TASUTA gripivastane vaktsineerimine riskirühmadele

KliendikaardigaKliendikaardiga Tasuta

Hind 0,00 €

Duration10 minutit

NB! Vaktsineerimise ajad erinevates apteekides lisanduvad jooksvalt.

Kes saavad gripivaktsiini tasuta?

Tasuta gripivastane vaktsineerimine  on kättesaadav järgmistele sihtrühmadele:

  • 60-aastased ja vanemad inimesed,
  • 6 kuu kuni 7-aastased (k.a.) lapsed,
  • 8–19 aastased (k.a.) lapsed ja noorukid, kes kuuluvad terviseseisundi tõttu gripi riskirühma (südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus),
  • lapseootel naised.

  • Teenuse saamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.
  • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument. Vaktsineerimise info sisestatakse tervise infosüsteemi ja soovi korral  ka immuniseerimispassi, mille võib soetada ka kohapeal, maksumus 5 eurot.
  • TASUTA gripi vastu vaktsineerimise aegasid valitud Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit
  • Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.
  • OÜ Corrigo teenustele Jõhvi apteekides aja broneerimiseks helistage apteeki või kasutage digiregistratuuri kaudu registreerimise võimalust.
  • Alla 16-aastaseid ootame vaktsineerima koos eestkostjaga (või vanemaga). Üldjuhul on kõik alaealised oodatud apteeki vaktsineerima koos vanemaga või vanema heakskiidul. 
  • Lastele, keda ei ole eelnevalt hooajalise gripi vastu vaktsineeritud, tuleb manustada vähemalt 4 nädala möödudes ka teine annus.
  • Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!
  • Teenust viivad apteegis läbi tervishoiuteenuse osutajad (Benita Kodu AS või OÜ Corrigo)

Kui soovite samaaegselt vaktsineerida nii gripi kui  Covid-19 vastu, broneerige aeg teenusele „Riskirühmade tasuta vaktsineerimine: GRIPP + COVID-19“, siis on mõlema vaktsiini olemasolu kindlasti tagatud.

Mis haigus on gripp?

  • Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustab haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu, külmavärinad ning väsimus ning esineda võib ka kõhulahtisust. Gripi sümptomid ei erine oluliselt teistest ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitest, kuid gripp võib endaga kaasa tuua raskeid tüsistusi, millest on eriti ohustatud riskigruppi kuuluvad.
  • Grippi haigestumise vältimiseks on soovituslik vaktsineerida. Vaktsineerida tuleb iga aasta sügisel enne grippi haigestumise hooaega. Vaktsineerimine annab kaitse kahe nädala möödumisel vaktsiinisüstist.
  • Gripi kohta saab lähemalt lugeda Terviseameti lehelt.

Kes vaktsineerivad apteegis?

Vaktsineerivad tervishoiutöötajad,  kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse. Apotheka apteekides viivad teenust läbi tervishoiuteenuse osutajad Benita Kodu AS või OÜ Corrigo (Jõhvi apteekides).

Mida jälgida pärast vaktsineerimist?

Jälgige enda tervist vaktsineerimisele järgneval ööpäeval. Vajadusel võtke ühendust vaktsineerimist teostanud tervishoiuteenuse osutajaga või oma perearstiga. Helistada saab ka perearsti nõuandetelefonile 1220. Immuunsus kujuneb välja kahe nädala jooksul peale vaktsineerimist. 

Kui on vajalik kiire arstiabi, helistage hädaabinumbrile 112.

Sagedamini esinevad kõrvaltoimed: süstekoht võib olla valulik, turses ja punetada, tekkida võib palavik, nõrkustunne, isutus, lihasevalu, peavalu. Sümptomid on pigem kerged ja mööduvad 2-3 päeva jooksul. Turses ja punetavale süstikohale võib asetada külmakompressi. Palavikku üle 38,0°C võib langetada paratsetamooli abil. Lugege hoolikalt soovitatud annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning pidage vajadusel nõu apteekri, pereõe või perearstiga.

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage vaktsineerimist läbi viivat tervishoiuteenuse osutajat, perearsti või teisi tervishoiuteenuse osutajaid, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud. Kõrvalnähu teatise täitmisel on abiks apteeker ning kõrvalnähtudest saab teavitada ka otse Ravimiametile.

Millist vaktsiini apteekides manustatakse?

Apteekides vaktsineeritakse neljavalentsete süstesuspensioonidega, mis on näidustatud alates 6. elukuust.  Tasuta saab gripi vastu vaktsineerida riigi poolt tellitud Influvac Tetravaktsiiniga.

Kas gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiine võib manustada koos?

Gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiine võib manustada ükskõik, millise intervalliga, sh ka samal päeval. Juhul, kui vaktsiinid manustatakse samal päeval, tuleks süsted teha erinevatesse jäsemetesse.

 

Sarnased teenused:

Kõik teenused