1. Kas menstruatsiooniveres on väiksemaid või suuremaid klompe?
2. Mitut hügieenisidet sa kasutad esimesel, teisel, kolmandal… kuni viimase päevani?
3. Mitmendal päeval veritsus lakkab?
4. Kas hügieeniside on kergelt või mõõdukalt määrdunud või täielikult läbi imbunud?
5. Kui kasutad tampooni, on see mõõdukalt või täiesti läbi imbunud?
6. Kas sa kasutad tampooni ja hügieenisidet koos?
7. Kui pikalt su päevad kestavad?
8. Kas sul esineb peavalusid, kõhuvalusid, survet alakehale?
9. On sul esinenud rauapuudust?
10. Kas vahekord partneriga on valulik?
Kui su menstruatsioon on normaalne, ei peaks sa kasutama selle aja jooksul rohkem kui kaheksat tampooni ning eralduv verehulk perioodi kohta on umbes pool klaasi vett. Ka ei tohiks sul päevadega seoses esineda olulisi kaebusi, ega ka vajadust kasutada tampooni ja hügieenisidet koos.
Muret peaksid hakkama tundma siis, kui su päevad on vererohked: eritises on tükid või klombid, pead öösiti sidemeid vahetama, kasutad pidevalt tampoone ja hügieenisidemeid koos. Eriti vererohked päevad võivad sulle põhjustada rauavaegust, mille tulemuseks on omakorda kahvatus ja väsimus.
Mis võib olla vererohkete päevade põhjuseks? Põletikud, hüübimishäired, emakasisene mittehormonaalne rasestumisvastane vahend, sageli ka paraku kasvajalised moodustised, näiteks müoomid.
Miks või millest müoom tekib?
Müoom on healoomuline kasvaja, mis pärineb emaka lihaskihist ehk müomeetriumist. Müoomid kasvavad enamasti aeglaselt emakaseina sees või selle küljes.
Seda, millest müoomid tekivad, veel päris täpselt ei teata ning seetõttu pole võimalik ka müoomi tekkimist ennetada. Sageli on müoomi riskiteguriteks varane menstruatsioon, kasvav vanus, ülekaal. Suur tõenäosus on ka pärilikkusel.
Müoomid arenevad sageli sünnituseas naistel ja võivad suureneda raseduse ajal. Ühel naisel võib korraga esineda mitu müoomi ja need võivad paikneda emaka erinevates kohtades.
Müoom võibki avalduda erinevalt. Näiteks ei pruugi suur müoom üldse kaebusi põhjustada, kuid väike vorm võib tekitada olulisi terviseprobleeme.
Eri kohtades paiknevad müoomid põhjustavad erinevaid kaebusi ja probleeme
- Emaka siseseinal paiknev müoom võib põhjustada vererohkeid ja pikki menstruatsioone ning tsüklivälist veritsust.
- Emakaseinas paiknev müoom võib tekitada krambitaolist valu, eriti päevade ajal, ajendades tarvitama valuvaigisteid.
- Suured müoomid põhjustavad alakõhus survetunnet, millega kaasnevad sageli põieprobleemid, ebamugavus urineerimisel, kõhukinnisus ja ka seljavalud. Suur müoomisõlm võib suruda naaberelunditele ja ümbritsevatele närvidele ning tekitada alakõhus tugevaid valusid. Müoomid võivad halvemal juhul põhjustada ka viljatust või raseduse katkemist.
Müoomid võivad olla imeväikesed, mikroskoopilise suurusega või areneda koguni 30 cm läbimõõduga koemassiks.
Kuidas vererohkete päevadega seonduv võib mõjutada naise elukvaliteeti?
Müoomid võivad põhjustada nii vererohkeid päevi, võimalikke komplikatsioone rasestumiseks kui ka mitmeid teisi probleeme.
Häiritud sotsiaalne elu
- 57% naistest, kes kannatavad müoomiprobleemi all, on ülimalt mures oma rõivaste ja voodiriiete verega määrdumise pärast
- 53% on sunnitud vältima päevade perioodil pikki reise või neid koguni edasi lükkama
- 39% naisi väldib kindlaid sotsiaalseid olukordi, sh restorani, kinno või teatrisse minekut, kuna nad ei soovi sattuda ebameeldivasse olukorda