Kui nägu tundub number suurem

23.11.2023

Kui nägu tundub number suurem

Nägu tundub tursunud ja paistes – mida teha? Tursed ja ebamugavustunne näos on sageli tingitud stressist, allergiatest ja keskkonnateguritest, mida ei ole alati kerge vältida, kuid siiski leidub küllalt viise,  kuidas paistetust näol leevendada.

Sageli on keeruline vältida kokkupuudet näoturseid põhjustavate teguritega, nagu allergiad, stress ja keskkonnamürgid. Siiski leidub küllalt viise, kuidas paistetust näol leevendada – külma veega loputamisest kuni näojooga ja tõhusate kreemideni.

Tekst: Krista Kiin


 Tursed on tihti tingitud vedelikupuudusest, mis võib tingitud olla kehvast toitumisest (liiga soolased ja rafineeritud toidud), liigsest alkoholitarbimisest, kui ka ilmast –  suvel kuumaga aeglustub ka lümfiringe, mistõttu võibki sügise hakul peeglist vastu vaadata täidlasem keha ja pundunum nägu.

Vähem soola, süsivesikuid ja töödeldud toite

Kõige lihtsam ja käepärasem variant on näotursete leevendamist alustada toitumise ja elustiili ülevaatamise ja korrigeerimisega. Iseäranis õhtul hilja ja vahetult enne magamaminekut tasuks vältida suure soolasisaldusega näkse-toite, näiteks krõpse ja salsat võining raskestiseeditavat pitsat näiteks koos punase veiniga. Kuna keha püüab vee ja soolade vahekorda pingsalt tasakaalus hoida, alarmeerivad neerud soolakoguse suurenedes kogu organismi soolade lahjendamiseks endas vedelikku kinni hoidma.

Reeglina ongi veepeetuse tagajärjeks näotursed. Tarbi võimalikult vähe töödeldud süsivesikuid (saiakesed, valge riis, puuviljamahlad ja karastusjoogid, hommikusöögihelbed, pasta jms) päeva teises pooles. See ei tähenda, et friikartulitest või Hiina toidust peaks loobuma igaveseks, hoida tuleks aga üldist suundumust tervisliku ja tasakaalustatud toitumise poole, mis võib pikemas perspektiivis ennetada nii keha kui ka näo ülespaisumist.

Toitumisnõustajad soovitavad vältida toite, mis võivad põhjustada põletikku: gluteen, transrasvad (krõpsud, friikartulid, saiakesed ja maiustused), praetud ja töödeldud toidud (vorst ja lihatooted). Ühekülgne menüü, milles sisaldub palju suhkrut ja rasvarikkaid valmistooteid ning vähe puu- ja köögivilju, toidab kehas põletikulisi protsesse.

Eelistada tuleks looduslikke ja värskeid toite ning lisada toidukordadele koostisosi, millel on võimas põletikuvastane toime: kurkum, apteegitill, ingver, kookospähkel ja sidrun. Neid võib lisada smuutidesse või mahladesse, puistata ingverit hommikuhelvestele või küpsetada suvikõrvitsat ja peeti rohelistest lehtköögiviljadest salati kõrvale.

Põletiku tekkimise oht suureneb ka siis, kui soolestikus on kasulike ja soovimatute bakterite suhe tasakaalust väljas. Kes tarbib regulaarselt probiootilisi toite, näiteks hapukapsast, kimchi´t, keefirit ja kombucha’t, toetab soolefloora tasakaalu ja hoiab ära põletikke.

Õhtusöögikõrvane pokaal punast veini tasub vee vastu välja vahetada. Alkohol viib kehast vee välja ning organism reageerib sellele vedelikku veel rohkem kinni hoides. Rohkema vee joomine aitab ka „välja loputada“ liigse soola, mida keha on eelmiste soolaste söögikordade ajal kinni hoidnud. Kellele ei meeldi pelgalt vett juua, võiks lisada vette sidruni-, laimi- või apelsiniviile, mis annavad veele mõnusalt värske ja puuviljase maitse.

Rohkem liikumist ja und

Ka füüsiline koormus ja korralik higistamine aitavad kehasse seisma jäänud vedelikke liikuma panna ning näo turset vähendada. Lisaks võib kehaline tegevus aja jooksul kaasa tuua kehakaalu languse – kaalumuutused omakorda ilmnevad ka näol.

