Kreemivahetuskuu! Kevadise nahahoolduse ABC

10.03.2025

Kevad on käes ning märts on nagu uus algus: päevad lähevad pikemaks, õhk muutub soojemaks ja loodus ärkab. Peale pikka ja halli talve hakkab maailm justkui uuesti hingama. Kuna ka meie naha vajadused muutuvad koos ilmastikutingimustega, ongi alati hea mõte vahetada kreeme vastavalt aastaaegadele.


Kevadel hakkab nahk pärast pikka talve taastuma ning soojema õhuga kohanema. Kui talvel on soovitatav valida rikkalikud ja toitvad kreemid, sest külm ja kuiv õhk võivad nahka kuivatada ja tekitada ketendust, siis kevadel, mil nahk hakkab peale külma talve juba taastuma, võiks kreem olla pigem kergem, kuid siiski ka niisutav ja kaitsev. Kevadel on hea kasutada ka kerget käte- ja kehakreemi, eriti kui nahk on juba talvest taastunud ja vajab vaid igapäevast niisutust. Samas kui nahk on ikka veel väga kuiv, võib loomulikult jätkata toitvama kehakreemiga.

Näonaha hooldus kevadel on eriti oluline, kuna aastaaegade vaheldumine toob kaasa mitmeid muutusi nii keskkonnas, kui ka nahas. Vaatame koos Apotheka proviisori Victoria Makaroviga, millised on kevadise nahahoolduse soovitused vastavalt nahatüübile. Nahatüüpi saab määrata valitud Apotheka apteekides nahadiagnostika testi abil. Testiga aitab välja selgitada, milline on naha hüdreeritus, elastsus, rasu ja pigmentatsioon.

Normaalne nahk 

Nahk ei ole liiga kuiv ega liiga rasune. Tavaliselt ei esine aknet ega suuri poore. Samuti ei ole nahk pinges ega ärritu kergesti. Sobivad veepõhised geelkreemid, emulsioonid või kergelt niisutavad kreemid. Selleks, et hoida niiskust nahas, võib kasutada ka hüaluroonhapet sisaldavaid vahendeid. Samuti võiks naha kaitsmiseks keskkonnamõjude eest kasutada nahahooldusvahendeid, mis sisaldavad antioksüdante (näiteks C- vitamiin).

Kevadel muutub päike järjest tugevamaks, nii et päikesekaitsekreem (SPF) on naha tervise jaoks järjest olulisem. UV-kiirgus võib põhjustada enneaegset vananemist, pigmentatsioonilaike ja isegi nahavähki, seega SPF-i kasutamine peaks olema igapäevane harjumus – isegi siis, kui on pilvine ilm. Kevadel piisab ka SPF 30-st, kuid kui inimene viibib palju päikese käes, on mõistlikum valida SPF 50.

Kuiv nahk 

Nähtavalt kuiv, pinges, puudutamisel kare nahk. Nahk koorub sageli maha ja sügeleb. Sellisel nahatüübil võivad tekivad kortsud keskmisest kergemini, seetõttu peaks eelistama rikkalikumat niisutust. Näiteks kreemid, mis sisaldavad skvalaani, keramiide või sheavõid. Hea oleks, kui kreemis sisalduksid ka rahustavad koostisosad, nagu aaloe vera või kaeraekstrakt.

Kuna kevadpäike võib kuiva nahka veelgi enam ärritada, siis erilise tähelepanu all peaksid olema kreemid, mis sisaldavad päikesekaitsefaktorit (SPF 30 - 50).

Kombineeritud nahk 

Kombineeritud nahk on rasvasem T-tsoonis. See on tsoon (otsmik, nina, lõug), mis kipub ka aknele kalduma, ülejäänud nägu (näiteks põsed) on aga sarnasem kuivale või tundlikule nahatüübile. Pigem eelistada kerget ja kiiresti imenduvat kreemi, mis ei ummista poore ning sisaldab niisutavat komponenti. Kreem võiks sisaldada ka matistavaid koostisosasid (näiteks niatsiinamiid).

Kombineeritud nahale sobib kerge, mitterasune SPF, mis niisutab kuivi piirkondi, kuid ei muuda T-tsooni liiga läikivaks.

Rasune ja aknele kalduv nahk 

Nahk muutub väga kiiresti rasuseks ja hakkab läikima, ning väljendunud on ummistunud poorid. Tihti ei püsi meik hästi peal. Nahal on rasukorgid ja suured poorid, mille tulemusena tekib akne. Naha tekstuur ja toon on ebaühtlased. Sobivad kerge koostisega geelkreemid või õlivabad emulsioonid. Sellised komponendid nagu niatsiinamiid ja tsink võivad aidata reguleerida rasu tootmist.

Kui kasutatakse keratolüütilise toimega kreeme, siis kindlasti tasub eraldi valida tugeva kaitsega päikesekaitsekreem (SPF 50).

Tundlik nahk 

Tundliku naha all mõeldakse tavaliselt nahka, mis ärritub kergesti. Sageli esineb punetust, põletus- või muud ebamugavustunnet. Ärritus võib kohati laike, ketendust ja karedust põhjustada. Selle nahatüübi puhul tasub valida kreem, mille koostises on rahustavad ja hüpoallergeensed komponendid, ning mis ei sisalda lõhna- ja säilitusaineid.

Kui nahk kaldub allergiale ja ärritub kergesti, võiks proovida ka hermeetilises pakendis kreeme, mis kaitseb koostist väliskeskkonna mõjude eest.

Päikesekaitseks sobib mineraalne SPF (füüsiline päikesekaitse). See on päikesekreem, mis sisaldab looduslikke mineraale, et peegeldada ja blokeerida UV- kiirgust. Peamisteks toimeaineteks on tsinkoksiid ja titaandioksiid, mis moodustavad naha pinnale kaitsva kihi, mis peegeldab ja hajutab UV- kiirgust.


Loe lisaks: 

Uudised:

Kõik postitused