METFORAL 500MG TBL 500MG N120

Retseptiravim

5,95 €


Piirhind €4.2

Haigekassa 50% soodustusega €5.1

Haigekassa 75% soodustusega €4.67

Haigekassa 90% soodustusega €4.42

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Metforminum
Toimeaine kogus
500 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N120

Metforal 500

Kilekattega (kaetud) tablett sisaldab 500 mg metformiinvesinikkloriidi.
Ravimvorm
Kilekattega (kaetud) tablett
Näidustused
II tüüpi diabeedi ehk insuliinsõltumatu diabeedi ravi, kui dieediga ei saavutata veresuhkru sisalduse piisavat vähenemist.
Märkus. Metforal 500 võib kombineerida ka sulfoonamiidi kusihappe derivaatidega, arvestades vastunäidustusi.
II tüüpi diabeediga ülekaalulistel patsientidel vähendab esimese valiku preparaadina metformiini (kui korrigeeriv dieet ei andnud tulemusi) kasutamine diabeediga seotud tüsistuste teket
Annustamine ja manustamisviis
Ravi sõltub laboratoorsete analüüside tulemustest (vere ja uriini suhkrusisaldus) ja sellega peab kaasnema korrigeeritud dieet.
Ravi alustatakse 1...2 Metforal 500 kaetud tabletiga ööpäevas (vastab 0,5...1,0 g metformiinvesinikkloriidile ööpäevas).
Kui veresuhkru taseme langus ei ole piisav, tuleb annust suurendada järk-järgult arsti järelevalve all ühenädalaste intervallidega kuni terapeutilise annuse saavutamiseni.
Ööpäevane annusevahemik on 1...6 Metforal 500 kaetud tabletti (vastab 0,5 g kuni maksimaalselt 3 g metformiinvesinikkloriidile ööpäevas).
Tavaliselt piisab 3 Metforal 500 kaetud tabletist ööpäevas (vastab 1,5 g metformiinvesinikkloriidile). Üle 6 kaetud tableti (3,0 g metformiinvesinikkloriidi) manustamine ööpäevas ei taga üldiselt toime edasist suurenemist.
Kaetud tabletid tuleb alla neelata tervelt koos vedelikuga (nt klaasi veega) söögi ajal.
Kui vajalik ööpäevane annus on 2 või enam kaetud tabletti, tuleb need jagada 2...3 manustamiskorrale ja võtta sisse söögi ajal. Ööpäevase annuse jagamine on vähem tähtis veresuhkru sisalduse korrigeerimise, kuivõrd ravimi parema talutavuse seisukohast. Ravi kestuse määrab haiguse kulg.
Vastunäidustused
Metforal 500 ei tohi kasutada järgmistel juhtudel:
neerupuudulikkus;
maksapuudulikkus;
metaboolne atsidoos, prekooma või hüperosmolaarne või ketoatsidootiline diabeetiline kooma;
rasked kardiovaskulaarsed haigused, sealhulgas perifeersete arterite oklusiivsed haigused;
hingamispuudulikkus;
hüpoksilised seisundid (nt aneemia, gangreeni, kollapsi, shoki tõttu);
kataboolsed seisundid, nt kasvajate korral;
rasked kroonilised või ägedad infektsioonid;
alkoholism;
teadaolev ülitundlikkus metformiinvesinikkloriidi või preparaadi mõne muu koostisaine suhtes.
Ravi Metforal 500-ga tuleb katkestada:
enne plaanilisi operatsioone üldanesteesias;
enne intravenoosset kontrastuuringuid
kõhnumiskuuri (kehakaalu langetava dieedi) korral (päeva kaloraaz alla 1000 kcal või 4200 kJ);
planeeritava või olemasoleva raseduse korral ja rinnaga toitmise ajal.
Nimetatud juhtudel tuleb kasutada mõnda teist hüpoglükeemilise toimega ravimit (nt insuliini).
Suhteliseks vastunäidustuseks on kõrge vanus (> 65 eluaasta).
Kuna eakatel patsientidel esineb sageli organfunktsioonide häireid ja sellest tingitud farmakokineetika muutusi ja/või neil esineb korraga mitu haigust, on MetforalÒ 500 kasutamise ajal suurenenud laktatsidoosi oht. Patsiendi tervislikku seisundit tuleb rangelt hinnata, kas see võimaldab ravi Metforal 500-ga.
Märkus
Metforal 500 ei ole näidustatud:
insuliinsõltuva (I tüüpi) diabeedi raviks;
