Atoopiline dermatiit vajab kiiret ravi. Tegutse enne ägenemist!

13.12.2023

 Atoopiline dermatiit vajab kiiret ravi. Tegutse enne ägenemist!

Atoopiline dermatiit on nahapõletik, mis kulgeb ägenemiste ja vaibumiste rütmis ning mille peamisteks sümptomiteks on sügelus, lööve ja nahakuivus. Sageli saab atoopiline dermatiit alguse juba beebieas ning kuigi nii mõnigi laps kasvab sellest välja, jäävad paljud ka täiskasvanueas nende ebameeldivate sümptomitega maadlema. Atoopilist dermatiiti ei ole võimalik välja ravida, kuid selle sümptomeid on võimalik hooldusvahendeid valides, ravikreeme kasutades ja elustiili korrigeerides kontrolli all hoida.

Atoopiline dermatiit?

Vaatad peeglisse ja märkad, et midagi on näonahaga juhtunud? Guugeldad, ja oled korraga kindel, et sinul või su lähedasel on atoopiline dermatiit? Nahahaiguste diagnoosimine võib vahel isegi nahaarstide jaoks keeruliseks osutuda ja keegi ilma vastava hariduseta ei peaks seda ise teha üritama – tulemuseks võib olla täiesti vale diagnoos ja ravimeetodid, mis teevad rohkem kahju kui kasu. Vaatame, milliste nahahaigustega aetakse atoopilist dermatiiti kõige sagedamini segamini.

Nahaseisundid, mis sarnanevad atoopilise dermatiidiga

Kontaktdermatiit (ärrituslik ja allergiline)
Psoriaas
Seborroiline dermatiit
Allergia
Seeninfektsioon
Urtikaaria
Herpetiformne dermatiit

Mis on atoopiline dermatiit?

Arstid diagnoosivad atoopilist dermatiiti spetsiifilise haiguspildi järgi, mis sõltub ka patsiendi vanusest. Tegemist on nahapõletikuga, mis kulgeb ägenemiste ja vaibumistega ning mis on oma olemuselt krooniline. Peamiseks tunnuseks, olenemata vanusest, on sügelus. Sellele lisaks ka nahakuivus. Atoopilise dermatiidi korral ei moodustu naha kaitsekiht nii nagu peaks. Üsna tavaline on, et nahapõletik tekib juba beebieas. Nii mõnelgi juhul jätkub see ka lapse-, nooruki- ja täiskasvanueas, kuid kõige keerulisem on sellega ilmselt toime tulla imikueas kuna beebi on siis väga rahutu ja ka uni on enamasti märgatavalt häiritud.

Atoopiline dermatiit beebil ja väikelapsel

Öeldakse, et miski pole nii pehme nagu beebi nahk, kuid vaatamata sellele esineb ka imikutel häirivaid nahaprobleeme. Üheks mureks, millega lapsevanemad pediaatrite poole pöörduvad ongi atoopiline dermatiit beebil. Tegemist on kroonilise nahahaigusega, mille peamisteks sümptomiteks on lööve ja sügelus näol, kätel, jalgadel ja kehatüvel ning see avaldub tavaliselt juba beebi- või väikelapseeas. Vanuse kasvades muutub sageli ka nahalööbe asukoht. 

Beebidel Väikelastel
 • Punane ja kare näonahk, eriti põsed - lööve ilmubki esmalt näole
 • Vahel võib esineda ka vesiville, mis katki minnes moodustavad koorikuid
 • Löövet esineb sageli ka rinnal, seljal ja jäsemete sirutuspinnal
 • Löövet esineb suurte liigeste piirkondades ja nahavoltides
 • Uni on sügeluse tõttu häiritud
 • Lööve on sümmeetriline
 • Löövet ei esine enamasti silmade, suu ja nina ümbruses
 • Löövet esineb jäsemetel, küünarlohkudes ja põlveõndlates
 • Löövet esineb tihti kaelal, randmetel, käeselgadel ja labajalgadel
 • Nahamuster on märgatav ja nahk paksenenud
 • Silmaümbruste nahk võib olla lillakas-halli varjundiga
 • Silmalaugudel võib esineda punetust ja ketendust
 • Esineb kratsimise jälgi

Atoopiline dermatiit täiskasvanul

Atoopiline dermatiit, mis esineb täiskasvanuaeas, on suure tõenäosusega saanud alguse juba lapseeas. Täiskasvanutel on sarnased sümptomid, kuid neil on oma nahaprobleemidega veidi kergem toime tulla kui beebidel, kes ei saa veel arugi, mis neid täpselt häirib ja mis neile ebamugavustunnet põhjustab. 

