Mida saaks nüüd ja kohe teha, et haigestumised oleksid kergemad ja harvemad?

28.11.2022

Mida saaks nüüd ja kohe teha, et haigestumised oleksid kergemad ja harvemad?

Kaua ja tervena elamine kõlab nagu helesinine unistus? Kõik algab väikestest sammudest!

Öeldakse, et mida noorem inimene on, seda surematumana ta end üldjuhul tunneb. Alles vanuse kasvades tekib selgem arusaam inimorganismi vajadustest ja puudustest. Noorena arvame sageli, et oleme võitmatud ja ükski haigus või tervisekäitumine tõsisemaid tüsistusi või tervisemuresid kaasa ei too.

Paraku on reaalsus teistsugune. Ka lihtsamate viirushaiguste tagajärg võib mõnikord olla kopsupõletik või südamelihasepõletik, mis omakorda võib kaasa tuua püsiva südamekahjustuse. Tegelikult saame oma tervise hoidmiseks ise midagi juba täna ära teha. Kõik algab väikestest sammudest. Apotheka proviisor Izabelle Adamson selgitab kui olulised on vitamiinid ning jagab nippe, kuidas kõige efektiivsemalt igapäevast vitamiinivajadust tagada.

Miks organism periooditi rohkem väsib ja toetust vajab?

Jah, elades suvel võimalikult tervislikult - tarbides kohalikke puu- ja köögivilju ja metsasaadusi - tunneme end isegi kuni hilissügiseni üsna hästi ja energilistena, ka haigestumised on kergemad ja harvemad. Kuid sügise saabudes meie laiuskraadidel olukord siiski muutub. Päikest on vähem ja ka värske kraam kaob poelettidelt. Pimeda ja külma perioodi saabumisega, ajal mil algab taas kiirem kooli- ja tööperiood, läheb organismil kindlasti jälle raskemaks. Vitamiinipuuduses ja päikesevalguse vähesuses on raskem end välja puhata ja keerulisem uusi teadmisi ja oskusi omandada. Lisaks algab sügise saabudes taas viirusteperiood, mistõttu tuleks juba ennetavalt võtta ette immuunsust parandavaid samme.

Mida saaks nüüd ja kohe ära teha, et harvem ja kergemini haigestuda?

 • D-vitamiini kõrval on kõige tähtsamad C-vitamiin ja tsink, mida sageli pakutakse ka ühes preparaadis koos. C-vitamiin on võimas antioksüdant ja tsink aitab immuunvastuses osalevate rakkude moodustamisele.
 • Lisaks võiks võtta ingverit, punast päevakübarat, küüslauku, või musta leedrit sisaldavaid looduslikke vahendeid.
 • Apteekide valikus on mitmeid preparaate, kus kõik immuunsust toetavad aineid on kokku koondatud.
 • Appi võiks võtta ka probiootikumid, mis seedetrakti mikrofloorat toetavad ning suurendavad organismi vastupanu välistele haigustekitajatele. Teadlased arvavad, et üks immuunsuse alustalasid on terve soolestik.

Oled kindel, et sa ei tarbi vitamiine üle?

Vitamiinide imendumine on omaette teadus ning nende püsimine kehas sõltub sellest, kas need on rasv- või vesilahustuvad. Vaatame, mis on siinkohal kõige olulisem meelde jätta:

Rasvlahustuvad vitamiinid
(A-, D-, E-, K-vitamiin)
Vesilahustuvad vitamiinid
(C- ja B- grupi vitamiinid)
Mineraalaineid
(tsink, raud, kaltsium, magneesium, seleen, kroom)

Talletatakse organismis mitmeteks kuudeks ning seetõttu ei teki vitamiinipuudus ka nii kiiresti, isegi kui organism seda pidevalt piisavalt juurde ei saa.

Rasvlahustuvate vitamiinide ületarbimisel on suur risk toksiliste efektide tekkeks, kuna organism on vitamiini talletanud ning seda pole võimalik organismist kiiresti väljutada!

Imenduvad organismi, kuid neid ei talletata kauaks ning üleliigsed annused väljutatakse uriiniga.

Selleks, et vältida defitsiidi teket, on organismi vaja vesilahustuvate vitamiinidega pidevalt varustada ja valida menüüsse neid sisaldavaid toiduaineid.

Talletab organism üle kogu keha ning nende ületarvitamist tuleb samuti vältida.

Millal ja kuidas võtta vitamiine?