sulfoonamiidi kusihappe derivaatidega ravi täieliku teisese ebaõnnestumise korral II tüüpi diabeedi ravis.
Puudub kogemus metformiini kasutamise kohta noortel täiskasvanutel väga harva esineva II tüüpi diabeedi (niinimetatud MODY diabeedi) korral.
Hoiatused
Metformiin eritub neerude kaudu ja neerufunktsiooni häirete korral suureneb metformiini kuhjumise ja laktatsidoosi risk. Seetõttu on metformiinravi eeltingimuseks normaalne neerufunktsioon. Väga ettevaatlik peab olema ka maksafunktsiooni häirete korral, kuna laktaadi kliirens võib pikeneda.
Enne ravi alustamist ja 6-kuuliste intervallide järel tuleb määrata kreatiniinisisaldust seerumis (mõningatel juhtudel, näiteks samaaegsete infektsioonide korral või eakatel patsientidel, on vajalik sagedasem kontroll).
Tuleb arvestada sellega, et eriti eakatel patsientidel ei ole seerumi kreatiniinisisaldus alati oluliselt tõusnud, seetõttu tuleb vajadusel enne ravi alustamist kontrollida kreatiniini kliirensit.
Maksafunktsiooni näitajaid tuleb kontrollida enne ravi alustamist ja ravi ajal.
Kuna üksikjuhtudel võib tekkida vitamiin B12 sisalduse vähenemine organismis, tuleb kõikidel patsientidel kord aastas kontrollida verepilti. Vajadusel saab tekkinud muutusi korrigeerida vitamiin B12 täiendava manustamisega.
Rohke alkoholitarvitamise korral on suurenenud hüpoglükeemia ja laktatsidoosi tekke risk. Seetõttu tuleb ravi ajal Metforal 500-ga alkoholist loobuda.
Ettevaatusabinõud:
Kontrastaine veenisisese manustamisega röntgenuuringute korral on oht ägeda neerupuudulikkuse tekkeks. Ravi Metforal 500-ga tuleb seetõttu katkestada 2 päeva enne uuringut ja seda tohib jätkata pärast 2 päeva möödumist uuringust.
Ravi Metforal 500-ga tuleb samaks ajavahemikuks katkestada ka operatsioonide korral, mis viiakse läbi üldnarkoosis.
Eakatel patsientidel tuleb regulaarselt hinnata neerufunktsiooni. Ravi Metforal 500-ga tohib eakatel patsientidel jätkata vaid juhul, kui neerufunktsioon on piisav. Vajadusel tuleb annust vähendada.
Kuna vajadus Metforal 500 järele võib väheneda pärast veresuhkru taseme normaliseerumist, tuleb seda hinnata regulaarselt. Vajadusel tuleb annust vähendada või kui ööpäevased annused on väikesed, proovida ravi ärajätmist. See kehtib eriti eakate patsientide puhul, et vähendada laktatsidoosi riski.
Kui Metforal 500-st üksinda ei piisa veresuhkru sisalduse normaliseerimiseks, võib seda kombineerida sulfoonamiidi kusihappe derivaatidega
Koostoimed teiste ravimite ja ainetega
Pikaajalise ravi ajal Metforal 500-ga võib teiste ravimite kasutamise alustamine või lõpetamine häirida diabeedi kontrolli.
Hüpoglükeemiline toime võib tugevneda, kui samaaegselt kasutatakse järgmisi ravimeid:
insuliin, suukaudsed diabeediravimid (sulfoonamiidi kusihappe derivaadid, akarboos);
mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (salitsülaadid ja pürasoloonid);
MAO inhibiitorid;
oksütetratsükliin;
AKE inhibiitorid;
fibraadid;
tsüklofosfamiid või selle derivaadid.
b-adrenoblokaatorid ja sümpatomimeetikumid (klonidiin, reserpiin ja guanetidiin) võivad samuti pikaajalise kasutamise korral põhjustada veresuhkru taseme langust. Kuid erilise kliinilise tähtsusega on nende poolt põhjustatud hormonaalse ja neuraalse vasturegulatsiooni pärssimine hüpoglükeemia korral, mis vähendab hoiatavate sümptomite subjektiivset tajumist.
Ravimid, mis aeglustavad Metforal 500 eritumist (nt tsimetidiin), suurendavad laktatsidoosi riski.
Metfora 500 hüpoglükeemilist toimet võivad vähendada:
