Kõhuviiruse ABC

13.03.2024

Kõhuviiruse ABC

Kõhuviirused võivad varitseda ukselingil või töölaual ning eriti jultunult hiilivad nad ringi talvel ja kevadel.


Tekst: apteeker Annika Toobal

Kõhuviirust ehk viiruslikku gastroenteriiti võivad põhjustada erisugused viirused: rotaviirus, adenoviirus, astroviirus ja Norwalki viirus ehk noroviirus.

Noroviirus võib kimbutada igas vanuses inimesi. Rota-, adeno- ja astroviirus nakatavad kõige sagedamini imikuid ja väikelapsi, kuid võivad end külge pookida ka täiskasvanutele. Kõhuviirusega võib nakatuda igal aastaajal, kuid aktiivselt liiguvad need ringi talvel ja kevadel, mil toidulauale jõuab rohkem välismaiseid puuvilju ja külmutatud importvilju.

Mida teha, et kõhuhäda ei lööks rivist välja?

Noro- ja rotaviirus on äärmiselt vastupidavad keskkonnatingimustele. Viirusega võib nakatuda pesemata käte ja pindade, okse või väljaheite kaudu.

Kuidas vähendada kõhuviirustega nakatumise riski?

  • Pese sageli käsi, eriti pärast tualeti kasutamist ja mähkmete vahetamist, enne toidu valmistamist ning söömist. Tähtis on jätkata hoolika kätepesuga ka siis, kui haiguse sümptomid on leevenenud.
  • Pese puu- ja aedviljad hoolikalt enne söömist.
  • Desinfitseeri ja puhasta saastunud pinnad. Tõhusad on kloori sisaldavad puhastusvahendid.
  • Viirusega saastunud riided ja voodipesu pese kuuma vee (vähemalt 60 °C) ja pesuvahendiga.
  • Hoia WC-pott ja selle ümbrus puhtana.
  • Noroviirusega nakatunu ei tohi valmistada toitu haigusnähtude esinemise ajal ja kuni kolm päeva pärast haigusest paranemist.
  • Väldi silmade, nina ja suu puudutamist pesemata kätega.

Käte desinfitseerimisvahendid ei ole enteroviiruste vastu eriti tõhusad. Neid võib kasutada pärast kätepesu, mis on siiski parim viiruse vältimise meetod.

Kui kaua on kõhuviirusega inimene nakkusohtlik?

Nakkusperiood on tavaliselt kõige ägedam haiguse esimesel nädalal, kuid väljaheite kaudu võib inimene haigust edasi anda mitu nädalat pärast sümptomite kadumist.

Kõhuviiruseid võivad levitada ka inimesed, kes on nakatunud, kuid kel endal veel sümptomeid pole. Noroviirus on eriti külgehakkav ning võib mitu kuud püsida ukselinkidel, tööpindadel, mähkimislaual jne. Kes on paar päeva kestva kõhugripi läbi põdenud, võib olla nakkusohtlik veel nädala või isegi paar.  

Kuidas saada aru, et tegu on kõhuviiruse, mitte toidumürgituse või bakteriaalse nakkusega?

Eristada võib olla keeruline, kuna sümptomid on sarnased (vesine kõhulahtisus, valu või krambid kõhus, iiveldus või oksendamine, mõnikord palavik).  Kui kõhuhäda põhjus on viirus, siis toidumürgitus viitab bakterite või parasiitide põhjustatud haigustele. Toidumürgituse põhjustavad peamiselt bakterid, nagu salmonella, E. coli ja stafülokokk. Peamine erinevus seisneb ajas: kõhugripp ilmneb 12–48 tunniga, kuid toidumürgituse sümptomid arenevad tavaliselt palju kiiremini, tavaliselt kuni 6 tunni jooksul pärast nakatunud toidu söömist.

Kõhuviirused kestavad 1–3 päeva, toidumürgitus aga kestab harva kauem kui üks päev või isegi paar tundi. Toidumürgitus levib väga sageli kas ristsaastumise teel, kus mikroorganismid toorest või alaküpsetatud toidust satuvad teistele toiduainetele või süüakse tooreid või alaküpsetatud toite (tavaliselt liha, kala, pastöriseerimata piimatooted, kastmed, karbid, seisnud keedetud riis, pesemata puuviljad, marjad, salat, idud).

Millal muutub kõhuviirus ohtlikuks?

