Pigmendilaigud - kuidas hüperpigmentatsiooniga toimida?

02.02.2024

Kuidas vähendada pigmendilaike ehk hüperpigmentatsiooni nahal?

Hüperpigmentatsiooni on mitut tüüpi, sealhulgas melasma, põletikujärgne hüperpigmentatsioon ja lentiigo, millest võib olla põhjustatud päikesest või ​​vanusest. Kõikide hüperpigmentatsiooni tüüpide põhjuseks on aga nahas peituv melaniin. Kui UV-kiired tungivad läbi naha, algab protsess, mille käigus moodustub melaniin, mis tõuseb naha pinnale. Seetõttu on parim kaitse hüperpigmentatsiooni eest varjulises kohas viibimine ja päikesekaitsetoodete kasutamine.

Juba tekkinud hüperpigmentatsiooni vähendamiseks võib dermatoloog määrata erinevaid ravimeetodeid, alates paiksetest ravimitest kuni koorimise, laseri ja valgusteraapiani. Need protseduurid aga ei sobi kõikidele nahatüüpidele ja kliimatingimustele ning võivad sageli põhjustada tugevat nahaärritust.

Kullastandard – Kligmani trio


Üks tunnustatumaid dermatoloogilisi hüperpigmentatsiooni ravimeetodeid on saanud nime selle loonud arsti järgi – Kligmani trio. Kligmani trio sisaldab kolme tüüpi aineid, millel on üheskoos väga hea mõju hüperpigmentatsiooni vähendamisel.

Hüperpigmentatsiooni korral kasutatakse hüdrokinooni koos hüdrokortisooni ja retinoehappega, mis toimivad melaniini tsükli erinevatel etappidel.

Pigmentatsiooni vähenemist võib täheldada pärast 3 kuni 5 nädalat kestnud ravi ning maksimaalne efekt saabub 5 kuni 7 nädala pärast. Nahka ärritavatest toimeainetest põhjustatud võimaliku stressi tõttu piiravad nahaarstid ravi kestust mitte rohkem kui kahe kuuga kaks korda aastas.

Hüdrokinoon monoteraapiana


Hüdrokinooni saab kasutada ka monoteraapiana hüperpigmentatsiooni raviks, kuid selle toime on mõnevõrra vähem märgatav.

Hüdrokinooni pigmentatsioonivastane toime avastati 1936. aastal, kui Saksa teadlane Oettel märkas, et hüdrokinooni lisamine mustade kasside joogivette muudab nende karva heledamaks. Alates 1961. aastast on seda molekuli kasutatud erinevates raviprotseduurides. Alates 2001. aastast Euroopas saab hüdrokinooni sisaldavaid tooteid välja kirjutada ainult arsti retsepti alusel.

Türosinaasi inhibiitorina võib hüdrokinoon üksi olla tõhus melasma ja põletikujärgse hüperpigmentatsiooni ravis. Hüdrokinooni kasutatakse kontsentratsioonis 2-4% ja väike kogus kantakse väikestele aladele kaks korda päevas kolme kuni kuue kuu jooksul. Tulemused hakkavad ilmnema pärast neljanädalast kuni neljakuulist ravi. Kõrvaltoimeteks on sageli kontaktallergia ja ärritus. Nendel põhjustel piiravad dermatoloogid selle kasutamist.

Hüperpigmentatsiooni vähendamine koorimisega


Koorimine on keemilise aine kandmine nahale eesmärgiga piirata naha väliskihtide hävitamist, et parandada teatud patoloogiliste või esteetiliste häirete seisundit.

Dermatoloogilised koorimised näiteks glükoolhappe või AHA’dega on populaarsed protseduurid, mis võivad heleda nahaga inimestel anda hüperpigmentatsiooni korral häid tulemusi. Pärast koorimist tekivad sageli paari päeva jooksul ketendus ja punetus, mis mööduvad kuni tekib uus ühtlane jume.

Koorimine on küllaltki lihtne hüperpigmentatsiooni vastane protseduur, kuna võimaldab reguleerida aktiivsete hapete kontsentratsiooni, pH-d ja toime kestust. Kogu protseduur hõlmab üldjuhul nelja kuni kuut seanssi, mida tehakse iga kahe nädala tagant.

Melaniini eemaldamine laseriga


Teatud hüperpigmentatsiooni juhtudel saab kasutada ka intensiivset impulssvalgust (IPL) ja laserravi.

IPL’i, mida mõnikord nimetatakse välklambiks, kasutatakse eelkõige vanusega tekkinud pigmendilaikude parandamiseks. Tavaliselt ravib see tõhusalt liigset pigmentatsiooni kangekaelse või segatüüpi hüperpigmentatsiooni korral.

Laserravi on suunatud melaniinirakkudele rakusisesel tasemel, põhjustades pärisnahas põletikku, mis võib aidata melaniini lagundada ja nahka noorendada. Melasma ravimisel esineb sageli retsidiive. Lõpuks võib tekkida ka lokaalne depigmentatsioon või reaktiivne hüperpigmentatsioon. Madal laservoog aitab vähendada kõrvaltoimeid, kuid nõuab seansse igal nädalal.

Pigmendilaikude vähendamine kodus


Enne aga, kui ruttad pigmendilaikudega salongi, tasuks kindlasti proovida apteegi käsimüügis saadaval olevaid tooteid. BIODERMA Pigmentbio sari on loodud spetsiaalselt hüperpigmentatsiooniga nahale, aidates seda muuta ühtlasemaks ja säravamaks, nahka liigselt tundlikuks tegemata. Pigmentbio toodete efektiivsed koostisosad imiteerivad eelnimetatud Kligmani trio koostisosi, ent on nahale märgatavalt õrnemad. Seetõttu saab BIODERMA Pigmentbio sarja tooteid kasutada ka paralleelselt nahaarsti kirjutatud retseptiravimitega.

Terviseinfo:

 • Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

  Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

  Loe lähemalt

 • Külmakreem aitab vältida näonaha punetust, karedust ja valu

  Külmakreem aitab vältida näonaha punetust, karedust ja valu

  Loe lähemalt

 • Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

  Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

  Loe lähemalt

 • Nahamoodustised – kas aitab kosmeetik või arst?

  Nahamoodustised – kas aitab kosmeetik või arst?

  Loe lähemalt

 • Atoopiline dermatiit vajab kiiret ravi. Tegutse enne ägenemist!

  Atoopiline dermatiit vajab kiiret ravi. Tegutse enne ägenemist!

  Loe lähemalt

Kõik postitused