 • Vitamiinide ja mineraalainete taseme langus - vitamiinipuudust ei ole võimalik ilma vereproovideta tuvastada. Alarmeerivaks on üldine väsimus, jõuetus, juuste väljalangemine ja meeleolumuutused.
 • Toidulisandi tarvitamise ajastus ning seos toitumisega - toitumine mõjutab manustatud lisaainete imendumist olulisel määral, seega tuleks pöörata tähelepanu sellele, millise toiduga ja millal konkreetseid vitamiine on kõige kasulikum tarbida.
 • Imendumise roll vitamiinide omastamisel - neil, kel esineb seedehäireid (soolepõletikud, krooniline kõhulahtisus, tsöliaakia) või kes kasutavad pikka aega teatud ravimeid (antibiootikumid, mao ülihappesuse ravimid) võib olla vitamiinide omastamine häiritud. Lisaks võivad alkoholi ja kohviga liialdamine, suitsetamine, ühekülgne toitumine ja stress vähendada vitamiinivarusid.
 • Tühja kõhuga või peale sööki -  osasid vitamiine tuleb võtta sööki ja kõiki vitamiine ei tohi üldse koos manustada. B-vitamiini tuleks võtta tühja kõhuga ja hommikul, et suurendada preparaadi imendumisprotsenti. Hommikul tuleks võtta ka rauda ja C-vitamiini ning eelistatult koos, kuna raua imendumine soolestikus on üsnagi madal, kuid paraneb happelises keskkonnas. Kindlasti ei tohi samaaegselt koos raua preparaadiga tarbida teed, kohvi ja piimatooteid, kuna kofeiin, tanniinid ning kaltsium vähendavad raua omastamist organismis.
 • C-vitamiini kogused - siin tuleks meeles pidada, et organism ei suuda suurtes kogustes C-vitamiini omastada, seega kõige praktilisem on manustada korraga umbes 100-250 mg.
 •  Hommikusöögijärgselt - tuleks võtta erinevaid kompleksvitamiine ja koensüüm Q10 preparaate, et tagada energia kogu päevaks. Q10 võib õhtusel tarvitamisel põhjustada unetust.
 • Rasvlahustuvad vitamiinid A, D, E ja K - neid on soovitatav võtta peale söömist ja siis, kui on äsja tarbitud rasva sisaldavaid toiduaineid. Selleks, et saavutada maksimaalne imendumine, tuleks oomega-3-rasvhappeid sisaldavaid kalaõli preparaate tarbida peale tugevamat söögikorda.
 • Tsink, magneesium ja kaltsium - mineraalained imenduvad samuti kõige paremini peale söögikorda. Tühja kõhuga manustatud mineraalained võivad põhjustada iiveldust, kõhuvalu ja kõhulahtisust. Magneesium sobib ka õhtul võtmiseks, sest on närvisüsteemi ja lihaseid lõõgastava toimega ning soodustab uinumist.
 • Põhjamaades -  sel laiuskraadil tuleks sügise saabudes kindlasti alustada uuesti D-vitamiini võtmist, kuna seda vitamiini sünteesib organism päikesevalguse abil ning toidust omastame seda minimaalselt.

On sul üldse vitamiine lisaks võtta vaja?

Tervise alustala on toitumine. Süües mitmekesiselt ja tasakaalustatult, polegi üldjuhul vaja vitamiine juurde võtta. Selleks aga peab meie toidulaual olema piisavalt juur- ja puuvilju, täisteratooteid, küllastamata rasvu (oliivõli, avokaado jne), taimseid valgu- ja kiudaineallikaid (seemned, pähklid, oad ja herned) ja täisväärtuslikke valguallikaid (muna, kala, liha).

Selge on see, et kui ei suudeta eelpool nimetatud mitmekesist menüüd järgida ja eelistatakse ülemäära töödeldud toitu või pigem magusaid ja rasvaseid eineid, siis jääb organismil puudu olulisi aineid. Siinkohal ongi organismile abiks eelpool väljatoodud toidulisandid.

Vitamiinidega kingid tervist!

Läheneva pühadeajaga seoses võiks mõelda ka oma vanemate ja vanavanemate peale. Tõenäoliselt on nende seas nii mõnigi, kes vajaks väikest turgutust. Sellise kingitusega näitad oma hoolimist — tahame ju kõik, et meie lähedased oleksid võimalikult terved ja rahulolevad. 


Loe lisaks:

Uudised:

 • Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

  Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

  Loe lähemalt

 • Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus

  Kevadväsimus ja värske õhu mürgitus

  Loe lähemalt

 • Rasedus - mis seda mõjutab ja kuidas saaks toetada?

  Rasedus - mis seda mõjutab ja kuidas saaks toetada?

  Loe lähemalt

 • Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

  Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

  Loe lähemalt

 • TerraPoint tervisetooted: rohkem energiat ja elurõõmu, terved liigesed ja muretu üleminekuiga!

  TerraPoint tervisetooted: rohkem energiat ja elurõõmu, terved liigesed ja muretu üleminekuiga!

  Loe lähemalt

Kõik postitused