NASONEX NINASPREI 50MCG/D 140D

Retseptiravim

8,69 €


Piirhind €5.6

Haigekassa 50% soodustusega €7.14

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Mometasonum
Toimeaine kogus
50 MCG/D
Ravimivorm / pakend
NINASPREI
Kogus pakendis
140D

NASONEX
Schering-Plough

Ninasprei

Mometasoon
INN. Mometasonum
ATC-kood. R01AD09
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. Mometasoonfuroaatmonohüdraadi suspensiooni üks annus sisaldab 50 mg mometasoonfuroaati.

Näidustused. Allergiline sesoonne ja allergiline või mitteallergiline perenniaalne riniit täiskasvanutel ja lastel alates 6-ndast eluaastast.
Märkus. Sesoonse või perenniaalse allergilise riniidi ravi täiskasvanutel ja lastel alates 6-ndast eluaastast. NASONEX-ninasprei profülaktiline kasutamine on soovitatav neil patsientidel, kellel on varem esinenud mõõdukaid või ägedaid sesoonse allergilise riniidi sümptomeid. Preparaadi kasutamist tuleks alustada 4 nädalat enne oodatava õietolmuhooaja algust.
Annustamine. Allergiline ja perenniaalne riniit: Pärast NASONEX-ninasprei pumba täitmist (tavaliselt kulub selleks 6 kuni 7 vajutust) väljastab iga vajutus umbes 100 mg mometasoonfuroaadi suspensiooni, mis sisaldab 50 mg mometasoonfuroaati. Kui pihusti pumpa ei ole kasutatud 14 päeva või kauem, tuleb pump enne järgmist kasutust uuesti täita.
Täiskasvanud (sh vanurid) ja 12-aastased ning vanemad lapsed: tavaline soovitatav annus profülaktikaks ja raviks on 2 inhalatsiooni mõlemasse ninasõõrmesse üks kord päevas (ööpäevane annus 200 mg mometasoonfuroaati). Kui sümptomid on kontrolli all, võib proovida annust vähendada ühe inhalatsioonini kumbagi ninasõõrmesse (ööpäevane annus 100 mg).
Kui sümptomeid täielikult ei kontrollita, võib annust suurendada maksimaalselt 4 inhalatsioonini ühte ninasõõrmesse üks kord päevas (ööpäevane annus 400 mg). Seisundi stabiliseerumisel on soovitatav annust vähendada.
6…11-aastased lapsed: tavaline soovitatav annus on 1 inhalatsioon mõlemasse ninasõõrmesse üks kord päevas (ööpäevane annus 100 mg).
Mõnedel sesoonse allergilise riniidi patsientidel ilmneb kliiniliselt märkimisväärne toime algus 12 tundi pärast esimest NASONEXi annust. Samas ei pruugi ravi maksimaalne toime esimese 48 tunni jooksul ilmneda. Seetõttu on täieliku terapeutilise toime saavutamiseks on vajalik ravimi regulaarne kasutamine.
Vastunäidustused. Ülitundlikkus NASONEX-ninasprei komponentide suhtes.
NASONEX-ninaspreid ei tohi kasutada ravimata, lokaalsete, nina limaskesta kaasavate infektsioonide korral.
Kuna glükokortikosteroidid pärsivad haavade paranemist, ei tohi ninatraumaga patsiendid kuni paranemise lõpuni nasaalseid kortikosteroide kasutada.
Ettevaatust! NASONEX-ninaspreid tuleb kasutatada ettevaatlikult või üldse mitte patsientidel, kellel on hingamisteede tuberkuloos; ravimata seen-, bakteriaal- või süsteemne viirusinfektsioon; okulaarne herpes simplex.
Katkematu 12-kuulise NASONEX-ravi korral ei ole täheldatud nina limaskesta atroofiat, pigem muudab mometasoonfuroaat nina limaskesta normaalsele histoloogilisele fenotüübile lähedasemaks. Sarnaselt muule pikaajalisele ravile peab mitmeid kuid NASONEXi kasutanud patsiente perioodiliselt kontrollima nina limaskesta võimalike muutuste suhtes. Ravi tuleb katkestada nina või neelu lokaliseerunud seeninfektsiooni tekke korral. NASONEX-ravi lõpetamine võib osutuda vajalikuks ka nasofarüngeaalse ärrituse korral.
Kuna enamikel patsientidel kontrollib NASONEX nasaalseid sümptomeid, võib teiste, peamiselt silmasümptomite vähendamiseks kasutada samaaegset sobivat lisaravi.
Pikaajalise NASONEX-ravi korral ei ole täheldatud hüpotalamuse-ajuripatsi-neerupealise (HPA) telje pärssimist. Küll aga vajavad hoolikamat jälgimist need patsiendid, kes pikaajaliselt süsteemselt kortikosteroidravilt läinud üle NASONEX-ninaspreile. Sellistel patsientidel võib süsteemse kortikosteroidi ärajätmine põhjustada mitmeks kuuks neerupealiste puudulikkuse, enne kui HPA-telje funktsioonid taastuvad. Adrenaalse puudulikkuse sümptomite ilmnemisel tuleb alustada uuesti süsteemsete kortikosteroidide manustamist ja teha vastavaid analüüse.
Süsteemsetelt kortikosteroididelt NASONEX-ninaspreile üleminekul võivad mõnedel patsientidel esineda süsteemsete kortikosteroidide ärajätust tingitud sümptomid (liigeste ja/või lihasvalu, väsimus ja depressioon), mida tuleb vastavalt ravida. Selline üleminek võib vallandada ka senini kortikosteroididega alla surutud allergilised nähud, nagu allergiline konjunktiviit ja ekseem.
