Päikesepõletus lapsel - kuidas seda ravida ja leevendada? Apotheka proviisor annab nõu!

10.06.2024

Päikesepõletus lapsel - kuidas seda ravida ja leevendada? Apotheka proviisor annab nõu!

Mida kauem päikese käes viibida ja mida tugevam on päevane UV-indeks, seda suurem on oht päikesepõletus saada. Kuigi esmaseid päikesepõletuse nähtusid - õrnalt roosakas nahk - näeb kiiremini, siis enamik päikesest tingitud põletusnähtusid ilmnevad tavaliselt 6-12 tunni pärast ning suurim ebamugavustunne tekib esimese 24 tunni jooksul. Kuidas toimida, kui lapsel on päikesepõletus juba tekkinid? Nõu annab Apotheka proviisor Annika Toobal.

Kuidas ravida juba tekkinud päikesepõletust?

Päikesepõletus on oma olemuselt nagu põletus ikka, ainult selle erinevusega, et slle põhjustajaks on liigne kokkupuude ultravioletkiirgusega. Nagu teisedki põletused, jätab päikesepõletus naha punaseks, soojaks ja valulikuks – tekib põletikureaktsioon, nagu siis, kui puudutada kuuma pinda. Rasketel juhtudel võib see põhjustada villide teket, palavikku, külmavärinaid, peavalu ja üldist haigustunnet.

Kui lapsed saavad päikesepõletuse, tunnevad nad tavaliselt valu ja kuumatunnet. Tavaliselt süveneb see tundide jooksul. Kuna päike on nahka kuivatanud, hakkab see sügelema ja kiskuma. Päikesepõletatud nahk hakkab kooruma umbes nädal pärast päikesepõletust. Tuleks hoiduda naha sügamisest, sest päikesepõletuse all olev nahk on infektsiooniohtlik.

Päikesepõletuse puhul kõige levinumad esimese astme põletused. Selle puhul on nahk punakas ja valulik, aga nahal ei ole villikesi. Palju tõsisem on teise astme põletus. Moodustuvad ka villid või haavandid.

Tehke lapsele jahedat (mitte külma) vanni või asetage nahale õrnalt jahedaid niiskeid kompresse, et leevendada valu ja kuumust. Ärge kasutaga naha jahutamiseks viinakompressi! Jahutamiseks sobivad ka spetsiaalsed esmaabigeelid ehk põletusevastased geelid, mis jahutavad nahka, vähendavad valu ja turset. Päikesepõletatud piirkondadele võib kanda ka niisutavat geeli aaloe veraga. Proovige vältida lõhnaainetega tooteid, mis võivad põhjustada ärritust.

NB!
Esmaabiks ei sobi: pantenool, õli, vaseliin, beebiõli, rasvased kreemid, hapukoor ja muud vahendid, mis takistavad kuumuse alanemist ja seetõttu pigem soodustavad nahakahjustuse süvenemist.

Hoidke oma last päikese eest, kuni päikesepõletus on paranenud.

  Kui teie laps peab õue minema, veenduge, et päikesepõletatud alad oleksid täielikult kaetud. Iga edasine päikese käes viibimine muudab põletuse ainult hullemaks ja suurendab valu.
 • Valu leevendamiseks võite anda paratsetamooli (kasutades vastavalt lapse vanusele ja kaalule sobivat annust.)
 • Kui põletuskoht muutub sügelevaks ja nahk hakkab maha koorduma, võib anda allergiarohtusid.
 • Paranemise perioodil on soovitatav nahka igapäevaselt kreemitada. Selleks võib apteegist küsida suure niiskusesisaldusega kreemi, mis sobib kasutamiseks ka lastel.
 • 3.-5. päeval sobivad juba ka natuke rasvasemad kreemid ja võib üle minna tavapärasele nahahooldusele. Dekspantenooli sisaldavad kreemid soodustab naha paranemist ja taastumist pärast päikesepõletust ja väikeseid põletusi. Paranemise soodustamiseks võib kreemi kanda nahale üks või vajadusel rohkem kordi päevas.

Päikesepõletus lapsel, kreemitamine

Millal pöörduda arsti poole?

Tugevat päikesepõletust tuleb käsitleda nagu iga teist tõsist põletust; kui see on väga ulatuslik, on mõnikord vajalik haiglaravi. Lisaks võivad villid infitseeruda, vajades ravi antibiootikumidega.

Kui lapsel on pärast päikesepõletuse saamist palavik või külmavärinad, peavalu, segasus või nõrkustunne, kui te näete dehüdratsiooni märke (suurenenud janu, vähem pissi või suukuivus), võtke kohe ühendust oma perearstiga või viige laps lähimasse kiirabiasutusse.


Loe lisaks:

Uudised:

 • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

  Loe lähemalt

 • Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

  Loe lähemalt

 • Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Päevitusjärgne nahahooldus – miks see on oluline? Apotheka apteeker annab nõu!

  Loe lähemalt

 • Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel

  Loe lähemalt

 • Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Jalad, mida julged näidata! Õige suvise jalahoolduse põhitõed

  Loe lähemalt

Kõik postitused