glükokortikosteroidid;
östrogeeni-gestageeni kombinatsioonid, suukaudsed rasestumisvastased ravimid;
epinefriin ja teised sümpatomimeetikumid;
glükagoon;
kilpnäärmehormoonid;
tiasiid- ja lingudiureetikumid;
diasoksiid;
fenotiasiinid ja
nikotiinhappe derivaadid.
Ained, mis vähendavad Metforal 500 omastamist (näiteks guaar, kolestüramiin), viivad Metforal 500 toime vähenemiseni.
Ravi ajal Metforal 500-ga võib kiireneda fenprokumooni ja võimalikult teiste kumariinide eritumine. Kui Metforal-ravi alustatakse või lõpetatakse samaaegse kumariinravi ajal, tuleb regulaarselt kontrollida vere hüübivusnäitajaid.
Äge ja krooniline alkoholi tarvitamine võib tugevdada metformiini hüpoglükeemilist ja seerumi laktaadisisaldust suurendavat toimet.
Rasedus ja imetamine
Kuna ravimi kasutamise kohta raseduse ajal on kogemused ebapiisavad, on metformiin raseduse ajal vastunäidustatud. Metformiiniga emaüsas kokku puutunud laste seas on täheldatud perinataalse suremuse tõusu, kuid see võib olla tingitud veresuhkru taseme ebapiisavast kontrollist metformiinvesinikkloriidiga raseduse lõpus. Insuliin on raseduse ajal eelistatud ravim.
Puudub kogemus ravimi kasutamise kohta imetamisperioodil. Ei ole teada, kas metformiin ja selle metaboliidid erituvad rinnapiima. Kui imetamise ajal on vajalik metformiini kasutamine, tuleb imetamine lõpetada.
Toime reaktsioonikiirusele (liiklusohtlikkus)
Metforal 500 ise ei avalda üldiselt mõju reaktsioonikiirusele. Hüpoglükeemia, mis võib häirida sõidukijuhtimise võimet, ei ole samuti tavaliselt tõenäoline. Kombineeritud ravi korral sulfoonamiidi kusihappe derivaatide või teiste hüpoglükeemilise toimega preparaatidega võib sõiduki juhtimise ja liikuvate mehhanismidega töötamise võimet vähendada võimalik hüpoglükeemia.
Kõrvaltoimed
Ravi alguses tekivad 5...20% patsientidest seedetrakti kõrvaltoimed - iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõhupuhitus, kaalulangus, kõhulahtisus ja metallimaitse suus. Ravi lõpetamine ei ole üldiselt vajalik, kuna nimetatud kõrvaltoimed tavaliselt taanduvad, isegi kui annust ei muudeta. Igasugune püsiv kõhulahtisus kaob pärast ravi ärajätmist. Seedetrakti kõrvaltoimete sagedust ja raskust aitavad vähendada annuse järk-järguline suurendamine ja Metforal 500 manustamine söögi ajal.
Mõnikord esineb peavalu, pearinglust ja väsimust.
Väga harva võivad tekkida allergilised nahareaktsioonid.
Ühel juhul on metformiinravi ajal kirjeldatud leukotsütoblastilist vaskuliiti ja pneumoniiti.
Üksikjuhtudel võivad tekkida vereloomehäired megaloblastilise aneemia kujul vitamiin B12 ja foolhappe imendumise pärssimise tõttu.
Harva võib Metforal-ravi ajal tekkida laktatsidoos, mis võib viia eluohtlike seisundite (kooma) tekkeni. Selline metformiinist põhjustatud laktatsidoos lõpeb 50% juhtudest surmaga. Laktatsidoosi põhjused võivad lisaks üleannustamisele olla järgmised: neeru- või maksafunktsiooni häired, alkoholi tarvitamine, teised oksüdatiivset metabolismi mõjutavad haigused (südamepuudulikkus või rasked infektsioonid), kataboolsed seisundid, samuti koostoimed teiste ravimitega.
Algava laktatsioosi sümptomid võivad sarnaneda metformiini otseste seedetrakti kõrvaltoimetega: iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Täielik haiguspilt koos lihasvalu ja -spasmide, hüperventilatsiooni, teadvuse hämardumise ja koomaga võib kujuneda tundide jooksul.