Täiskasvanutel:

 • Juba noorukiikka jõudes lokaliseerub lööve enamasti rohkem ja ei ole enam nii sümmeetriline, esinedes peamiselt näos ja suurte liigeste piirkondades
 • Täiskasvanutel esineb löövet peamiselt küünarlohkudes, põlveõndlates, randmetel ja labakätel
 • Nahamuster on märgatav ja nahk paksenenud
 • Näol võib esineda turset
 • Nahk on enamasti väga kuiv
 • Esineda võib ka dermatiit kätel
 • Silmade all paikneb iseloomulik nahavolt

Aga miks?! Mis põhjustab atoopilist dermatiiti?

Atoopilise dermatiidi põhjused ei ole kahjuks ikka veel selged. Arvatavasti on suur roll pärilikkusel ja elukeskkonnal. Teadusuuringuid on tänaseks päevaks läbi viidud üsna palju ja kindel on ka see, et ägenemised leiavad enamasti aset sügis-talvisel perioodil. Ägenemisi võivad vallandada väga erinevad faktorid, alustades nahale sattunud füüsikalistest ja keemilistest ärritajatest ja lõpetades füüsilise või vaimse haigestumisega. Riskifaktoriteks on nii stress ja depressioon kui ka hingamisteede viirused ja nahapõletikud. Ka allergiline komponent võib ägenemise vallandada. Päris paljudel atoopilise dermatiidiga inimestel on lisaks ka toidu- või muu allergia.

Milline on atoopilise dermatiidi parim ravi?

Atoopilist dermatiiti ei ole võimalik põhjuste ebaselguse tõttu otseselt välja ravida, kuid mida kindlasti saab ette võtta, on sümptomite leevendamine. Erinevaid meetodeid (vt allpool) kombineerides on võimalik dermatiiti kontrolli all hoida. Tähelepanu peaks pöörama kindlasti ka sellele, et ägenemise korral lööbele võimalikult kiiresti jaole saada. Mida kiiremini see kontrolli alla saada, seda pikemaks kujunevad lööbevabad perioodid. Atoopilise dermatiidi ravi määrab aga ainult arst või allergoloog.


Kuidas atoopilist nahka hooldada? 

Nii nagu iga nahahaiguse korral, on ka atoopilise dermatiidi puhul parima nahaseisundi aluseks õige nahahooldus. Järjepidev puhastamine ja pehmendavate ja niisutavate kreemide kasutamine vähendab naha kuivust ja leevendab sügelust. Vaatame, millised atoopilise dermatiidi kreemid ja hooldusvahendid sümptomite leevendamiseks ja kontrolli all hoidmiseks saadaval on.

