Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

01.04.2024

Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

Soole ärritussündroom (IBS) on seedetrakti häire, mis võib põhjustada ebamugavustunnet, valu ja seedeprobleeme. Üks peamisi väljakutseid, millega IBS-i all kannatavad inimesed silmitsi seisavad, on toitumisega seotud raskused. Menüü piiramine ja teatud toiduainete vältimine võivad olla vajalikud sümptomite leevendamiseks, kuid see võib samuti piirata oluliselt igapäevaelu ja mõjuda negatiivselt elukvaliteedile. Millised on IBS-iga patsiendi peamised murekohad ja mida saab lahendusena soovitada?

Mõnikord võib IBS-i puhul olla kõige raskem toime tulla just pideva piiratustundega. Sa ei saa teha seda, sa ei tohi süüa seda, sa ei saa sinna minna, sa ei saa kunagi väljas süüa – seda nimekirja on võimalik jätkata. Võib tunda end olevat lootusetus tsüklis.

Elu soole ärritussündroomiga on keeruline, kuna see seisund on ettearvamatu. Kuigi mõnel inimesel võivad sümptomid esineda perioodiliselt ja episoodidena, avalduvad teistel need sagedamini või isegi püsivalt. Lisaks võivad sümptomid varieeruda intensiivsuse ja kestuse poolest ning erineda periooditi ja olenevalt olukorrast. Selline ebamäärasus muudab IBS-i kontrollimise vaevarikkaks ja mõjub frustreerivalt. Elukvaliteet kannatab, sest sümptomid avaldavad negatiivset mõju nii füsioloogiliselt kui ka psühholoogiliselt. See võib häirida igapäevategevusi, pingestada suhteid ja põhjustada emotsionaalset stressi.

Toitumise muutmine on üks parimaid teadaolevaid viise soole ärritussündroomi sümptomite kontrollimiseks. Seejuures tuleb silmas pidada, et kõik toitumisviisid ei toimi kõigi patsientide puhul. 70% IBS-iga patsientidest on märkinud, et teatud toiduained tekitavad neil sümptomeid, kuigi selget patofüsioloogilist seost leitud ei ole. On täheldatud, et osal patsientidel võivad sümptomeid esile kutsuda kõrge kiudainesisaldusega toidud, halvasti imendunud süsivesikud, mis on tuntud ka kui kääritatud frukto- ja oligosahhariidid, disahhariidid, monosahhariidid ja polüoolid (FODMAP’id), samuti gluteen, piimatooted, rasvased ja vürtsikad toidud, alkohol ning kofeiin.                   

Siin on seitse toitumisnõuannet, mis võivad aidata ebamugavaid seedehäireid ennetada ja leevendada.

 1. Söö regulaarselt ja aeglaselt: regulaarsed söögikorrad ja toidu aeglane närimine võivad toetada seedimist ning vähendada IBS-i sümptomeid.
 2. Ära jäta toidukordi vahele: toidukordade vahelejätmine võib põhjustada seedehäireid ja ärritada soolestikku. Püüa süüa regulaarselt ja ära lase endal pikka aega nälga kannatada.
 3. Joo piisavalt vett: joo päevas vähemalt kaheksa klaasi vett või muud vedelikku, mis ei sisalda kofeiini ega alkoholi. Piisav vedeliku tarbimine aitab hoida seedesüsteemi töökorras.
 4. Vähenda kofeiini ja alkoholi tarbimist: ära joo päevas üle kolme tassi teed ja kohvi ning püüa vältida alkoholi sisaldavaid ja karboniseeritud jooke, mis võivad ärritada seedetrakti.
 5. Jälgi kiudaineid: küsi toitumisspetsialistilt, kas oma IBS-alatüübi puhul peaksid tarbima rohkem või vähem kiudaineid ning milliseid kiudaineid võiksid eelistada. Kiudained võivad aidata seedimist ja vähendada kõhukinnisuse riski.
 6. Tarbi puuvilju mõõdukalt: söö päevas kuni kolm portsjonit puuvilju, eelistades neid, mis on seedetrakti jaoks kergesti seeditavad. Liigne puuviljade tarbimine võib aga suurendada gaaside teket ja seedeprobleeme.
 7. Väldi suhkruid ja magusaineid: proovi vältida suhkrurikkaid toite ja magusaineid, mis võivad ärritada soolestikku ja põhjustada seedehäireid. Eelista looduslikke suhkruallikaid, nagu puuviljad.

Tervislik ja mitmekesine toitumine on oluline alus heale ja tasakaalustatud soole mikrobiootale. Hea bakteriaalne tasakaal soolestikus võib aidata kontrollida IBS-i sümptomeid, vähendades seedetrakti ärritust ja põletikku ning tasakaalustades seedetrakti funktsioone. Lisaks võivad bakterid aidata vähendada gaaside teket, kõhukinnisust ja kõhulahtisust, mis on levinud IBS-i sümptomid.

IBS-i sümptomeid leevendavaid kasulikke baktereid on võimalik saada ka kapslina.

Kui otsid leevendust ebameeldivatele IBS-i sümptomitele, siis vastavalt rahvusvaheliste arstide ja teadlaste koostatud juhistele on IBS-i sümptomite leevendamiseks kõige parema tõenduspõhisusega bakteritüvi B. infantis 35624®.

SYMBIOSYS Alflorex® on ainuke Euroopas pakutav preparaat, mis sisaldab patenteeritud bakteritüve Bifidobacterium infantis 35624®. See bakteritüvi toimib otse soolestikus ja aitab vähendada mitmeid IBS-i sümptomeid, nagu kõhuvalu, puhitus, kõhulahtisus ja -kinnisus.

Mis teeb bakteritüve B. infantis 35624® eriliseks?

 • See on ainus rahvusvahelistes IBS-i ravijuhistes* tunnustatud bakteritüvi, mis on Eestis saadaval.
 • WGO 2015 juhiste* kohaselt on see kõige parema tõenduspõhisusega bakteritüvi IBS-i sümptomite leevendamiseks.
 • Bakteritüve 35624® omadusi ja tõhusust on uuritud paljudes teadustöödes üle 20 aasta.
 • Looduslik inimpäritolu bakteritüvi 35624® on osa terve inimese normaalsest soolestiku mikrobiootast.
 • Arendatud koostöös arstide ja teadlastega ühes maailma juhtivas mikrobioomi uuringute keskuses (mikrobioomi instituut APC Microbiome Ireland) Iirimaal.

Saadaval Apotheka apteekides ja e-apteegis. Aprillis kehtib soodustus -20%!

* World Gastroenterology Organisation (WGO) Global Guidelines: „Irritable Bowel Syndrome: A Global Perspective. Update September 2015.”
SYMBIOSYS Alflorex® on toidulisand, mis ei asenda tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist ning tervislikku eluviisi. Kasutamiseks alates 3. eluaastast. Toime rasedusele ega imetamisele pole teada. Lisainfo: Biocodex OÜ

Uudised:

Kõik postitused