Kombineeritud ravi korral sulfoonamiidi kusihappe derivaatidegavõib erandjuhtudel tekkida hüpoglükeemia, mille nähtudeks on äkki tekkiv higistamine, treemor, südamekloppimine, agiteeritus, buliimia, kihelus suupiirkonnas, kahvatus, peavalu, unisus, unehäired, ärevus, ebakindlad liigutused, ärrituvus, depressiivne meeleolu. Hüpoglükeemia süvenemise korral võib patsient kaotada teadvuse.
Üleannustamine
Üleannustamise sümptomid
Üleannustamine ei põhjusta hüpoglükeemiat, kuid suurendab laktatsidoosi riski.
Kõige sagedasemaks mürgistuse põhjuseks ei ole äge üleannustamine, vaid pigem ravimi kasutamine vastunäidustuste (näiteks neerufunktsiooni häire) korral.
Laktatsidoosi esialgsed sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, lihasvalu, millele järgnevad hüperventilatsioon, teadvuse hämardumine ja kooma. Kliiniliselt väljendunud metformiinist põhjustatud laktatsidoos lõpeb 50% juhtudest surmaga.
Kui esineb laktatsidoosi kahtlus või üleannustamise tunnused (nt enesetapumõtted), tuleb patsient koheselt hospitaliseerida.
Üleannustamise ravi
Hemodialüüs on kõige efektiivsem meetod laktaadi ja metformiini vereringest eemaldamiseks. Sümptomaatiliselt tuleb vereringe stabiliseerida, atsidoos kompenseerida ja hüpoksia kõrvaldada. Diagnoosi kinnitamiseks tuleb määrata laktaadi ja metformiini sisaldus seerumis. Metformiini sisaldus erütrotsüütides on heaks ravimi kuhjumise ja korduva hemodialüüsi vajaduse näitajaks.
Farmakoloogilised omadused
Farmakodünaamilised omadused
Metforal 500 avaldab hüpoglükeemilist toimet ainult insuliinsõltumatu (II tüüpi) diabeediga, mitte normaalse ainevahetusega patsientidel.
Metformiini antihüperglükeemiline toime ei tulene insuliini sekretsiooni stimuleerimisest, vaid on tingitud mitmetest mehhanismidest, mille suhteline tähtsus ei ole veel täielikult selge:
glükoosi utiliseerimise tõus selle suurenenud omastamise ja oksüdeerimise tõttu lihas- ja rasvkoes;
glükoosi produktsiooni vähenemine maksas peamiselt glükoneogeneesi inhibeerimise tõttu;
glükoosi imendumise aeglustumine soolest.
Metformiinvesinikkloriid vähendab vere glükoosisisaldust insuliini minimaalsete kontsentratsioonide manulusel. Võimalik on metformiinvesinikkloriidi vähene mõju insuliini sekretsioonile; selle kliiniline tähtsus on aga ebatõenäoline.
Ravi ajal Metforal 500-ga esineb seerumi triglütseriidide taseme ja antitrombootilise toime vähenemine, mis ei pruugi sõltuda toimetest glükoosi ainevahetusele.
Prospektiivsed randomiseeritud (UKPDS) uuringud on kinnitanud II tüübi diabeediga patsientidel veresuhkruväärtuste hoolika kontrollimise head mõju.
Metformiini manustanud (kui ainult dieet ei osutunud piisavaks) ülekaaluliste patsientide ravitulemuste analüüsimisel saadi järgmised tulemused:
Diabeedi tüsistuste absoluutse riski oluline vähenemine metformiini grupis (29.8 juhtu 1000 patsientaasta kohta) võrreldes ainult dieedi kasutamisega (43.3 juhtu 1000 patsientaasta kohta), p=0.0023 ja võrreldes sulfonüüluurea kombinatsioonravi ja insuliini monoteraapia gruppidega (40.1 juhtu 1000 patsientaasta kohta), p=0.0034;
Diabeediga seotud suremuse absoluutse riski märkimisväärne langus: metformiini grupis (7.5 juhtu 1000 patsientaasta kohta), ainult dieedi kasutamisel oli vastav näitaja 12.7 juhtu 1000 patsientaasta kohta, p=0.017;
Üldsuremuse absoluutse riski märkimisväärne langus: metformiini grupis 13.5 juhtu 1000 patsientaasta kohta võrreldes ainult dieedi kasutamisel saadud näitajaga 20.6 juhtu 1000 patsientaasta kohta (p=0.011) ja võrreldes sulfonüüluurea kombinatsioonravi ning insuliini monoteraapia gruppidega (18.9 juhtu 1000 patsientaasta kohta), p=0.021;
