Suitsetamisest loobumine pole lihtne: anname nõu, kuidas kergemini tubakast loobuda

09.01.2024

Kõik teavad, et suitsetamine on tervisele mitmel moel kahjulik. Aga kas tead, et sama halvad või tavasigarettidest veelgi kahjulikumad on ka kõik ülejäänud nikotiini sisaldavad tooted, nagu närimis-, nuusk- ja huuletubakas, vesipiip, e-sigaret ja snus ehk nikotiinipadi.


Tekst: Kristina Traks

Nikotiin on närvimürk, mis tekitab sama tugevat sõltuvust nagu heroiin ja kokaiin. Just sellepärast ongi suitsetamise mahajätmine paras katsumus. Apotheka proviisor Janika Tähnas ütleb, et ükskõik mis kujul nikotiini tarvitatakse, kahjustab see kesknärvisüsteemi ning võib esile kutsuda ärevus-, tähelepanu- ja keskendumishäireid. Lisaks on teada nikotiini tarvitamise seos paljude vähkkasvajatega.

Mida nikotiin organismis korda saadab, seda on uuritud väga palju. Tähnas toob välja, et nikotiin nõrgestab immuunsüsteemi ning inimene haigestub kergemini paljudesse haigustesse. «Samal põhjusel paranevad ka haavad halvemini,» selgitab ta. Ammu on teada nikotiini kahjulikkus südame- ja veresoonkonna tervisele: see muudab arterite seinad jäigaks, selle tagajärjel tõuseb vererõhk ning kasvab oluliselt infarkti- ja insuldirisk. Ka II tüübi diabeeti haigestumise üks riske on seotud nikotiini tarbimisega. Lisaks kahjustab suitsetamine kopse, väheneb lõhna- ja maitsetundlikkus, sagedamini võivad esineda igeme- ja suuõõnepõletikud ning hambaprobleemid.

Terve kollektsioon vähki tekitavaid aineid

suitsetamine ja kopsud

Huule- ehk mokatubakas

Mokatubakas on suitsuvaba tubakatoode, mis sisaldab lisaks nikotiinile ka tervet hulka kemikaale ja üle 20 vähki tekitava aine. «Mokatubaka kasutamine ei saasta küll ümbritsevat keskkonda ega mõjuta kõrvalolevaid inimesi, kuid kahjustada saab sellest kogu tarvitaja organism. Pidev kontakt mokatubaka kemikaaliseguga suuõõnes tõstab oluliselt huule-, keele-, kõri-, põse- ja neeluvähi tekke riski,» sõnab Tähnas. «Lisaks satub toksilist segu seedetrakti sülje allaneelamisega, mis omakorda suurendab söögitoru ja kõhunäärme haavandite ja vähi tekke riski ning lisanduvad ka kõik eelmainitud nikotiini kahjulikud toimed.»

Nuusktubakas ehk snus

Snus on pulbriks jahvatatud või hõõrutud valmistubakas, mis on mõeldud ninna tõmbamiseks. «Sellise tubakavormi puhul on eriti ohtlik see, et lühikese ajaga satub vereringesse suur annus nikotiini, mis võib põhjustada hingamiskrampe, halvatust, aga ka surma. Lisaks sisaldab nuusktubakas 28 vähki tekitavat ainet,» ütleb Tähnas. «Kuna nuusktubakas levib ka mustal turul, siis võib diilerite käest ostetud tubakasse olla segatud ka narkootilisi aineid ja sel viisil võib tarvitajast saada ka uimastisõltlane. Nikotiinisõltuvus tekib nuusk- ja huuletubakaga kergemini kui tavasigarettidega, sest manustatav nikotiinikogus on pidevam ja sageli ka suuremas annuses.»

Vesipiibu suitsetamine

Vähem ohtlik pole ka vesipiibu suitsetamine. See protsess kestab ajaliselt kauem ning vesipiibu tõmbaja saab suurema nikotiinikoguse. Tähnase sõnul sageli lausa märkimisväärselt suurema, sest tund vesipiibu suitsetamist on võrreldav koguni 100 sigareti suitsetamisega. Vesipiibu suitsus on palju rohkem vingugaasi ning vesi ei filtreeri välja kõiki tootes leiduvaid kahjulikke aineid, mis satuvad otse organismi.

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas tubakast loobumise nõustamisega tegelev õde Aive Tammik lisab, et vesipiibu huuliku ja ka e-sigareti jagamine mitme kasutaja vahel sisaldab riski saada mõni nakkushaigus, nagu C-hepatiit, ohatis, hingamisteede viirus või koguni tuberkuloos.

