Kaitse oma nahka kevadise päikese eest

Kaitse oma nahka kevadise päikese eest

Päike käib üha kõrgemalt ja päevad on aina pikemad, seega valget aega on meil hetkel rohkem kui pimedat. Esimesed kuumad päikesekiired meelitavad meid õue, et saada pikast talvest halliks tõmbunud nahale natukenegi värskemat jumet. Kahjuks ei lõppe kõigi jaoks esimese päikese püüdmine aga alati hästi, räägib Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum ning annab nõu, millele tähelepanu pöörata. 

Sügis-talvisel perioodil on nahas olev pigment lahjenenud ja meie nahk ei ole kevadel pikemaks päikese käes olemiseks sama valmis, kui näiteks augustis. Suvine UV-kiirgus suurendab naha pigmendisisaldust ja põhjustab pindmise kihi paksenemist, mis omakorda kaitseb paremini UV-kiirguse eest.

Meie kliimavööndis ei ole sugugi haruldased erinevad päikesepõletused, kuna enamik inimesi kaitseb oma nahka ja juukseid rannas, kuid koduaias toimetades või terrassil grillides kahjuks selle peale ei mõelda. Päikesega liialdamine võib lõppeda punase, villilise ja ketendava nahaga ning päädida kehatemperatuuri tõusuga. Ajapikku võivad ilmuda välja ka pigmendilaigud ja kaasneda tõsised tervisemured.

Päikesekaitsetooted

Päikese käes viibides tuleks kasutada päikesekaitsetooteid, mis kaitsevad nii UVA- kui UVB- kiirguse eest. Eelkõige tuleb kaitsta päikesele avatud kehaosi, millest kõige õrnemad on kõrvalestad ja nina. Kõige mugavam on soetada endale taskusse või käekotti päikesekaitsepulk, näiteks Bionike SUN 50+ päikesekaitsepulk, mis tagab spetsiaalse kaitse väga tundlikele nahapiirkondadele (nina, huuled, kõrvad, sünnimärgid, armid, tätoveeringud). Eestlastel on üldiselt hele nahk ja sellest tulenevalt on soovitatav kasutada kevadel esimeste päikesekiirte puhul kreemi faktoriga 30 või 50. Kui nahale on tekkinud juba jume, siis võib kasutada ka väiksema kaitsefaktoriga tooteid.

Igal kevadel tuleb meil apteekides teha suuremat selgitustööd ja lükata ümber müüte, et suurema faktoriga kreemi kasutades ei saa isegi sügiseks pruuni jumet. Oma tervise hoidmiseks tuleb teadvustada, et päikesekaitsefaktor 4 ja 6 on õrnale ja heledale nahale kevadel ebapiisavad. Pigem püsib jume kauem, kui seda on turvaliselt ja pikema perioodi jooksul nahale kogutud.

Väga tugevad päikesekaitsekreemid, näiteks kaitsefaktoriga 50 on mõeldud aastaringselt inimestele, kes põevad haigusi, mida päikesekiirgus esile kutsub ja kindlasti on sellised kreemid vajalikud väikelastele. Lisaks kaitsefaktoriga kreemidele tuleks UV-kiirguse kaitseks laste puhul kasutusele võtta ka sobivad mütsid ja riided.

Oma peanahka ja juukseid peaksid kevadise päikese eest kaitsma ka täiskasvanudki. Kahjuks peanahka me kreemitada ei saa, seega väga oluline on, et õhukeste juustega inimesed õue minnes haaraksid kaasa ka peakatte. Vastasel korral võib peanahk päikese käes kiirelt punetama ja kipitama hakata.

Tootjad toovad järjest enam turule praktilisemaid ja mugavamaid tooteid, näiteks BioNike MIST SPF30 näosprei. Antud toode tagab nähtamatu kaitse igapäevaste väliste agressortite vastu nagu UV-kiirgus, saasteained ja ka sinine valgus. Näosprei kaitseb sind õues jalutades, aias toimetades või arvuti taga tööd tehes ning on kergesti peale kantav. Tasub olla ise aktiivne ja uudishimulik ning seejärel leiate apteegist endale oma nahatüübi ja elustiili jaoks kõige sobilikumad tooted.

Oluline on meeles pidada, et meie nahk on oluline elund, mille eesmärk on kaitsta organismi kahjulike välismõjude eest. „Me ei tohiks hoolitseda naha eest ainult ilu silmas pidades, vaid peame hoidma oma nahka, et säiliks kaitsefunktsioon ja naha terviklikkus,“ rääkis Anne-Mai Rogenbaum. Päike toob nahale kena jume ning laeb meie D-vitamiini varusid, aga väga tähtis on suhtuda päikesesse väikese aukartusega ning nautida päikese privileege nahka hoolikalt kaitstes.