BROMOCRIPTIN-RICHTER TBL 2,5MG N30

Retseptiravim

7,19 €


Piirhind €5.83

Haigekassa 50% soodustusega €5.52

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €3.86


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Bromocriptinum
Toimeaine kogus
2.5 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N30

BROMOCRIPTIN-RICHTER® TBL 2,5MG N30
RAVIMVORM JA TOIMEAINE SISALDUS: Tablett sisaldab 2,5 mg bromokriptiini mesülaadina.
OMADUSED JA FARMAKOKINEETIKA: Bromokrüptiin on poolsünteetiline dopamiini agonist (2-bromo-a-ergokrüptiin), mis stimuleerib dopamiini retseptorite aktiivsust corpus striatum'is ja hüpotaalamuses ning pärsib sellega hüpofüüsi eessagara hormoonide, eriti prolaktiini ja somatotropiini sünteesi. Bromokrüptiin ei mõjusta hüpofüüsi teiste hormoonide normaalset sisaldust.
Sünnitusjärgses perioodis on prolaktiin vajalik laktatsiooni tekkeks ja püsimiseks. Muul ajal põhjustab prolaktiini suurenenud sekretsioon patoloogilist laktatsiooni (galaktorröa) ja/või ovulatsiooni- ja menstruat-sioonihäireid.
Prolaktiini sekretsiooni spetsiifilise pärssijana võib bromokrüptiini kasutada prolaktiinist põhjustatud patoloogiliste seisundite ravis. Amenorröa ja/või anovulatsiooni korral (galaktorröaga või ilma) võib ravimit kasutada menstruaaltsükli ja ovulatsiooni taastamiseks. preparaati on kasutatud ka meditsiinilise abordi järgselt laktatsiooni pärssimiseks.
Bromokrüptiini kasutamisel on täheldatud prolaktiini eritava hüpofüüsi adenoomi (prolaktinoomi) kasvu seiskumist või suuruse vähenemist.
Akromegaaliahaigel, lisaks kasvuhormooni ja prolaktiini-sisalduse vähenemisele vereplasmas, on bromokrüptiinil soodne toime nii kliinilistele sümptomitele kui ka glükoositaluvusele.
Bromokrüptiin vähendab polütsüstiliste munasarjade sündroomi nähte, normaliseerides luteiniseeriva hormooni sekretsiooni.
Rinnanäärme healoomulise protsessiga haigel vähendab ravim rinnanäärme tsüstide ja/või sõlmede suurust ja arvu ning ühtlasi leevendab rinnanäärme valulikkust (progesterooni/östrogeeni tasakaal normaliseerub).
Soodustab endogeense dopamiini vabanemist, stimuleerib valikuliselt postsünaptilisi retseptoreid. Selle tulemusena vähenevad parkinsonismi sümptomid.
NÄIDUSTUSED: Hüperprolaktineemia ja sellest tingitud hüpogonadism, amenorröa, naiste viljatus.
Täiendava ravimina parkinsonismi ravi korral lisaks levodopale. Akromegaalia.
ANNUSTAMINE: Manustada alati söögi ajal.
Menstruaaltsükli häired ja naiste sigimatus: iga päev 2,5...3,75 mg (2...3 korda ½ tabletti), vajadusel annust kahekordistada. Ravi jätkata kuni menstruaaltsükli normaliseerumiseni või/ja ovulatsiooni ilmumiseni. Toime kinnitamiseks jätkata ravi mõne tsükli kestel.
Prolaktinoom: iga päev 2,5...3,75 mg (2...3 korda ½ tabletti) aeglaselt annust suurendades koguseni, millest piisab prolaktiini-sisalduse alandamiseks plasmas.
Akromegaalia: algul iga päev 2,5...3,75 mg (2...3 korda ½ tabletti), olenevalt kliinilisest toimest ja kõrvaltoimetest võib annust suurendada kuni 10...20 mg ööpäevas (4...8 tabletti).
Piimapais sünnitusjärgsel perioodil: 2,5 mg (1 tablett). Vajaduse korral manustamist korrata 6...12 tunni möödudes, et mitte takistada piima eritumist.
Rinnanäärmete healoomulised haigused: 2,5...3,75 mg ööpäevas (2...3 korda ½ tabletti), mida võib aeglaselt kahekordistada. Mastiidi korral võib kasutada koos antibiootikumidega.
Parkinsonism: kombineeritud ja monoteraapia korral 1,25 mg ööpäevas, soovitatavalt õhtuti 1 nädala kestel. Algul tuleb manustada minimaalne toimiv annus, mida võib suurendada ainult 1,25 mg võrra nädalas (½ tabletti). Ööpäevane annus manustada 2...3 osas. Soovitatav toime saabub 6...8 nädala jooksul. Nii kombineeritud- kui monoteraapia tavaliseks raviannuseks on 10...40 mg ööpäevas. Ööpäevane annus ei tohi ületada 100 mg.
