Väsinud jalad või veenilaiendid?

01.04.2024

Väsinud jalad või veenilaiendid?

Veenilaiendite näol on tegemist laialt levinud haiguse ja väga aktuaalse probleemiga.  Balti Fleboloogia Seltsi poolt läbi viidud uuring näitas, et igal teisel inimesel on tõsine veenihaigus.

Kõige levinumaks veenihaiguseks on veenilaiendid. Tegemist on veresoonte vähesest elastsusest tingitud kehva vereringe sümptomiga. Varikoosse veeni korral ei ole pindmiste veenide klapid võimelised täies ulatuses oma funktsiooni täitma – liigutama verd südamesse – nii tekibki jalgades verepais.

Kahjuks hakkavad inimesed sageli oma jalgade tervisele tähelepanu pöörama liiga hilja, enamasti alles siis, kui jalad on juba turses ja valulikud. Arstid püüavad inimestele südamele panna ja rõhutada seda, kui oluline on varajane ennetamine.

Millised on kõige levinumad veenilaiendite sümptomid?

Ühest vastust ei ole, kuna kroonilise veenipuudulikkuse korral on need iga patsiendi puhul individuaalsed. Siiski on mõned sümptomid, mida tuleb ette paljudel.

  • Sageli väsivad jalad haiguse alguses tavapärasest märgatavalt kiiremini ning esineda võib ka jalakrampe. 
  • Tihti lähevad pahkluud päeva lõpuks paiste. Seda näitab eriti hästi sokkide jäljend, isegi siis, kui sokkide elastsus ei ole tugev.
  • Need sümptomid näitavad, et haigus on varajases staadiumis.

Paljud patsiendid jätavad sellised märgid tähelepanuta, eeldades, et jalad on lihtsalt igapäevasest pingutusest väsinud.

Millised on tagajärjed, kui esimesi sümptomeid ei võeta tõsiselt ja haigus jäetakse ravimata?

Ravimata jätmise korral võib patsiendi elukvaliteet oluliselt halveneda. Aja möödudes veenilaiendid väänduvad, laienevad või paistetavad. Veenide võrgustik ja sinised veenikolded muutuvad silmaga nähtavaks. Oht on ka raskesti ravitavate ja väga valulike troofiliste haavandite ning ekseemi tekkimisele. Ka tüsistused on nii kerged tekkima: veenipõletik (flebiit) või tromboos (ummistus). Trombid suurendavad kopsuemboolia riski, hakates liikuma vereringesüsteemis ülespoole, põhjustades südameprobleeme, insulti või südameinfarkti. Tromboosi näol on tegemist üsna tavapärase veenilaiendite tüsistusega.

Kuna naiste veenid on anatoomiliselt õhemad ja sidekude nõrgem, siis on neil meestega võrreldes kaks korda suurem tõenäosus veenihaiguste tekkimisele. Ka tüdrukutel esineb veenilaiendeid sagedamini kui poistel. Naistel ilmnevad veenilaiendid suurema tõenäosusega juba 30-aastaselt ning pärilikkuse korral veelgi varem.

Kuidas saame end kaitsta veenilaiendite ja nende edasise arengu eest?

Kõige olulisemaks on esimeste sümptomite varajane märkamine ja viivitamatu pöördumine spetsialisti poole. Juhul kui eriarsti hinnangul ei ole veenilaiendid veel liiga tugevalt väljendunud ja kaugele arenenud, on neid võimalik ravida veenilaiendite väljavoolu parandavate, veene tugevdavate ja veeniseinte läbilaskvust vähendavate flebotroopsete ravimite võtmisega ning kompressioonisukkade kandmisega.

Apteekides on saadaval flebotroopsed käsimüügiravimid, mis on väga tõhusad alajäsemete kroonilise venoosse puudulikkuse korral. Mikroniseeritud diosmiin ja hespiridiin on kliinilistes uuringutes osutunud kõige tõhusamaks. Heaks lahenduseks on Hesio 500mg, mille tavaline annus on 1 tablett 2 korda päevas. Lisaks on apteekides saadaval Hesio 1000mg tabletid, mis sisaldavad mikroniseeritud diosmiini ja hespiridiini ning mille ööpäevane annus on vaid 1 tablett päevas, mistõttu on seda palju mugavam võtta.

Tähelepanu!
Tegemist on ravimiga.
Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Uudised:

Kõik postitused