Enamikul juhtudel ei ole kõhuviirus ohtlik, ent kui see toob kaasa vedelikupuuduse ehk dehüdratsiooni, tuleks viivitamatult pöörduda arsti poole. Kõhulahtisus võib olla eriti ohtlik vastsündinutele ja imikutele, põhjustades tõsise vedelikupuuduse vaid päeva või kahega. Raske dehüdratsiooniga inimene võib vajada haiglaravi.
Vedelikupuudusest annavad märku suukuivus, janu, pearinglus, pingul nahk, segasus, tumekollane uriin ja harv urineerimine. Vedelikupuuduses vaevleval lapsel pole pisaraid, ta hingeldab ning tema pulss on kiire.

Kuidas taastada kehast kaotatud vedelikuvarud?

Võiks oodata umbes tunni alates viimasest oksendamisest, enne kui alustada vedeliku tarbimisega. Juua väikeste lonksudena vett, selget puljongit, spordijooke (ilma kofeiinita), gaasita mineraalvett, lahjendatud mahla. Vedeliku tuleks juua pikema aja vältel lonksude kaupa.
Apteegist saab osta suukaudset rehüdratsioonilahuse valmistamise pulbrit (nt suukaudse suspensiooni pulber Catidral).

Millal tuleks pöörduda arsti poole?

Vedelikupuudus võib olla eriti ohtlik või isegi eluohtlik imikutele, väikelastele, nõrga immuunsüsteemiga inimestele ja eakatele. Täiskasvanud peaksid arsti poole pöörduma siis, kui nad ei suuda piisavalt vedelikku tarbida või kui sümptomid ei leevene paari päevaga. Kui vedelikupuudus on tõsine, võib osutuda vajalikuks manustada vedelikku veeni kaudu.

Mida jälgida, kui lapsel on kõhuviirus?

Enamik lapsi paraneb paari-kolme päevaga, kui nad saavad kodus puhata ja juua piisavalt vedelikku. Kõhulahtisuse ja oksendamisega kaotatud vedelik ja soolad tuleb asendada, selleks sobivad hästi suukaudsed rehüdratsioonilahused, mis sisaldavad kaaliumi, naatriumi ja/või glükoosi. Juua tuleb pakkuda väikeste lonksudena, aga sageli. Imikud võivad tavaliselt jätkata rinnapiima joomist. 

Kui oksendamine on lõppenud, võib proovida anda väikeses koguses tahket toitu: röstsaia, jogurtit, köögiviljapüreed. Laps võiks hakata tavatoitu sööma siis, kui ta tunneb, et on selleks valmis. Kooli või lasteaeda tasub lapse saata siis, kui sümptomitest on möödas vähemalt 24 tundi. 

Milliseid toite tasub kõhuviiruse ajal vältida?

Kõhuviiruse korral on kõige parem süüa mahedat ja kergesti seeditavat toitu, kuni sümptomid taanduvad, näiteks riis, banaanid, kreekerid, õunapüree, röstsai, kanapuljong. Parem on hoiduda kofeiinist, alkoholist, suurest kogusest suhkrust ja praetud, rasvastest, happelistest või vürtsikatest toitudest. Gaasilised joogid ja mahl ärritavad magu ja neid ei maksa juua.

Sööma end sundida ei tasu, tahke toidu söömise võib lõpetada ja pärast iivelduse taandumist hakata taas aeglaselt väikestes kogustes sööma. Kuna oksendamise ja kõhulahtisusega kaotab keha palju vett, siis tuleb pidevalt püüda vett juua, isegi kui see ei taha sees püsida. Näiteks võib proovida jääkuubikut suus hoida. Kui taas iiveldab, võib mõneks ajaks taas söömise lõpetada ja proovida mõne tunni pärast uuesti.

Toeta oma soolestikku!


Loe lisaks:

Uudised:

  • Allergia: kuidas sümptomeid ennetada ja leevendada?

    Allergia: kuidas sümptomeid ennetada ja leevendada?

    Loe lähemalt

  • Väsinud jalad või veenilaiendid?

    Väsinud jalad või veenilaiendid?

    Loe lähemalt

  • Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Loe lähemalt

  • Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

    Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

    Loe lähemalt

  • Krooniline venoosne puudulikkus ja selle sümptomid

    Krooniline venoosne puudulikkus ja selle sümptomid

    Loe lähemalt

Kõik postitused