Manustamine lastele. Preparaadi kasutamisel ei ole piisavalt kogemusi, seepärast ei tohi seda manustada alla 15-aastasele lapsele.
RASEDUS JA IMETAMINE: Fertiilses eas naistele tuleb ravi ajal kindlustada mittehormonaalne kontratseptsioon. Rasestumise korral tuleb ravi kohe lõpetada (8 esimese rasedusnädala jooksul ei mõju ravi negatiivselt rasedusele).
Kui hüpofüüsi adenoomiga naine rasestub, tuleb kogu raseduse vältel hoolikalt kontrollida silmade vaatevälja. Kui läbivaatusel diagnoositakse prolaktinoomi ilmne suurenemine, tuleb bromokriptiinravi taasalustada.
Ravi ajal ei ole rinnaga toitmine soovitatav.
VASTUNÄIDUSTUSED: Essentsiaalne ja perekondlik treemor, Huntingtoni korea, rasked südame- ja veresoonkonna haigused, endogeense psühhoosi eri vormid, ravile mittealluv hüpertensioon, rasedustoksikoos, ülitundlikkus tungaltera alkaloidide suhtes.
KÕRVALTOIMED: Ravi algul võivad tekkida iiveldus, oksendamine, peavalu, pearinglus ja väsimus, mis tavaliselt ei vaja ravi katkes-tamist. Pearingluse ja oksendamise leevendamiseks manustada 1 tund enne BROMOCRIPTIN’i manustamist oksendamisvastast ravimit (dimenhüdrinaat, tietüülperasiin või metoklopramiid).
Harva tekib ortostaatiline hüpotensioon, mistõttu on soovitatav perioodiliselt kontrollida arteriaalset vererõhku.
Suurte annuste manustamisel võivad tekkida hallutsinatsioonid, segasusseisund, nägemishäired, düskineesia, suukuivus, kõhu-kinnisus, spasmid jalalihastes. Kõik need kõrvaltoimed on annusest sõltuvad ja tavaliselt kaovad annuse vähendamisel.
Pikaajalisel ravil on täheldatud külma mõjul tekkivat käte ja jalgade kahvatust, eriti haigetel, kellel oli varem täheldatud Raynaud’ tõve sümptomeid.
KOOSTOIMED: Ettevaatus on vajalik manustamisel koos erütromütsiiniga (võib suurendada bromokriptiini kontsentratsiooni seerumis). Dopamiini antagonistid (butürofenoonid, fenotiasiinid) võivad vähendada ravimi toimet. Koos tungaltera alkaloididega mitte kasutada.
MÄRKUS! Mastiidi ja rinnanäärmete muutuste korral tuleb enne ravi välistada protsessi pahaloomulisus.
Ravimi kasutamiseks laktatsiooni pärssimiseks pärast sünnitust või aborti tuleb esimese nädala jooksul kontrollida arteriaalset vererõhku. Hüpertensiooni, tugeva peavalu korral (koos või ilma nägemishäireteta) tuleb ravi katkestada ja kontrollida haige tervislikku seisundit. Akromegaaliahaige, kellel on anamneesis mao- või kaksteistsõrmiksoole haavand ja/või seedetrakti verejooks, tuleb üle viia ravile teiste preparaatidega. Kui sellisel patsiendil on bromokriptiinravi siiski näidustatud, tuleb patsienti instrueerida, et ta kiiresti teataks seedetraktihäiretest, mis tekivad ravi ajal.
Psüühikahäirete ja raskekujuliste südame- ja veresoonkonna haiguste korral tuleb suurte annuste manustamisel olla ettevaatlik.
Parkinsonismi puhul tuleb regulaarselt kontrollida maksa, neeru- ja vereloomeelundite funktsioone. Bromokriptiini suured annused võivad esile kutsuda psüühikahäireid ja kerget dementsust.
Ravides naispatsienti, kellel ei esine hüperprolaktineemiat, peaks preparaati annustama minimaalses toimivas annuses, et vältida luteaalfunktsiooni häireid.
Ravim võib põhjustada nägemisteravuse langust.
Alkohol vähendab bromokriptiini taluvust.
ÜLEANNUSTAMINE: Ägeda üleannustamise korral soovitatakse parenteraalselt manustada metoklopramiidi.
SÄILITAMINE JA KÕLBLIKKUSAEG: Toatemperatuuril, valguse eest kaitstult, 3 aastat.
PAKEND: 2,5 mg tabletid, 30 tk pakendis.
TOOTJA: GEDEON RICHTER
Info - originaal.
Küsi apteekrilt