Puhkusele? Sea reisiapteek valmis - ära lase oma reisi rikkuda

01.06.2024

Kes meist siis puhkust ei ootaks!? Puhkus kodumaal või hoopiski reisile – korralikult varustatud reisiapteek on mõlemal juhul vajalik. Oleks eriti kurb, kui puhkust jäävad varjutama tervisehädad, mis olnuks välditavad või vähemalt leevendatavad. Apotheka apteeker Karina Udaltsova tuletab meelde, mis on reisiapteegi kokkupanekul oluline.

Reisida tuleb targalt ja reisiapteegi koostamisel arvestada sihtkohaga, reisijate vanusega ning kaasuvate tervisehäiretega. Need, kes tarvitavad igapäevaselt ravimeid, ei tohiks reisile minnes arsti koostatud raviplaani unustada ning peaksid kindlasti kaasa võtma ka endale määratud retseptiravimid ja toetavad preparaadid. Kuid pakkimine algab siiski sihtkohast.

Mõned eestlaste seas hetkel populaarsemad reisisihtkohad on Itaalia, Tai, Kreeka ja Türgi, ning suusa- ja talvereisid näiteks Soome ja Šveitsi. Kuigi osa reisiapteegis sisalduvatest toodetest kattuvad, on igal sihtkohal ka mõned individuaalsed eripärad, milleks reisile minnes igaks juhuks valmistuda. Vaatame lähemalt mõningaid populaarseid reisisihtkohti ja sellepõhiseid soovitusi. Nagu öeldakse, reisi targalt!


Rannapuhkus


Ciao! Buon Giorno! Benvenuto! Oled just astunud Napoli lennujaamas lennukilt maha ja ees ootab päikeseline Amalfi rannik. Kõikjal torkavad silma sidruniteemalised dekoratsioonid ja isuäratavat Itaalia toitu ja veini pakkuvad restoranid. Juba lennujaamas saab selgeks, kui palju turiste seal ringi liigub. Itaalia on üks sihtkohtadest, kuhu saabuvad inimesed tõesti üle kogu maailma. 

Muidugi võiks ka sõltumata reisi sihtpunktist alati kaasas olla antibakteriaalse toimega geel või salvrätikud, et saaks igas olukorras käsi puhastada, kuid populaarsetes turismisihtkohtades on sellel veel eriti tähtis roll ja kätehügieeni ei tasuks kunagi unustada.

Kui käed on puhtad, siis sööma! Itaalia on koht, kus on lihtne toiduga üle pingutada. Seedimist toetavad preparaadid aitavad liigsöömisest või võõrast toidust tekkinud seedevaevusi leevendada. (tooted) Varuks võiksid olla ka söetabletid, gaasirohud ja miks mitte ka liigsest veinjoomisest tekkida võiva pohmelli vastased abivahendid. (tooted)

Itaalia rannad on enamasti kivised. Väiksemaid vigastusi on sellistes randades üsna lihtne saada ja oleks hea, kui reisiapteek sisaldaks puhastusvahendeid ja plaastreid või muid sidumisvahendeid nii haavadele kui villidele. Mägistes Itaalia linnakestes ringi konnates tulevad minimaalsed soovituslikud 10 000 sammu väga kergesti kokku ja vahel lihtsalt pole villidest pääsu, kui tahad võimalikult põhjalikult sihtkohta avastada.


Päikeselised maad 


Sawadika! Yin dii! Tere tulemast Tai Kuningriiki! Laialt naeratavad ja lahkelt kummardavad kohalikud, kuum päike, troopilised liivarannad ja maitsev vürtsikas toit meelitavad vähese vaevaga külastajatehordid kohale. Tai toit on ühtlasi ka üheks maailma armastatumaks köögiks, kuid selle nautimisega reisil võivad vahel ka soovimatud tagajärjed kaasneda.

Üheks levinumaks Tais esinevaks terviseprobleemiks ongi kõhulahtisus, mis on põhjustatud puudulikest hügieenitingimustest või eksootilise toidu söömisest, mille seedimisega organism harjunud pole.

Immuunsüsteemi tugevdamiseks ja kõhuprobleemide vältimiseks võiks juba enne reisi läbida üks piimhappebakterite kuur. Soovitatav on valida probiootikum, mis sisaldab mitme erineva tüvega piimhappebaktereid – näiteks Rõõm piimhappebakterid, Probiotics, Compliflora või Lactobex. Viimased pakuvad ka lastele mõeldud preparaate. Piimhappebakteritest on abi nii kõhukinnisuse kui –lahtisuse korral ning korras seedesüsteem aitab ka üldiselt immuunsüsteemi tugevana hoida.