Veipides ei saa nikotiinisõltuvusest lahti

Üha populaarsemaks muutuvad e-sigaretid pole sugugi nii ohutud, kui tootjad neid reklaamivad. E-sigaret ehk veip on elektrooniline patareitoitel seade, kus kasutatakse nikotiiniga või nikotiinita keemiliste segude vedelikke. Tähnas selgitab, et e-sigaretis sisalduvate maitseainete põlemisel tekib organismis hulganisti reaktiivseid hapnikuosakesi (ROS), mis kutsub rakkudes esile oksüdatiivset stressi (OxS). «See omakorda viib aga organismi ühel hetkel mitme haigusliku muutuseni, sealhulgas südame-veresoonkonnahaigusteni või kasvajate tekkeni. Lausa nii, et oksüdatiivset stressi seostatakse ka viljatusega nii meestel kui ka naistel, lisaks ka raseduse katkemisega,» sõnab Tähnas. «Sageli tarvitavad veipijad enesele märkamatult oluliselt rohkem nikotiini kui suitsetades. Nimelt sisaldab 1 ml e-sigaretti sama palju nikotiini, kui leidub terves pakis tavasigarettides. Seega ei saa kuidagi väita, et e-sigaretid oleksid mingilgi moel ohutumad kui muud tubakatooted, ja seda isegi siis, kui see ei sisalda väidetavalt nikotiini.» Nimelt on kontrolltestidel leitud, et isegi nikotiinivabana müüdav e-sigaret võib ikkagi seda ainet sisaldada. Seega ei sobi veip kindlasti suitsetamisest loobumise aseaineks.

Loobujat aidatakse nõustamisel

suitsetamisest loobumise nõustamine

Haiglad ja tervisekeskused pakuvad nõustamist tubakast loobumiseks. Aive Tammik ütleb, et ta on nõustanud ka 12-, 14- ja 16-aastast suitsetajat. «Selles eas ei oska noored ohte karta enne, kui tagajärjed on käes. Sõltuvus kujuneb noores eas välja kiiremini ja on täiskasvanuna tugevam,» sõnab ta.

«Tubakatoodetest loobumisel on oluline patsiendi teadlikkus ja teadvustatud tegevus. Selleks nõustame ja toetame patsienti. Tubakatoodetest loobumisel kasutatakse nii nikotiini sisaldavaid asendusravimeid (plaastrid, nätsud, imemistabletid, suupihusti) kui ka farmakoloogilist ravi. Samal ajal suitsetada ja kasutada nikotiini asendusravimeid ei tohiks.»

Samalaadset teenust osutatakse ka Apotheka apteekides, kus nõu saavad küsida kõik, kes sooviksid nikotiinisõltuvusest lahti saada. «Pakutavat küll nimetatakse tubakast loobumise teenuseks, aga tegelikult on loobumise etapid ja põhimõte ikka samad erinevate nikotiintoodete tarvitamise puhul, seega oodatud on ka näiteks e-sigarettide tarvitajad, kes tahaksid selle harjumuse maha jätta,» lisab Janika Tähnas.

Nõustamise esmasel kohtumisel määratakse nikotiinsõltuvuse tase; arutatakse, mis motiveerib inimest tubakatoodete tarvitamisest loobuma; koostatakse loobumisplaan ning vajadusel soovitatakse nikotiinasendusravi või suunatakse perearsti juurde retseptiravimi määramiseks. Esimene kohtumine kestab 30–50 minutit. Edasised kohtumised on umbes 15 minutit ja selle jooksul vesteldakse edusammude üle ja vajadusel korrigeeritakse loobumis- või raviplaani.

Registreeru nõustamisele

Tähnas märgib, et nikotiintoodete tarvitamisest loobumine on kindlasti tõhusam väljaõppinud nõustaja abiga, sest väga sageli on vaja inimest sel teekonnal ka motiveerida, toetada ning selgitada, et loobumine ei pruugi esimese korraga õnnestuda. «See pole aga kindlasti läbikukkumine, tuleb vaid leida enda jaoks uus ja sobilik hetk. Kindla tahtmise juures õnnestub loobumine ühel hetkel kindlasti.»