Müokardiinfarkti absoluutse riski märkimisväärne langus: metformiini grupis 11 juhtu 1000 patsientaasta kohta, ainult dieedi puhul 18 juhtu 1000 patsientaasta kohta, p=0.01;
Ravimgrupp: peroraalsed vere glükoosisisaldust vähendavad ained (oraalsed antidiabeetikumid).
ATC kood: A10BA02
Farmakokineetilised omadused
Pärast suu kaudu manustamist imendub metformiinvesinikkloriid osaliselt. 0,5...3,0 g annuste biosaadavus on 40...60%.
Maksimaalne kontsentratsioon plasmas (umbes 2 mg/ml ehk 15 mmol) saabub 2 tundi pärast manustamist. Imendumine kestab 6 tundi.
Metformiin praktiliselt plasmavalkudega ei seondu.
Metformiini jaotumine on kiire, jaotusruumala on 63...276 liitrit. Ravim võib aeglaselt koguneda sügavasse reservuaari. Täheldatud on metformiini kuhjumist süljenäärmetes, soolestikus, neerudes ja maksas.
Metformiini metaboliseerimistee ei ole teada. Eritumine toimub täielikult neerude kaudu.
Keskmine eliminatsiooni poolväärtusaeg on 1,5...4,5 tundi. Kvantitatiivselt väike kogus - arvatavasti sügava reservuaari arvelt - eritub poolväärtusajaga 8,9...19 tundi.
Renaalne kliirens 350...550 ml/min viitab aktiivsele tubulaarsekretsioonile. Metformiini eritumine on korrelatsioonis kreatiniini kliirensiga. Ravimi kuhjumine on tõenäoline häirunud neerufunktsiooni korral.
Ravimi ohutuse prekliinilised uuringud
Äge mürgistus
Katseloomadel teostatud ägeda toksilisuse uuringutes ei esinenud erilist tundlikkust
Üleannustamise sümptomid".
Krooniline mürgistus
Kroonilise toksilisuse uuringutes rottidel (kuni 18 kuud), koertel (18 kuud) ja ahvidel (2 aastat) toksilisi toimeid ei täheldatud.
Mutageenne ja kantserogeenne potentsiaal
Metformiini mutageenset toimet ei ole piisavalt uuritud. Mutageneesi testid bakteritel olid negatiivsed, samas täheldati in vitro kromosoomimuutusi imetajarakkudes. Nende tulemuste tähtsus ei ole selge.
Pikaajalistes loomkatsetes ei ole ilmnenud metformiinvesinikkloriidi kantserogeenset toimet.
Reproduktiivsustoksikoloogia
Metformiinil puudus teratogeenne toime rottidel testitud annuste juures, embrüotoksilist toimet ja toimet emaslooma fertiilsusele ei täheldatud kuni annuseni 300 mg/kg ööpäevas. Isaslooma fertiilsust ei mõjutanud annused kuni 600 mg/kg ööpäevas. Metformiinvesinikkloriidi manustamisel küülikutele annustes kuni 140 mg/kg ööpäevas (suu kaudu) teratogeenset toimet ei täheldatud ning rottidel (annused kuni 600 mg/kg ööpäevas suu kaudu) ei täheldatud mõju pre- ja postnataalselt ravimiga kokku puutunud loomadele.
Farmatseutilised andmed
Abiainete loetelu
Povidoon, hüpromelloos, magneesiumstearaat, makrogool 6000, titaandioksiid.
Sobimatus teiste ainetega
Ei ole täheldatud.
Kõlblikkusaeg
Kõlblikkusaeg on 3 aastat.
Mitte kasutada pärast pakendil märgitud kõlblikkusaja lõppu.
Säilitamise eritingimused
Toatemperatuuril.
Pakend
Blisterpakendid on valmistatud läbipaistvast PVC kilest, mis on suletud alumiiniumfooliumiga.
Üks originaalpakend sisaldab:
30 kilekattega tabletti
60 kilekattega tabletti
120 kilekattega tabletti
Müügiloa hoidja
BERLIN-CHEMIE AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
D-12489 Berliin, Saksamaa
Tel.: (030) 6707-0
Faks: (030) 6707-2120
Müügiloa number
38560.00.00
Esmase müügiloa/müügiloa uuendamise kuupäev
07.01.1999
Teksti (osalise) kaasajastamise kuupäev - August 2002
Väljastamistingimused

Metforal 500 on retseptiravim.

Info - tootja esindajalt 03.12.02


Küsi apteekrilt