 • Atoopilise naha vajadusi arvesse võttes on välja töötatud A-derma Exomega sari. Sarjas leidub tooteid nii beebidele, lastele kui ka täiskasvanutele ning need teeb eriliseks looduslik Rhealba kaeraidude ekstrakt. Kaeraidude ekstrakt mõjub sügelust ja ärritust leevendavalt, kaitseb ja niisutab nahka ning taastab selle kaitsebarjääri.
 • Neile, kelle nahk on ülimalt kuiv, sobivad suurepäraselt Avene Xeracalm tooted. Tegemist on toodetega, mis aitavad nahaomastel lipiididel taastuda, et toita ja tugevdada naha loomulikku kaitsebarjääri. Xeracalm tooted sisaldavad Avene allikavett, millel on rahustav ja ärritust leevendav toime.
 • La Roche Posay Lipikar Baume AP+ tootesari on mõeldud atoopilisele ekseemile kalduva, väga kuiva ja ärritunud naha jaoks. Eesmärgiks on vähendada koheselt sügelust ja kratsimissoovi. See sobib eriti hästi, kui on soov võimalikult kiiresti kratsimisvajadusest lahti saada ning on mõeldud nii imikutele, lastele kui ka täiskasvanutele. Toodet võib kasutada ka näol, silmaümbruses ja silmalaugudel.
 • BioNike Proxera sari sobib kestendava, atoopilise ja väga kuiva naha hoolduseks. Uurea, glükonolaktoon ja naatriumlaktaat omavad keratoreguleerivat toimet ja aitavad naha loomulikul niiskustasakaalul paremini taastuda. Tooted sisaldavad uureat, glükonolaktooni ja naatriumlaktaati, mis pakuvad järkjärgulist keratoreguleerivat toimet ja soodustavad naha loomuliku niiskustaseme taastumist.
 • Eucerin Atopicontrol sari on samuti hea valikuga ja saadaval on mitmeid efektiivseid väga kuivale ja atoopilisele nahale mõeldud hoolduskreeme. Kiiret leevendust sügelusele toob akuutsetele piirkondadele mõeldud kreem, mis mõjub nahka niisutavalt ja ärritust vähendavalt.
 • Ducray pakub tooteid erinevate juukse- ja peanaha probleemide leevendamiseks. Kõõma-, sügeluse- ja punetuse vastu on mõeldud Ducray Kelual DS shampoon, mis peaks aitama just eelkõige koldelise ketenduse korral. Ketendavale ja psoriaatilisele peanahale sobib hästi Ducray Kertyol shampoon ja peanahakreem.  

Kui nahapõletik on ägenenud, võib olla vajalik kasutada ka põletikku alandavaid ravikreeme, mida kirjutab välja arst peale läbivaatust.

Tähtis üritus tulemas, kuid ägenenud dermatiit näol häirib? 

Vahel soovivad täiskasvanud tunda end lihtsalt muretult ja hästi ning mitte tõmmata tähelepanu oma nahaprobleemidele. Kuid alustada tuleks mitte peitmisest, vaid soovitustest, mis lisaks ravikreemidele, aitavad dermatiiti kontrolli all hoida.

 • Oluline on vältida kokkupuudet erinevate allergeenidega, nii toidu kui puhastusvahendite osas
 • Riietus võiks olla puuvillane, sünteetilised ja villased materjalid võivad nahka ärritada
 • Vanni- ja pesuvett võiks pehmendada spetsiaalsete õlidega
 • Vanni- ja pesuvesi ei tohiks olla liiga kuum ning vältima peaks liiga sagedast pesemist ja naha tugevat kuivaks nühkimist rätikuga
 • Suvekuum või lõunamaareis võivad ägenemist põhjustada, kuna higistamine soodustab seda märgatavalt
 • Vältida tuleks stressi ja meeleolulangust, vajadusel tuleks abi otsida
 • Põletikukolded organismis tuleks esimesel võimalusel välja ravida
 • Ettevaatlik peaks olema igal ajal - erinevad traumad kutsuvad samuti sageli ägenemist esile
 • Nahahooldus peaks olema selline, et atoopiline nahk ei saaks lisaärritust
 • Arsti soovitusel peaks vastavalt vajadusele kasutama põletikuvastaseid preparaate

Alles siis, kui kõik eelnevad soovitused on arvesse võetud, võiks kasutusele võtta atoopilisele nahale sobivad jumestusvahendid. Silmas peaks pidama siiski, et ägenemise ajal tuleks kasutada kosmeetikatooteid nii vähe kui võimalik. Apteekides on saadaval mitmeid jumestustooteid, milles on erinevate koostisainete hulk viidud võimalikult madalale ja, mis on kooskõlas tundliku naha nõudmistega. Atoopilise naha puhul on kõige olulisem meigipõhi. Jumestuskreemid, peitekreemid ja puudrid aitavad nahka ühtlustada, kuid meeles tuleks pidada, et vähem on rohkem! Liiga suur kogus toodet võib naha ebaühtlused hoopis esile tuua. Hea jumestuskreem katab nahka ühtlase kihina. Puuder aga aitab meigipõhja kinnistada. Nahaprobleemide korral tuleks alati valida kvaliteetsed apteegitooted ja mitte teha kompromisse kvaliteedi osas!


Loe lisaks: 

Uudised:

 • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Loe lähemalt

 • Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Loe lähemalt

 • Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Loe lähemalt

 • Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Loe lähemalt

Kõik postitused