Kui magada öösel vähem kui 7–8 tundi, ei avalda see negatiivset mõju ainuüksi immuunsüsteemile, vaid ka keha võimele toota põletikke vältivaid hormoone. Seega võib ka unepuudus põhjustada ärkamist põletikulise või tavalisest rohkem paistes näoga. Head ei tee ka ebamugav magamisasend, madalavõitu padi ning liiga kõva või pehme madrats. Magada võiks kõrgema padja või isegi kahe padjaga, et pea oleks une ajal ülejäänud kehast veidi kõrgemal.

Turses silmaaluseid võib põhjustada ka kohalik rasvkude, mis moodustab alalaul rasvapadja. Silmade paistetust  soosivad ka liiga rasvarikkad kreemid ja valed kreemitamisvõtted.

Teinekord osutab silmaaluste tursete tekkimine aga tõsistele terviseprobleemidele. Mõned haigused, mille sümptomiks võib olla turse silma all, on näiteks neerupõletik, põsekoopapõletik, allergiline riniit, konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik ning kilpnäärme talitlushäired. Toidust, õietolmust või ravimitest põhjustatud allergiline reaktsioon võib lisaks nohule ja silmade ärritusele põhjustada ka näopõletikku.

Pärilikkuse mõju

„Kuigi turseid näol ja silmade all võivad põhjustada kõik eelpool toodud tegurid – hiline õhtusöök rohke veiniga, vedelikupuudus, soolane toit, ülekaal ning lümfiringe häired –, on kaks nüanssi, millele tasuks mõelda. Kas tursed on põhjustatud elustiilist või on need pärilikud,“ toob välja kodumaise nahahooldussarja D’DIFFERENCE brändijuht ja iluekspert Carmen Kibur.

„Kui tursed on pärilikud, siis kreem ei aita. Kui teil on pikad tööpäevad või meeleolukad peod, loobuge õhtul silmakreemist! Lümfiringe üritab unetundide abil tublisti tööd teha, ja kreem, mida te heas usus õhtul silmade ümber määrite, on sellele lisakoormus. Naha niisutamiseks kasutage pigem seerumit ja hommikul head kreemi, mis sisaldaks kofeiini, tiigrirohu (Gotu Kola e Aasia vesinaba e Centella asiatica) ekstrakti või rukkilille ja kurki.“

Reeglina on silmaalused tursed ajutine probleem, mis kaob ise paari päevaga. „Kui tursed tulevad millegagi liialdamisest, on abi jahutamisest (külm lusikas või õhukesse kangasse mässitud jääkuubik), seejärel kreem peale – ja probleem leeveneb,“ soovitab Kibur. „Mure taandumise kiirus sõltub naha prinkusest: mida parem on naha toonus, seda kiiremini paistetus alaneb.“

Pärilike murede korral jäävad kreemid paraku jõuetuks. „Paremaks õnnestub siiski muuta igat olukorda ja hea tulemuse saab erinevate tegevuste ühendamisel,“ lohutab Carmen Kibur. „Tursete puhul on hea ühendada näojooga harjutused, tervislikumad toitumis- ja vedelikutarbimisharjumused ning nahahooldus. Kogunenud jääkaineid eemaldada ning nahka saab trimmida ka kirurgiliselt.“

Sihile viib kannatlikkus

Silmaümbruse nahk on õhem kui paberileht. Sealt saab Carmen Kiburi sõnul paljugi välja lugeda. „Antud piirkonda tuleb käsitleda hellalt – silmakreemi soovitan nahale kanda neljanda ehk sõrmuse sõrmega, sest just selle näpu padjake on palju pehmem kui teiste sõrmede oma,“ toonitab Kibur. „Nahka soovitan mitte hõõruda, parem on õrnalt tupsutada, patsutada või trummeldada.“ 

Silmaaluste tumedad varjud on kreemide jaoks mõistagi raske ülesanne. „Hakkama saab tumedusega, mis on tingitud väsimusest, haigusest või kurnatusest,“ jätkab Kibur. „Sellisel puhul aitavad mõned peptiidid ja ka ergutav kofeiin, mooruspuu ekstrakt ja hea massaaž – õrn sõrmedega patsutamine, trummeldamine, kerge näpistamine. Usun ka näojooga harjutustesse!“

Tootevalikul soovitab Kibur jälgida, et kõige suurem osakaal oleks niisutavatel ainetel (hüaluroonhape, aaloe, taimeveed) ja aktiivainetel (peptiidid ja vitamiinid ning mineraalained), kuid väiksem hulk õlidel ning taimevõidel. „Silmatoode võiks olla lõhnavaba, kerge koostisega ning kiiresti imenduv,“ lisab ta. 


