CISORDINOL TBL 10MG N50

Retseptiravim

7,78 €

0,16 €/tk


Piirhind €7.78

Haigekassa 50% soodustusega €5.14

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Zuclopenthixolum
Toimeaine kogus
10 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N50

CISORDINOL TBL 10MG N50
OMADUSED JA FARMAKOKINEETIKA: CISORDINOL on ägedate ja krooniliste psühhooside ravis kasutatav neuroleptikum, millel on tugev antipsühhootiline ja spetsiifiline rahustav toime. Ravi algfaasis sageli ilmnev mittespetsiifiline sedatiivne toime möödub esimeste nädalate jooksul. CISORDINOL on eriti môjuv psühhooside korral, millega kaasnevad hallutsinatsioonid, sundseisundid, môttekäiguhäired, psühhomotoorne rahutus, afektiivsus, agressiivsus, agiteeritus, düsfooria ja paranoilisus.
Tsüklopentiksool on tioksanteeni derivaat. Tioksanteenid on afiinsed dopamiino D1-ja D2-retseptorite suhtes. Butürofenoonid, difenüülbutüülpiperidiinid ja bensamiidid on afiinsed vaid D2- retseptorite suhtes.
Tioksanteenid muudavad vähem kui teised neuroleptikumid dopamiinoretseptorite tundlikkust. Retseptorite tundlikkuse suurenemist peetakse hilisdüskineesia tekke üheks olulisemaks pôhjuseks. Seega on tioksanteenidel hilisdüskineesia tekke oht väiksem.
Erinevalt fenotiasiini derivaatidest ei ole CISORDINOLi kroonilise manustamise ajal täheldatud tundlikkuse suurenemist valguse suhtes, spetsiifilist naha pigmenteerumist ega ka pigmendi kogunemist silmadesse. Toksilisus on väike ja terapeutiline laius on suur. Ravim ei pôhjusta sôltumust ega vôôrutusnähte. Euforiseerivat toimet ei ole. Toime vegetatiivsetesse funktsioonidesse on oluliselt nôrgem kui näiteks kloorprotikseenil.
Suukaudsel manustamisel on tsüklopentiksooli biosaadavus ligikaudu 44%. Maksimaalne kontsentratsioon seerumis saabub umbes 4 tunni pärast. Parenteraalsel manustamisel saabub maksimaalne kontsentratsioon seerumis 0,25 -2 tunni pärast.
Valkudega seonduvus on umbes 98-99%. Metaboliidid ei ole neuroleptiliselt aktiivsed. Tsüklopentiksooli poolväärtusaeg seerumis on ca 20 tundi, mistôttu annustamine üks kord päevas on enamasti piisav.
Tsüklopentiksool läbib platsentat väikeses annuses ja eritub vähesel määral rinnapiima. Rinnapiima ja seerumi ravimisisalduse suhe on 0,3.
NÄIDUSTUSED: Äge või krooniline skisofreenia jt. psühhoosid. Maniakaalsed seisundid. Rahutusseisundid oligofreenia, ateroskleroosi või vanadusdementsuse korral.
ANNUSTAMINE: Algannus peaks olema vôimalikult väike. Annust tôstetakse järk-järgult. Ööpäevaannuse vôib anda ühekordselt enne uinumist.
Äge skisofreenia ja muud ägedad psühhoosid, ägedad rahutusseisundid, maania:
Parenteraalselt 5-20 mg (½-2 ml) im kuni 4 korda ööpäevas.
Peroraalselt algannus 10-50 mg päevas, tavaliselt 20 mg; ööpäevast annust vôib vajadusel tôsta 10-20 mg kaupa iga 2-3 päeva järel kuni 75 mg-ni (vajadusel enam).
Krooniline skisofreenia ja muud kroonilised psühhoosid:
20-40 mg suu kaudu ööpäevas.
Seniilsed rahutus- ja segasusseisundid.
