Sigarexit – Alusta uut aastat nikotiinivabalt!

Sigarexit – Alusta uut aastat nikotiinivabalt!

1.- 31. jaanuaril 2021 toimub Tervise Arengu Instituudi (TAI) poolt korraldatav kampaania SIGAREXIT 2021, millega kutsutakse taaskord suitsetajaid üles loobuma tubaka- ja nikotiinitoodetest.

Kampaania eesmärk on suurendada loobuja motivatsiooni sõltuvusest vabanemiseks ning toetada teda loobumisprotsessi jooksul. Seekord pööratakse kampaaniaga tähelepanu kõikidele tubakat ja nikotiini sisaldavatele toodetele, nii tavasigarettidele kui ka alternatiivsetele toodetele nagu e-sigaret, huuletubakas jt uudsed tubakatooted. Sigarexit kutsub üles loobuma tubakast ja nikotiinist päriselt, et ei vahetataks üht sõltuvustoodet teisega. Alternatiivsed tubakatooted ei sobi loobumise abivahendiks vaid pigem süvendavad sõltuvust.

Kampaania on suunatud kõigile tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitajatele, kes on mõelnud loobumisele. Otsuse nikotiinist loobuda, saab teha ainult loobuja ise. Kampaania on suunatud neile, kes on ise loobumisotsuse juba vastu võtnud, ükskõik mis kujul ta tubakat või nikotiini tarvitab. Sellest lähtuvalt on kampaania sõnum: „Ainult mina ise otsustan, et loobun“.

TAI Sigarexiti facebooki leht aitab loobujatel motivatsiooni hoida ning pakub nõuandeid kuidas nikotiini võõrutusnähtudega toime tulla. Sel aastal jagab oma suitsetamisest loobumise rõõme ja muresid  muusik Jüri Pootsman. Teda toetab Valter Soosalu, kes on loobunud nii tavasigaretist, e-sigaretist kui ka mokatubakast ja tuleb sõbrale kogemusnõustajana appi.

Ennekõige soovitatakse kampaanias loobujal proovida iseseivalt, ilma kõrvaliste vahendite ja abita üritada loobuda. Kui see siiski ei õnnestu, oleks järgmine samm pöörduda apteeki, kust saab vajalikku raviminõustamist ja käitumuslikku nõu. Kui ka sellest jääb väheks või on välja vaja kirjutada ravimeid, siis peaks kliendi edasi suunama perearsti poole. Neljas samm on pöörduda nõustamiskabinetti, kus nõustamise hulka kuuluvad nõuanded, individuaalse loobumis- ja raviplaani koostamine, juhiseid taasalustamise vältimiseks ning sõltuvuse ravi.

Apteegid on kaasatud kampaaniasse, kuna meil on olemas heade teadmistega spetsialistid ja meid külastab igapäevaselt palju kliente. Seega soovitab SIGAREXIT pöörduda loobujal nõu saamiseks apteeki, et saada tuge ja motivatsioon loobumisprotsessi vältel. Apteekri roll on nikotiinist loobumise kampaania raames pakkuda apteegis lühisekkumist - loobumise soovitamine, loobumisplaani jagamine ning raviminõustamine.

Nikotiinasendusravi (NAR) ravimid on saadaval aprteegis ilma retseptita ning apteekrid oskavad selgitada loobujale kuidas nikotiiniga nikotiinist võõrutamine toimib. Need preparaadid, näiteks närimiskumm ja plaaster aitavad vähendada kõrvalnähtude raskust ja isusid. Samuti vähendavad NAR ravimid suitsust tulevat nikotiini toimet kehale, samas varustades inimest piisava nikotiinikogusega, et inimene saaks harjuda järk-järgult nikotiinist loobuma. Erinevad NAR ravimid on võrdselt efektiivsed abivahendid loobumisel ja nende kasutamine tõstab kuue kuulise perioodi jooksul loobumise määra 50-70%.

Lisainfot tubakast ja nikotiinist loobumise kohta leiate veebilehelt tubakainfo.ee