tegelikult paned. Tasuks ennast kurssi viia ainetega, mis konkreetse nahaprobleemi korral võivad mõjuda ärritavalt või, mis on üldiselt kosmeetikatoodetes kasutamiseks kahtlase väärtusega või liiga vähe uuritud. Sageli sisaldavad tooted ka aineid, mida sinna tegelikult päriselt vaja polekski - erinevad kunstlikud lõhnaained on üheks selliseks näiteks. Nahasõbralik toode sisaldab enamasti vähem koostisosasid ja selle peamine väärtus seisneb hoolikalt valitud lähteainetes, tootmisprotsessis ja arvukates kontrollitud uuringutes.

apteekeri nõu apteegikosmeetika osas

Apteegikosmeetika koostis ja tootmine

Apteegikosmeetika lähteained peavad olema kvaliteetsed, kõrge puhtusastmega ja põhjalikult testitud. Lisaaineid on kasutatud nii vähe kui võimalik. Kindlasti ei sisalda need odavaid sünteetilisi abiaineid, mida kasutatakse tavakosmeetikas selleks, et toote mahtu suurendada või säilivusaega pikendada. Sellised ained mõjuvad nahka kuivatavalt ja hävitavad naha loomulikku kaitsebarjääri ja mikrofloorat. Ka allergilisi reaktsioone esineb sellise koostisega tooteid kasutades sagedamini.

Erinevalt tavakosmeetikast valmistatakse apteegikosmeetikat ravimitööstuses, kus tootmine toimub väga kontrollitud, aseptilistes ja reguleeritud tingimustes. Keskkonnasõbralikkust ja loodusressursse peetakse samuti väga olulisteks – toime- lõhna- ja värvained valitakse neid aspekte silmas pidades.

Säilitusained apteegikosmeetikas

Iga kosmeetikatoode, ka apteegikosmeetika, sisaldab mingis koguses säilitusaineid. Need säilitusained võivad olla nii looduslikud kui sünteetilised ja on toote riknemise vältimiseks väga olulised. Ilma säilitusaineteta puudub toodetel kaitse bakterite, seente ja teiste mikroorganismidega saastumise vastu – nende ladestumine on toodete kasutamise ajal loomulik ja üsnagi vältimatu kuna tooted puutuvad siis kokku nii käte kui ka õhuga. Kuna kosmeetikatooted, näiteks näokreemid, sisaldavad vett, siis kokkupuutel hapniku ja temperatuurimuutustega võib tekkida bakterite paljunemiseks ja seente kasvamiseks sobiv keskkond. Seetõttu on säilitusainete kasutamine kreemides, ihupiimades ja muudes vedelates toodetes (ka ripsmetuššides ja silmalainerites) äärmiselt oluline, et need oleksid kasutajale ohutud.

apteegikosmeetika geelid ja kreemid hea koostisega

Testimine ja uuringud

Apteegikosmeetikat toodetakse ravimitööstuses ja võrreldes tavakosmeetikaga läbivad need paljud testid ja uuringud. Tootmises ja arendusprotsessis osalevad teadlased, arstid ja teised spetsialistid. Tooteid testitakse korduvalt ja koostist kohandatakse ja parandatakse kliiniliste uuringute tulemustele vastavalt. Kliinilised uuringud on küll kallid, kuid tõstavad apteegikosmeetika väärtust, mitte ainult nende hinda.

Eriline boonus apteegikosmeetika kasutajatele

Apteegikosmeetikat ostes lisandub veel üks boonus - võimalus nõu küsida oma ala eksperdilt ehk apteekrilt. Nahk on keha suurim organ ja üle poole sellest, mida kehale määrime, imendub organismi ja mõjutab seda vähemal või rohkemal määral.

Soovi korral küsi julgelt nõu ning koostöös apteekriga leiad kindlasti just endale sobiva apteegikosmeetikatoote. Apteekriga on võimalik konsulteerida nii apteegis kui ka e-apteegis.


Loe rohkem:

Uudised:

 • Päikesepõletus lapsel - kuidas seda ravida ja leevendada? Apotheka proviisor annab nõu!

  Päikesepõletus lapsel - kuidas seda ravida ja leevendada? Apotheka proviisor annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Kaitse oma lapse õrna nahka päikese eest! Proviisor soovitab, milliseid päikesekaitsetooteid lastele valida

  Kaitse oma lapse õrna nahka päikese eest! Proviisor soovitab, milliseid päikesekaitsetooteid lastele valida

  Loe lähemalt

 • Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

  Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

  Loe lähemalt

 • Bepanthol Baby - aitab ennetada mähkmelööbe tekkimist

  Bepanthol Baby - aitab ennetada mähkmelööbe tekkimist

  Loe lähemalt

 • Kaitsta oma nahka 365 päeva aastas on elustiil

  Kaitsta oma nahka 365 päeva aastas on elustiil

  Loe lähemalt

Kõik postitused