2-6 mg po ööpäevas. Annuse vôib anda ühekordselt ôhtuti ja seda vôib tôsta 10-20 mg-ni.
Rahutusseisundid oligofreenia korral
Keskmiselt 6-20 mg per os, vajadusel kuni 25-40 mg ööpäevas.
Biosaadavust arvestades tuleb süstelahuselt suu kaudu manustamisele üleminekul ööpäevast tsüklopentiksooli annust kahekordistada.
VASTUNÄIDUSTUSED: Absoluutsed: Ägedad barbituraadi-, alkoholi- ja opiaadimürgistused.
Suhtelised: Maksakahjustus. Südamehaigused, mille korral tahhükardia ja vererôhu alanemine vôib raskendada seisundit. Raske müasteenia.
RASEDUS JA IMETAMINE: Raseduse ja imetamise ajal ainult vältimatu näidustuse korral.
KÕRVALTOIMED: Ekstrapüramidaalhäired: akineesia, parkinsonism, akatiisia, düstoonia. Sümptomid tekivad enamasti ravi algetapil ja neid saab leevendada vôi kôrvaldada parkinsonismivastaste ainetega vôi annust vähendades. Vôib esineda suukuivust, akommodatsioonihäireid, kôhukinnisust, urineerimisraskust, ortostaatilist hüpotooniat ja tahhükardiat. Ravi algetapil vôib maksa funktsioonides esineda häireid, mis kaovad ravi jätkudes. Ravi alguses esineb sageli väsimust. Nagu kroonilise neuroleptikumravi korral üldse, vôib kujuneda tardiivne düskineesia.
KOOSTOIMED: Tsüklopentiksool vôimendab alkoholi, barbituraatide ja teiste kesknärvisüsteemi pidurdavate ainete toimet. Tsüklopentiksooli ei tohiks manustada samaaegselt guanetidiini ja analoogilise toimemehhanismiga ainetega, kuna neuroleptikumid vôivad pärssida nende vererôhku alandavat toimet. Tritsüklilised antidepressandid ja neuroleptikumid pärsivad teineteise metabolismi. Tsüklopentiksool vôib nôrgendada levodopa ja adrenergiliste ravimite toimet. Metoklopramidi ja piperasiini samaaegne kasutamine lisab ekstrapüramidaalsümptomaatika kujunemise ohtu.
TÄHELEPANUKS: Pikaaegse ravi korral vôimalikult madal annus. Parkinsonismivastaseid aineid soovitatakse ainult vajadusel. Epilepsiahaigetel ja patsientidel, kellel on kaugelearenenud maksa-, südame-, neeru- vôi veresoontehaigus, tuleb tsüklopentiksooli kasutada ettevaatlikult. CISORDINOLi ravi käigus, eriti ravi algetapil, vôib tähelepanuvôime olla nôrgenenud. Tähelepanelikult tuleb suhtuda ravimi manustamisse parenteraalselt ja vanuritele.
Ettevaatlikult tuleb suhtuda patsientidesse, kellel on ravimatu glaukoom.
ÜLEANNUSTAMINE: Unisus, kooma, ekstrapüramidaalsümptomaatika, krambid, hüpotoonia, sokk, hüper- ja hüpotermia. Ravi on sümptomaatiline, eeskätt hingamis- ja vereringeelundkonda toetav. Adrenaliini ei tohiks sellistel puhkudel manustada. Spetsiifilist antidoodi ei ole.
KÕLBLIKKUS JA SÄILITAMINE: Tabletid 5 aastat, mikstuur 3 aastat toatemperatuuril. Tilgad ja süstelahus 2 aastat jahedas kohas (alla 15°C). Kôik valguse eest kaitstuna.
PAKEND: *2 mg tbl. (roosa) 50 ja 100 tk. plastkonteineris, *10 mg tbl. (roosa, pruun), *25 mg tbl. (punane, pruun) 50 tk. plastkonteineris ja *40 mg tbl. (tumepunane, pruun) 100 tk. Plastkonteineris.
TOOTJA: H. LUNDBECK A/S
Info - originaal.
Küsi apteekrilt