Alates tänasest on Eesti naistel vanuses 35–49 võimalus osaleda uuringus „BRIGHT – rinnavähi riski hindamine ja õigeaegne juhtimine“. Uuringut korraldavad Eestis Tartu Ülikool, meditsiinilabor Antegenes, Tartu Ülikooli Kliinikum ja Eesti Haigekassa.
BRIGHT-uuringu eesmärk on testida geeniriskidel põhineva rinnavähi täppisennetuse rakendamise kanaleid ja korraldust Euroopa riikide tervishoiusüsteemis. Uuringus analüüsitakse, milline on naise geneetiline eelsoodumus rinnavähi tekkeks, ning selle alusel antakse personaalsed meditsiinilised soovitused ja võimalused rinnavähi ennetuseks ja varajaseks avastamiseks. Uuringus saavad osaleda naised vanuses 35 kuni 49 aastat, kel ei ole esinenud pahaloomulisi kasvajaid ning kellel ei ole seni teada rinnavähi riski suurendavate geenivariantide esinemist ega ole varem testitud eelsoodumust polügeense riskiskoori alusel. Eestis saab uuringus osaleda kokku 800 naist. Uuringus osalemine ja sellega kaasnevad tervishoiuteenused on tasuta.
Uuringus osalemise korral tehakse naisele rinnavähi polügeense eelsoodumuse hindamiseks uudne geenitest AnteBC, mille on välja töötanud Eesti meditsiinilabor Antegenes. Testi tegemiseks on vaja anda lihtne ja valutu põsekaapeproov, millest eraldatakse DNA.
Testiga AnteBC hinnatakse naise personaalset geneetilist eelsoodumust rinnavähi tekkeks ning antakse selle alusel soovitused, millises vanuses ja kuidas peaks rakendama rinnavähi mammograafilist sõeluuringut. Kui tulemused näitavad kõrgendatud riski ehk sõeluuringu vajalikkust, väljastatakse digitaalne saatekiri ja naine saab riikliku sõeluuringuprogrammi kohaselt alustada sõeluuringut vastavates tervishoiuasutustes. Lisaks täpsustatakse ka vajadus põhjalikumateks geeniuuringuteks meditsiinigeneetikute poolt. Kõik BRIGHT-uuringus kasutatavad testid ja meditsiinilised tegevused on Eestis ja Euroopa Liidus tunnustatud tervishoiuteenused.
Uuringu läbiviimiseks on andnud kooskõlastuse Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu. Sarnased uuringud toimuvad koostöös partneritega ka Rootsis ja Portugalis. Uuringut toetab Euroopa Komisjon EIT Health organisatsiooni kaudu.
Uuringusse saab tulla nelja Apotheka apteeki Tallinnas (Apotheka Viru Keskuse Apteek ja Kristiine Apteek) ja Tartus (Eedeni Keskuse Apteek ja Tasku Apteek). Lisaks saab uuringusse end kirja panna veel kolme kanali kaudu: meditsiinilabori Antegenes koduleht, Tartu Ülikooli Kliinikumi rinnakabinet ja Rapla Perearstikeskus.
Loe lähemalt uuringukeskuste kodulehelt:
- Apotheka apteek www.apotheka.ee/teenused
- Antegenes www.antegenes.com/bright
- Tartu Ülikooli Kliinikum www.kliinikum.ee/uuringukutsed
- Rapla Perearstikeskus www.raplapak.ee/bright