tsitaat Proviisor selgitab, et nikotiinisõltuvusest loobumine ongi sageli keeruline, kuna see on võrdväärne heroiini-või kokaiinisõltuvusega. «Nikotiiniretseptoritel on organismis väga pikaaegne mälu, seega öeldakse, et inimene on nikotiinisõltuvusest vaba alles aasta pärast viimase sigareti tõmbamist või nikotiintoote tarvitamist. Igasugune mõjutegur, näiteks passiivne suitsetamine, kui elukaaslane või sõbrad tarvitamist jätkavad, või stressirohked perioodid elus võivad viia kergemini taasalustamiseni. See aga ei tähenda, et ei peaks suitsetamisest loobumist uuesti proovima, sest iga nikotiinivaba eluperiood annab tervisele olulist kasu, sealhulgas tervemini elatud aastaid,» räägib Tähnas. «Motivatsioon on loobumisel alati oluline, kuid tugeva sõltuvuse korral on kindlasti soovitatav kasutada nõustamisteenust ning loobumisel järgida ka vajalikku raviplaani.» tsitaat

Proviisorina toob ta välja asjaolu, millele inimesed ei oska sageli tähelepanu pöörata – nimelt nikotiini ja teatud ravimite koosmõju. «On väga palju ravimeid, mille toime võib nikotiini tõttu nõrgeneda ja ravim osutub ebaefektiivseks, või vastupidi, tugevneda, kutsudes esile kõrvaltoimeid,» selgitab Tähnas. Veel on teada, et nikotiinil ja kofeiinil on koosmõju ehk nikotiini tarvitajad, kes kohvi armastavad, peavad oluliselt rohkem kohvi tarbima, et saada kofeiini ergutavat toimet. «Seega, kui inimene on nikotiinist loobunud, kuid harjunud rohkelt kohvi jooma, tuleks ka teadlikult selle kogust vähendada, vastasel juhul võib liigne kofeiini mõju põhjustada äkitselt südamerütmihäireid, pulsisageduse suurenemist või kesknärvisüsteemi üleerutust».

Mis on nikotiinasendusravi?

nikotiinasendusravi

  • Suitsetamisest ja nikotiintoodete tarbimisest loobumisel kasutatakse nikotiinasendusravi (NAR), mille preparaadid (nikotiini sisaldavad plaastrid, närimiskummid, suuõõnespreid või imemistabletid) on saadaval apteekide käsimüügis.
  • Apotheka proviisor Janika Tähnas soovitab iseseisvalt loobudes tutvuda juhistega kodulehel tubakainfo.ee, sest nii on mahajätmine lihtsam. Sellel lehel on ka Fagerströmi küsitlus, mille abil saab välja selgitada oma tubakasõltuvuse astme. See sobib ära teha ka neil, kes kavatsevad maha jätta veipimise, huule- või nuusktubaka tarvitamise. Test annab vastuse, kas ja millist nikotiinasendusravi võiks tarvitada.
  • Kerge sõltuvuse korral saab inimene üldjuhul ise halvast harjumusest loobumisega hakkama, kuid mõõduka sõltuvuse korral võib vaja minna ka asendusravi. Sõltuvusest aitavad loobuda näiteks 16-tunnise mõjuga plaastrid, mida võiks kasutada esmavalikuna. Kui aga sõltuvus on tugevam – näiteks inimene ärkab suitsetamiseks öösiti või paneb suitsu ette hommikul esimese asjana, on olemas ka 24 tunni plaaster. «Tugeva või väga tugeva sõltuvusega on soovitatav kasutada 15–21 mg plaastreid, vajadusel võib lisaks tarvitada tugeva suitsetamise tungi vähendamiseks kas närimiskummi (2–4 mg), imemistablette (1,5 mg) või suuõõnespreid (1 mg) – vaid 1 valikutest,» sõnab Janika Tähnas.
  • Nikotiinasendusravi kestab 8–10 nädalat. "Oluline on siinkohal ravikuur täpselt juhendi järgi läbi teha, sest võõrutusperiood kestab 8–10 nädalat ning varasemal lõpetamisel võib tekkida tagasilöök kergemini," märgib Tähnas. Kui tegu on aga väga tugeva sõltuvusega, saavad arstid vajadusel välja kirjutada ka mõningaid retseptiravimeid, mis kergendavad loobumist.

 

Hoiatus!

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.


Loe lisaks:

Uudised:

  • 5 nippi kõhutervise toetamiseks ja IBS-i sümptomite leevendamiseks

    Loe lähemalt

  • Sellest, mis mütsi all peidus…

    Loe lähemalt

  • Nakkuslik mollusk — naljaka kõlaga tüütu nahahaigus

    Loe lähemalt

  • Naudi sügisilma masenduse ja stressita! 15 nõuannet stressist vabanemiseks

    Loe lähemalt

  • Appi, kuidas täidest lahti saada?

    Loe lähemalt

Kõik postitused