Potentsiaalselt immuunsupresseeritud, kortikosteroidravi saavaid patsiente tuleb teavitada teatud infektsioonide ohust (tuulerõuged, leetrid) ja vajadusest sel puhul arstiga konsulteerida.
Intranasaalsete kortikosteroidide jätkuval kasutamisel on väga harva teatatud nina vaheseina perforatsioonist või silma siserõhu tõusust.
Platseeboga kontrollitud kliinilistes uuringutes ei täheldatud lastel kasvukiiruse vähenemist, kui NASONEXi manustati 100 mg ööpäevas 1 aasta jooksul.
Rasedus ja imetamine. Rasedatel ei ole adekvaatseid ja hästi kontrollitud uuringuid tehtud. Soovitatud maksimaalse kliinilise annuse pideval intranasaalsel manustamisel ei ole mometasooni plasmakontsentratsioon mõõdetav. Seetõttu on mõju lootele arvatavasti ebaoluline ja toksilisuse oht minimaalne.
Sarnaselt teistele nasaalsetele kortikosteroidpreparaatidele tuleks NASONEX-ninaspreid kasutada rasedatel, imetavatel emadel ja sünnitamiseas naistel vaid siis, kui loodetud efekt ületab potentsiaalse riski emale, lootele või lapsele. Raseduse ajal kortikosteroide tarvitanud emade lapsi tuleb hüpoadrenalismi suhtes hoolikalt jälgida.
Kõrvaltoimed. Allergiline ja perenniaalne riniit. Kliiniliste uuringute käigus on teatatud järgmistest tüüpilistest nasaalse kortikosteroidraviga seotud kõrvaltoimetest täiskasvanutel ja 12-aastastel ning vanematel lastel: peavalu (8%), epistaksis (ninaverejooks, verevärvuseline limaskest, veretähnid) (8%), farüngiit (4%), põletustunne ninas (2%), nasaalne ärritus (2%) ja ninalimaskesta haavandid (1%). Epistaksis oli üldiselt alaäge ja ise pidurduv; esinedes sagedamini võrreldes platseeboga (5%) ning harvem võrreldes teiste nasaalsete kortikosteroididega (kuni 15 %).
Lastel oli kõrvaltoimete esinemine, sh peavalu (3 %), epistaksis (6 %), nasaalne ärritus (2 %) ja aevastamine (2 %), võrreldav platseeboga.
Nasaalsete kortikosteroidide kasutamisel võivad ilmneda süsteemsed toimed, eriti pikaajalisel kasutamisel suurtes annustes.
Koostoimed. Kasutamine koos süsteemsete kortikosteroididega vt Ettevaatust.
Kliinilised uuringud koostoimetest on tehtud loratadiiniga. Koostoimeid ei täheldatud.
Üleannustamine. Kuna NASONEX-ninasprei süsteemne biosaadavus on ebaoluline (£ 0.1%), ei vaja üleannustamine mingit eriravi. Piisab jälgimisest ja edaspidisest määratud annustamisest. Kortikosteroidide suurtes annustes inhaleerimine või suu kaudu manustamine võib viia HPA-telje funktsioonide pärssimiseni.
Omadused ja farmakokineetika. Mometasoonfuroaat on lokaalselt kasutatav glükokortikoidhormoon, mis avaldab põletikuvastast toimet ega toimi soovitatud annuste kasutamisel süsteemselt.
Tõenäoliselt seisneb mometasoonfuroaadi allergia- ja põletikuvastase toime mehhanism valdavalt tema võimes inhibeerida allergiliste reaktsioonide mediaatorite vabanemist. Mometasoonfuroaat inhibeerib märkimisväärselt leukotrieenide vabanemist allergiliste patsientide leukotsüütidest.
Rakukultuuris on mometasoonfuroaat väga tugevaks IL-1, IL-5, IL-6 ja TNFa sünteesi ja vabanemise inhibiitoriks; samuti leukotrieenide produktsiooni inhibiitoriks. Lisaks inhibeerib ta äärmiselt tugevalt Th2 tsütokiinide, IL-4 ja IL-5 produktsiooni inimese CD4+ T-rakkudes.
Nasaalse antigeeni eksponeerimisel tehtud uuringutes toimis NASONEX põletikuvastaselt nii allergilise reaktsiooni varases kui hilises faasis. Seda näidati histamiini ja eosinofiilse aktiivsuse vähenemise (vs platseebo) ning eosinofiilide, neutrofiilide ja epiteeliraku adhesioonivalkude vähenemisega.
Sesoonse allergilise riniidiga patsientidel ilmnes kliiniliselt märgatav toime algus 12 tunni jooksul pärast esimest annust. Keskmine (50%) sümptomite vähenemise algus oli 35,9 tundi.
Farmakokineetika. Ninaspreina manustatud mometasoonfuroaadi süsteemne biosaadavus on väga väike (£ 0,1%) ja ei ole üldiselt plasmas määratav ka tundliku määramismeetodiga (väiksem kui 50 pg/ml). Mometasoonfuroaat imendub seedetraktist väga halvasti ning see väike kogus, mis võidakse alla neelata ja mis imendub, metaboliseeritakse esmasel maksapassaazil ja eritatakse valdavalt uriini ja sapiga.
Abiained. Dispergeeritud tselluloos BP 65 cps (mikrokristalne tselluloos ja naatriumkarmelloos), glütserool, naatriumtsitraatdihüdraat, sidrunhappemonohüdraat, polüsorbaat 80, bensalkooniumkloriid, fenüületüülalkohol, destilleeritud vesi.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Temperatuuril kuni 30 °C, 2 aastat. Mitte külmutada. Pärast avamist kasutada 2 kuu jooksul.
Pakend. 0,05% ninasprei (50 mg/annuses) 18 g (140 annust).

Info - tootja esindajalt 13.03.02
Küsi apteekrilt