Suveõhtu dilemmad – pits viina, klaas veini või pudel õlut?

05.07.2017

Suveõhtu dilemmad – pits viina, klaas veini või pudel õlut?

Kas võtta suvise toidu juurde ka pits viina, klaas veini või pudel õlut? Võiksid teada sulle soovitatud alkoholiühiku soovitatud hulka. Vaata, kuidas seda arvutada! Just selliseid nõuandeid saab meie toitumisnõustajalt Laivi Mesikäpalt. 

Kuigi aastaaja mõttes on meil suvi, ei paista see olevat nii aknast välja vaadates, sest aeg ajalt võib tekkida tahtmine sooja teki sisse pugeda ja villased sokid jalga tõmmata. Oma tervise hoidmise nimel on see igati õigustatud tegevus ning omal kohal ka suveõhtul lõkke ääres.

Suvised õhtud sõpradega lõkke või grilli ääres on omamoodi märgilised – suvevabaduse tunne ja valged ööd, mõnus meeleolu ja hea seltskond ning palju maitsvat toitu. Lisaks enamasti ka alkoholi ja sedagi mitte just vähe ning mitte just harva. Kui tihti aga mõeldakse sellele, et samal ajal oma tervisesse investeeritud suviselt värske toidukraami – roheliste salatite, värskete köögiviljade, marjade ja puuviljade – kasuteguri võib ära nullida liigne alkohol? Seega tasub suveõhtuid nautides enda juures tähele panna alkoholi tarbimise sagedust ja kogust.

Nii nagu mõni inimene võib olla emotsionaalne sööja märkamata oma pidevat söömist, võib olla ka alkoholiga. Enesele loa andmine ja mõtlemine stiilis „no mis see üks pits/klaas täna jälle ikka teeb“ võib viia tõsisemate tagajärgedeni. Mõnikord öeldakse selliste inimeste kohta „tipsutajad“. Ja siinkohal ei pruugi probleemiks olla sugugi mitte langemine ainuüksi alkoholismi küüsi. On üldteada, et alkohol on üsna kaloririkas, soodustab soovimatut kehakaalu tõusu või takistab selle langemist. Toitumisala spetsialistide seas on levinud ka kõnekeelne väljend – drunkorexia. See on olukord, kus inimene kompenseerib alkoholi liigtarbimist enamasti näljutamisega, teatud juhtudel ka liigsöömisega. „Orexis“ tuleneb kreekakeelsest sõnast, mis tähendab „isu“. Drunkorexia võib olla probleemiks ka pealtnäha sportlikult aktiivsele inimesele. On väga levinud ja just noorte puhul, et enamasti armastatakse söödav-joodav energia ümber arvestada kaloriteks. Nii peab inimene arvestust ka alkoholist saadavate kalorite üle ja limiteerib toidust saadavat, et omale alkoholi tarbimist lubada. Kuigi eesmärk on üllas mitte ületada oma kehale vajalikku energiatarbimist, on see paraku aga kiirtee enesehävituslikule eluviisile. Mõistlik alkoholi tarbimine ei tähenda kalorite piiramist toidu arvelt selleks, et lubada alkoholi tarbimist ja vältida ülekaalu.

Toitumisnõustaja eesmärk on inimest aidata. Seepärast on oluline olla enda vastu aus ja ka toitumisnõustajale rääkida oma alkoholi tarbimisest – ükskõik kui hullusti sellega siis ka poleks. Toitumisnõustaja pole kohtumõistja, ta on abistaja, kes aitab leida õige niidiotsa. Registreeri toitumisnõustamisele siin.

HINDA OMA SUVEÕHTU ALKOHOLIKOGUSEID ISE

Mitu alkoholivaba päeva on nädalas sinul? Soovitatav on vähemalt 3 alkoholivaba päeva.

Enda tarvitatava alkoholiühikute leidmiseks saab kasutada järgmist valemit:

alkoholiühikute hulk = kogus (liitrit) × kangus (‰) × 0,789 (ehk alkoholi suhteline tihedus vee tiheduse suhtes)

Näiteks – juues ära 1 pudeli veini (0,7liitrit) kangus 9‰, siis saadav alkoholiühikute hulk on 0,7 x 9 x 0,789 = 4,97 ehk 5 ühikut.

1 alkoholiühik vastab 10 g puhtale ehk absoluutsele alkoholile. Seega tulemus on 5 x 10 g = 50 g 

Ligikaudu 10 g absoluutset alkoholi on ühes pudelis (330 ml) õlles, ühes pokaalis veinis (120 ml) või ühes kanges napsus (40 ml).

ALKOHOLI TARVITAMISE RISKIPIIRID ÜHE PÄEVA JOOKSUL:

Madal risk – mehed kuni 40 g absoluutset alkoholi, naised kuni 20 g absoluutset alkoholi. Ei loeta terviseprobleemide tekitajaks ega sotsiaalprobleemide põhjustajaks.

Keskmine risk – mehed 41 g- 60 g absoluutset alkoholi, naised 21 g– 40 g absoluutset alkoholi.
On tervist ohustav, risk kahjulike mõjude tekkeks inimese vaimsele ja füüsilisele tervisele, kui jätkatakse samal viisil igapäevast tarvitamist.

Kõrge risk – mehed 61g – 100 g absoluutset alkoholi, naised 41 – 60 g absoluutset alkoholi.

Väga kõrg risk – mehed 101 g ja enam absoluutset alkoholi, naised 61 g ja enam absoluutset alkoholi.

Kõrge ja väga kõrge risk on tervist kahjustavad. Sellistes kogustes absoluutalkoholi igapäevane tarvitamine kahjustab inimese vaimset/füüsilist tervist ning sellega võib kaasneda ka sotsiaalsete probleemide teke. Liigtarvitamisega kaasnev alkoholisõltuvus põhustab probleeme enamasti ka teistele inimestele. Kaasnevateks teguriteks on riskikäitumine (suitsiid, lähisuhtevägivald, riskiv seksuaalkäitumine, alkoholimürgitus jms).

Allikas: Eesti toitumis- ja liikumissoovitused 2015

Uudised:

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Loe lähemalt

  • Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Loe lähemalt

  • Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Loe lähemalt

  • Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Loe lähemalt

Kõik postitused