Kas puugirihmad või täpilahused - kumba eelistada ja kuidas valida?

06.03.2024

Kas puugirihmad või täpilahused - kumba eelistada ja kuidas valida?

Peaaegu sama ehmatav, kui endalt puuk leida, on see avastada oma lemmikloomalt. Mis nüüd saab? Kuidas puuk eemaldada nii, et pea sisse ei jääks? Kas mu lemmikloom võib nüüd haigeks jääda? Kuidas edaspidi puuke vältida? Nendele ja veel paljudele teistele küsimustele vastab Apotheka apteeker Karina Udaltsova. 

Puugihaigused lemmikloomal

Kevade tulek ja ilusad soojad ilmad kutsuvad ka lemmikloomi rohkem väljas aega veetma. Jalutuskäigud koeraga metsaradadel või pargis võivad aga lõppeda puugirünnakuga. Tundub, et meie kliimas, kui just lumi maas ei ole, on peaaegu alati oht puuki kohata.

Puugid ongi Eestis kõige aktiivsemad aprillist oktoobrini. Laanepuugid on aktiivsed kuni juuli lõpuni ja võsapuugid isegi novembrini. Talvel on puugid enamasti talveunes, kuid pehme talve korral võib neid kohata isegi jaanuaris ja veebruaris. Esimest korda ilmuvadki puugid massiliselt välja siis, kui ilmad lähevad soojemaks ja õhutemperatuur tõuseb üle 7°C. Vaatamata sellele, et puugihammustuste tagajärjed lemmikloomadel ei ole enamasti nii tõsised kui inimestel, mõned ohud siiski on. Kui lemmikloom nakatub puugihaigusesse, siis on seda vahel raske diagnoosida - sümptomid sarnanevad hoopis mõne muu haigusega. Toome siinkohal välja mõned lemmikloomadel esinevad puugihaigused ja sümptomaatika, millele tähelepanu pöörata, eriti kui olete hiljuti oma lemmikult puugi leidnud.

Borrellioos Sõna borellioos seostub vist kõigil koheselt puukidega. Ka koerad ja kassid võivad nakatuda borrellioosi, kuid karvkatte tõttu on raske märgata punetust. Seetõttu on esmasteks märgatavateks sümptomiteks, vahel isegi kuid hiljem, hoopis lonkamine, loid olek ja palavik. Ohtudeks ja tagajärgedeks on südame-, neeru- ja maksakahjustused. Kassidel kulgeb borrelioos õnneks kergemini ja ilma sedavõrd tõsiste tagajärgedeta.
Puukenetsefaliit Sarnaselt borellioosile on puukenetsefaliit teine väga tuntud puugihaigus inimeste seas. Ka koerad võivad nakatuda puukentsefaliiti, kuid seda juhtub õnneks harva ja haigus kulgeb enamasti asümptomaatiliselt. Vahel võib siiski esineda palavikku, unisust, loidust, isutust ja koordinatsioonihäireid. Ka koerte puhul on tegemist siiski haigusega, mida ei tohiks tähelepanuta jätta.
Anaplasmoos, piroplasmoos ja erlihhioos Anaplasmoos, piroplasmoos ja erlihhioos on peamised koerte puugihaigused. Koerte anaplasmoosil on pikk peiteaeg, mõnikord isegi kuni mitu kuud. Tunnusteks on isutus, üldine halb enesetunne, palavik ja seedehäired. Olulise ohuna võib tekkida ka põrna suurenemine. Piroplasmoos on koerte jaoks raske haigus. See kahjustab vererakke ja ravimata jätmisel võib olla surmav. Sümptomiteks on isutus, loid olek ja palavik. Ohuks on ka kesknärvisüsteemihäired, maksakahjustused ja põrna suurenemine.

Kassidel esineb puugihaigusi koertest harvem, kuid vahel siiski. Peamiselt piroplasmoosi, hemobartellioosi ja tulareemiat. Sarnaselt koertega, on sümptomaatika üsna üldine - peamiselt esinevad isutus, loidus ja palavik, kuid võib tekkida ka limaskestade värvimuutusi või hingamisraskusi. Piroplasmoosi korral muutuvad kassid ka aneemiliseks, nende kehakaal langeb ja võib esineda ka kollatõbe.