Raskematel juhtudel on abiks loperamiid, kuid see on ennekõike hädaabiks, mitte pikaaegseks kasutamiseks. Rehüdratsiooni pulbrid aitavad kõhulahtisusest, oksendamisest või liigsest päikesest põhjustatud vee ja elektrolüütide kaost kiiremini taastuda.

Loomulikult paistab Tais enamasti ka kõrvetav päike ja selle eest tuleb end kaitsta. Päikesepõletuse võib saada märkamatult, olenevalt nahatüübist, isegi minutitega ning selle tagantjärgi leevendamine on vaevaline protsess. Päikesepõletust tuleks pigem ennetada ja katta oma nahk, eriti nägu, kvaliteetse päikesekaitsevahendiga. 

Kui päike siiski on liiga teinud ja põletus käes, võiks nahka jahutada Burnjel geeliga, mis sobib hästi ka kuuma vee, tule, kuuma pinna kui ka keemiliste reaktsioonide poolt põhjustatud põletuste korral. Leebema päikesepõletuse korral aitab nahka pehmendada, rahustada ja niisutada ka Aloe Vera geel, mida võib kasutada hooldava vahendina ka lihtsalt kuiva naha, väiksemate põletuste, päikesepõletuste ja venitusarmide korral. Ka jahutavad balsamid ja jahutavad spreid aitavad kergemate põletuste puhul efektiivselt ja valutult naha paranemisele kaasa.

Päikesvõtjate hirm – Mallorca akne – ebameeldiv lööve, mis võib kreemide ja päikesekaitsevahendite ning päikese koosmõjul tekkida, ohustab samuti Tais (ja teistes päikeselistes maades) puhkajaid. Just seepärast on ülimalt oluline kasutada võimalikult kontrollitud ja kaasaegse koostisega kreeme, kuhu pole lisatud võimalikku nahalöövet põhjustavaid koostisosasid.


Matkapuhkus: naudu loodust! 


Mõni kohe ei kannata kuuma. Ja teine lihtsalt armastab mägesid ja lund. Suusapuhkusele suundudes võiks reisiapteeki esmalt sobiliku päikesekaitsevahendi valida, sest mägedes paistab sageli uskumatult kõrvetav päike. Suusareisile on kõige lihtsam kaasa võtta väiksemad pudelid päikesekaitsekreemiga ning soovitatav on kasutada ka 50+ faktoriga päikesekaitsepulka, mida on lihtne taskusse panna ja vajadusel sportimise ajal uuesti näole kanda. Päikesekaitsepulka tohib lennureisi ajal hoida isegi käsipagasis.

Muidugi peaks suusareisil kaasas olema ka külmetuse eest kaitsvad kreemid, eriti kui samal ajal saab nahk ka päikest ja on seetõttu tavapärasest veelgi õrnem.

Mägedesse jõudmisel on üldjuhul vaja mitmete erinevate transpordivahendite abi ja kahjuks tekivad paljudel just mägedes liigeldes merehaiguse sümptomid – iiveldus, oksendamine ja peavalu. Iivelduse ja teiste merehaiguste sümptomite leevendamiseks tasub reisiapteeki pakkida iiveldusvastased tabletid. Pikemaks auto-, bussi- või lennukisõiduks on soovitatav jalga tõmmata reisipõlvikud, et tagada normaalne verevool ja vältida trombide teket. 

Puhka Eestis


Puhka kodumaal!


Mõnusalt puhata saab ka kodumaal!

Meil Eestis on palju, mille üle uhked olla: metsad, järved ja rabad oma paljude matkaradade ja vaatamisväärsustega. Eestis uhkus on meie puhas loodus:

  • meie linnade õhk on maailmas puhtuselt 4. kohal
  • 98% jõgedes on joogikõlbulik vesi
  • maailma kõige liigirikkamad puisniidud
  • üks parimaid linnuvaatluspaiku Euroopas
  • 20% põllumaast on mahe

Seega pole kahtlustki, et just loodus on see, mida tasuks kodumaal puhates nautida. Kuid looduses puhkamisel on omad nüansid, millele tähelepanu pöörata ja milleks ette valmistuda.

