Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

01.02.2024

Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

Veider tühi tunne, millele lisanduvad ärevus, stress ning arusaamatu pinge? Tuttav ilmselt paljudele. Jõulud on läbi, kuid kevad veel ei paista. Jõulutuled kaovad üksteise järel koduakendelt ja seetõttu näib käes olevat üks aasta kõige pimedamatest perioodidest. 

Just sel ajal tajub suur osa inimestest tavapärasest suuremat stressi. Uue aasta algus on ühest küljest küll lootustandev ja värske etapp, kuid teisest küljest tundub korraga kohustusi olevat varasemast veelgi enam. Tööalaselt lükatakse uue aasta projektid käima ning lisaks antakse ju endale sageli ka üsna raskeid või lausa üle jõu käivaid isiklikke uusaastalubadusi. Ka koolid, lasteaiad ja trennid avavad taas lastele oma uksed. Traditsioonilistele stressiteguritele lisanduvad pidevalt kasvavad kulud – kütte-, gaasi- ja elektriarved ning tõusvad kodulaenumaksed. Stressil ei tohi aga lasta üle pea kasvada!

Kuidas stressi psühholoogi või psühhiaatri abita maandada?

Alati tasub proovida stressi leevendavaid ja ennetavaid vahendeid nagu hingamisharjutused, meditatsioon, kehalised tegevused, sauna- ja veeprotseduurid, massaaž, kuid arusaadavalt nõuavad need sageli rohkem aega ja ressursse, kui on võimalik kulutada.

Üldjuhul ei ole stress ka sedavõrd tõsine vaimne häire, et peaks tingimata pöörduma perearsti või psühhiaatri juurde, et need kirjutaks välja kangeid rahusteid või unerohtu. Seda enam, et meie esivanemad on juba iidsetest aegadest teadnud palderjanijuure rahustavast toimest, millest lauldakse isegi Läti pärimuslauludes.

Apteekide valikus on palju erinevaid stressi maandamiseks ja une kvaliteedi parandamiseks mõeldud toidulisandeid. Siinkohal on aga väga oluline teada, et toidulisandid ei sisalda raviaineid, pigem on neis vitamiinid ja mineraalained. Toidulisanditele ei kehti ka ranged nõuded ning nende tõhususe ja ohutuse jälgimiseks ja efektiivsuse tõestamiseks ei ole läbi viidud kliinilisi uuringuid.

Apteekides on saadaval ka käsimüügiravimeid, mis vähendavad stressi ja tagavad hea une, kuid nende valik on väga piiratud.

Kõige populaarsem käsimüügiravim stressi vastu Eesti turul on Exitress. Exitress sisaldab suures kontsentratsioonis palderjanijuurt, mis rahustab, parandab und ning unekvaliteeti ning on näidustatud juba alates 12. eluaastast.

Pea meeles – valikut tehes küsi apteekrilt, kas antud toode on toidulisand või käsimüügiravim!


Hoiatus!
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Terviseinfo:

 • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

  Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

  Loe lähemalt

 • Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

  Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

  Loe lähemalt

 • Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

  Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

  Loe lähemalt

 • Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

  Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

  Loe lähemalt

 • Kui nägu tundub number suurem

  Kui nägu tundub number suurem

  Loe lähemalt

Kõik postitused