Mida teha kui lemmikloomal on puuk? Puugi eemaldamine

puugi eemaldamine

Teed oma lemmikule pai ja tunned näpu all ebameeldivat munakest. Nüüd meenub korraga, et loom on ennast hiljuti ka tavapärasest rohkem kratsinud. Ilmselt paljudele loomaomanikele tuttav tunne. Mu koeral on jälle puuk! 

Puugi eemaldamine koeralt või kassilt on tülikas ja isegi hirmutav. Ka lemmikloomale endale ei pruugi puugi eemaldamise protsess meeldiv olla ning seda tuleb teha õigesti. Vahel piisab vaid ühest loomale ebameeldivast protseduurist, et ta seda järgmine kord enam hea meelega teha ei lubagi. 


Meelespea lemmiklooma puugi eemaldamisel

 • Alustuseks tuleb karvakesed puugi ümbert võimalikult laiali ajada, nii et puuk oleks täies ulatuses nähtaval. See aitab puuki eemaldades vältida loomale haiget tegemist karvakesi koos puugiga välja tõmmates
 • Ära oota - puuk tuleb alati eemaldada esimesel võimalusel!
 • Kasuta puugi eemaldamiseks sama abivahendit (puugikonks vmt), mida inimesel kasutaksid
 • Oluline on puuk elusalt ja tervelt naha seest välja saada
 • Kindlasti ei tohi puuki määrida õli või alkoholi või muu ainega
 • Kui puugi pea jääb sisse, jäta see sinna, see tuleb ise ajaga välja, seega ära vigasta looma nahka püüdes seda iga hinna eest eemaldada
 • Eemaldamisel tuleb vältida puugi pigistamist, lömmi läinud puuki on raske tervelt kätte saada
 • Peale puugi eemaldamist desinfitseeri nahk selleks mõeldud vahendiga

Kuidas edasi? Kas saan oma lemmiklooma puukide eest kaitsta?

Lemmikloomade puukide eest kaitsmiseks peaks alustama loomaarstiga konsulteerimisest. Loomaarst oskab hinnata looma tervislikku seisundit ja sellest lähtuvalt soovitada just talle sobivat puugitõrjevahendit. Osad saadaval olevatest puugitõjevahenditest on retseptiravimid ja teised olemas ka käsimüügis. Selleks, et teha õige valik, tuleks tutvuda erinevate võimalustega, võttes arvesse oma looma tervislikku seisundit, teie eluviise ja elustiili, pere teisi lemmikloomi ja pereliikmeid ning loomulikult ka rahalisi võimalusi.

Kuidas valida rihma ja täpilahust?

Puugirihmad

Puugirihmad, milles on kasutatud toimeainetena flumetriini ja imidaklopriidi, on ilma lõhnata ravimkaelarihmad, mis on sobilikud kasutamiseks nii kassidel kui koertel. Kaelarihmad on loodud kaitsmaks looma - kui loom peaks jääma kaelarihmapidi kinni, siis aktiveerub turvakinnitusmehhanism, mis aitab loomal enda jõuga rihma venitada ja olukorrast turvaliselt pääseda. 

Sellised kaelarihmad kaitsevad puukide eest kuni kaheksa kuud. Flumetriini ja imidaklopriidi sisaldavad ravimkaelarihmad sobivad lisaks ka kirpudest tingitud allergilise dermatiidi raviskeemi. Antud toimeained mõjuvad puukidele peletavalt ning on neile püsivalt surmavad. Puukepeletava mõju tõttu ei hakka enamus puuke looma isegi hammustama ja seetõttu vähendab see haiguste ülekandumise võimalust. Vahel harva võib juhtuda, et mõni puuk siiski kinnitub looma nahale, seega sajaprotsendiliselt ei saa nakatumist paraku välistada. 