Kui plaanid külastada mõnda RMK metsamaja, matkad looduskaitsealadel või rabades, siis kindlasti ei saa läbi putukatõrjevahendita. Kui juba putukatõrjevahendit kasutada, siis võiks eelistada tooteid, mis aitavad nii sääskede, parmude kui puukide vastu. Oluline on meeles pidada, et lastele mõeldud tooted võiksid pigem sisaldada looduslikke komponente ja võimalikult vähe lisaaineid.

Isegi kui kasutad putukatõrjevahendeid, siis võid olla üsna kindel, et mõned putukahammustused leiad päeva lõpuks oma kehalt vaatamata sellele. Putukahammustuste põhjustatud sügelust ja punetust aitavad vähendada nii antiseptikud, kui ka allergiavastased tabletid

Kaasas võiks olla ka jäägeel, mida saab asetada punetavatele ja paistes putukahammustustele. Lisaks sobib see väga hästi leevenduseks kõndimisest väsinud või turses jalgadele ja valusatele lihastele.


Aktiivne puhkus


Puhkust on võimalik veeta ka aktiivselt – olgu see siis mägironides või lohesurfides. Kuid tuleb arvestada, et seda tüüpi puhkustega võib ka palju ootamatusi kaasneda, mistõttu tuleks valida ka vastav kindlustus.

Terava kiviääre või lihtsalt õnnetu kukkumise tõttu on lahtised haavad või marrastused kerged juhtuma. Reisiapteegis võiksid kindlasti olla haavaplaastrid- ja villiplaastrid.

Kui õnnetus on siiski juhtunud ja haav tekkinud, siis esimese asjana tuleks nahk puhta voolava vee all suuremast mustusest puhastada. Seejärel tuleks nahka desinfitseerida antiseptilise lahusega. Eriti mugav on kasutada pihustatavat antiseptilist spreid.

Puhastatud nahavigastus tuleks vähemalt esialgu kindlasti ka kinni katta. See aitab haaval kinni kasvada ning takistab mustuse sattumist haavapiirkonda. Väiksemate haavade puhul piisab Dermaplasti plaastritest, suuremate marrastuste jaoks tasuks reisiapteeki lisada ka Cosmopore 6x10cm suurused plaastrid. Lastele on samuti saadaval spetsiaalseid piltidega plaastreid, mis väikelapsel tähelepanu vigastuselt ja valult veidi eemale juhtida aitavad.

Kui haav on sügavam, kuid professionaalset esmaabi haava kokku õmblemiseks ei ole käepärast, tasub proovida haavateipi või peenikesi väiksematele haavadele mõeldud haavasulgureid. Eriti ohtliku ja sügava haava ning tugeva verejooksu jaoks võiks igaks juhuks kaasas olla ka rõhkside ja žgutt.

Kui vigastus valu tekitab, siis valuvaigistitest (ja palavikualandajatest) sobivad täiskasvanutele reisile kaasa võtmiseks näiteks paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavad tabletid, lastele aga paratsetamooli siirup või küünlad ja ibuprofeeni siirup. Igas riigis on erinevad seadused ja seega ei saa olla päris kindel, millised samade toimeainetega ravimid võivad reisisihtkohas olla näiteks retseptiravimid.


NB! Milliseid ravimeid võib kaasa võtta?


Kindlasti veendu enne reisi, et sinule Eestis välja kirjutatud ravimitega on lubatud reisisihtkohta siseneda. Retseptiravimitest on üldjoontes lubatud reisile võtta kõik krooniliste haiguste raviks määratud igapäevased ravimid, kuid leidub ka erandeid. Seetõttu on oluline tutvuda Ravimiameti kodulehel infoga, mis puudutab ravimitega reisimist (kasulik juhend). Olenevalt reisi sihtkohast, reisiseltskonna suurusest ja reisijate vanusest ning tervislikust olukorrast on soovitatav reisiapteeki kokku pannes nõu pidada apteekriga, kes on ses osas juba vilunud ja oskab vajadusel nõustada.


Loe lisaks:

Uudised:

  • Jälle need sääsed! Mis aitab sääsehammustuste vastu?

    Loe lähemalt

  • Vesivill — kuidas ravida ja ennetada? Õige villiplaaster aitab!

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada allergilise riniidi ja konjuktiviidi sümptomeid?

    Loe lähemalt

  • Krooniline venoosne puudulikkus ja selle sümptomid

    Loe lähemalt

  • Millele peab ravimite säilitamisel suvel tähelepanu pöörama?

    Loe lähemalt

Kõik postitused