Puugirihm koerale ja kassile on küll veekindel, kuid vältida võiks nende sagedast kokkupuutumist shampooni või muu pesuvahendiga looma pesemisel. Kui ujumine on pikaajaline, siis võiks samuti rihma selleks ajaks eemaldada. 

Kuidas valida puugirihma ja mis on nende vahe?

 

  Foresto puugirihmad
(imidaklopriid, flumetriin)
Kiltix puugirihmad
(propoksuur, flumetriin)
Bolfo puugirihmad
(propoksuur)
Liigid Koerad/Kassid Koerad Koerad/Kassid
Kaitse Puugid, kirbud Puugid, kirbud Puugid, kirbud
Kaitse pikkus Puugid ja kirbud:
7-8 kuud
Puugid ja kirbud:
35 cm — kuni 6 kuud*,
48 cm ja 66 cm — kuni 7 kuud*
Puugid: kuni 4 kuud
Kirbud: kuni 3 kuud
Veekindel? Jah** Ei Ei

*kui ravimkaelarihma kantakse pidevalt;

**siiski tuleks vältida pikaajalist intensiivset veega kokkupuudet või ulatuslikku šampoonitamist, kuna toime kestus võib lüheneda.


Meelespea ravimkaelarihma kasutamisel

 • Looma kaela ja kaelarihma vahele peab mahtuma 2 sõrme. Kui kasutada rihma kutsikal, siis jälgida rihma ja kaela vahet eriti hoolega, kuna kutsikas kasvab kiiresti
 • Mitte kasutada shampooniga pesemisel ja pikaajalisel ujutamisel
 • Ravimkaelarihmaga loom ei tohi magada samas voodis inimesega, eriti lapsega
 • Tiined ja lakteerivad loomad ei tohiks ravimkaelarihma kasutada
 • Ühte ravimkaelarihma peaks kasutama vaid üks loom. Seda ei tohi poolitada või jagada

Täpilahused

Täpilahused, mis sisaldavad permetriini ja imidaklopriidi, peletavad puuke, sääski ja moskiitosid.


NB! Oluline on märkida permetriini kohta, et see koertele hästi sobiv ravim on ülimalt ohtlik ja mürgine kassidele - kassidel puudub võime permetriini metaboliseerida.


Seega peab peale ravimi kasutamist koeral, kindlasti tähelepanelikult jälgima, et kass ei puutuks kuidagi permetriini sisaldava ravimiga kokku ega lakuks kohta, kuhu koerale ravimit nahale pandi. 

Täpilahuse toime kestab kõige rohkem neli nädalat ja puukidevastane toime saabub kolm päeva peale ravimi tarvitamist. Kui koera pestakse või ujutatakse sagedasti, siis lüheneb toimeaeg ja ravimit tuleb manustada sagedamini kui neli nädalat. 

Fiproniili ja metopreeni sisaldavad täpilahused sobivad suurepäraselt kirpude tõrjeks ja kaitsevad kuni neli nädalat puukide eest. Kasside ravim on sobilik ka tuhkrutele ja sellel on kuni kahenädalane kaitse puukide vastu.


Meelespea täpilahuse kasutamisel

 • Kindlasti jälgida, et kass ei saaks koerale mõeldud täpilahust ja vastupidi. Koertele mõeldud täpilahused võivad olla kassidele eluohtlikud. Enne ostmist konsulteeri arstiga või apteekriga.
 • Täpilahused ei ole veekindlad - mida rohkem pesta ja ujutada looma, seda kiiremini kaotab see oma toime
 • Täpilahust kasutades tuleb veenduda, et ei inimene ise, lapsed ega teised loomad manustamiskohaga kokku ei puutuks kuni see on täielikult kuivanudNB! Artiklis olid mainitud ravimid. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.


Loe lisaks:

Uudised:

 • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Loe lähemalt

 • Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Loe lähemalt

 • Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Kas sinu kõht on reisiks valmis?

  Kas sinu kõht on reisiks valmis?

  Loe lähemalt

 • Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Loe lähemalt

Kõik postitused