Carmen Kibur rõhutab, et puhastamine on kauni naha A ja O. „Seerumitel ja kreemidel on palju lihtsam oma jõudu näidata, kui ei pea rasu-, meigi- ja jääkainete kihist läbi tungima,“ räägib ta. „Nahahooldusega seoses on meil palju hirme, väga tahaksin naistelt pingeid maha võtta! Ülitäpselt püütakse kinni hoida ilutoodete kasutusjuhistest ja -aegadest ning kardetakse eksida. Palju levib hirmutavaid jutte, et kreemid imbuvad vereringesse ja seetõttu peab kõik olema väga looduslik… Aga nahahooldus ei ole meditsiin ja kreem ei ole tablett!“

Carmen Kibur märgib, et kui nahaga tekivad mured – tursed, tumedus, tundlikkus –, tasub viia ilutoodete arv miinimumini ja anda nahale rahu. „Paljud meist katsetavad liiga palju erinevaid tooteid ja ajavad naha sellega hulluks,“ on Kibur kogenud. „Nahk aga on suur ja aeglane organ, seega tulemusteni jõudmiseks ja muutuste märkamiseks kulub vahel mitu kuud ning mitu purki kreemi. Kärsitusega võime endale teha karuteene.“

Mõistagi saab turses ja tumedaid silmaaluseid varjata ka meigi ja peitekreemiga. „Jumestus võiks olla kerge ja oluline on koht, kuhu toodet kanda – „koti“ ehk turse peale määrides tungib varjamist nõudev koht hoopis esile, sest meigitooted sisaldavad sageli valgust tagasi peegeldavaid aineid,“ hoiatab Kibur. „Parem on peitekreemi kanda silma sisenurka ja turse alla ning hajutada. Videoid täpsete juhistega leiab veebist palju.“

Salongi- ja koduhooldus käsikäes

Paistes näole ja silmadele võib abi otsida ilusalongi hooldustest ning professionaali tehtavast (lümfi)massaažist, et vereringe paremini liikuma saada. „Koduse hoolduse puhul loeb järjekindlus ja rutiin, tulemused võtavad aega ning on vaja häid tooteid ja kannatust, salongihooldused pakuvad aga kiiremat efekti,“ toob Carmen Kibur välja. „Viimastel aastatel on salongihooldused astunud pika arengusammu edasi – LED-valgushoolduse tulemusi kiidavad paljud. Mitteinvasiivseid uuenduslikke hooldusi jagub veel: tõhusad koorimised, HIFU-meetod, vectorlifting ehk nahapinguldustehnoloogia.“

Kibur soovitab alustada järk-järgult, liikudes mitteinvasiivsetelt protseduuridelt edasi, aga toetades kõiki võtteid hea massaaži, näojooga ning igapäevase koduse hooldusega. „Biorevitalisatsioon, täitesüstid, Botox ja ilulõikused – need kõik annavad tulemuse ja võtavad välimusest aastaid maha, aga peaaegu alati on aru saada, et näoga on midagi tehtud,“ tõdeb ta. „Kui silmade all on suured „kotid“ või laug on alla vajunud, on lõikus ilmselt tõhusaim abi, aga värskuse ja ühtlase naha hoidmiseks ei pea nii kaugele minema. Mu massöör hoiatas, et pärast süstimist ja näoniitide panemist ei saa näolihaste süvamassaaži teha vähemalt pool aastat. See hoiab mind kõvasti tagasi, sest loomulikkus on mulle olulisem kui siledus – kui üks koht siledaks muuta, tunduvad teised ebatäiused veelgi kontrastsemad.“ 

Mõjusaimad teiste hulgas

Sageli jagunevadki naised kaheks: need kes oma „vigadega“ lepivad, uskudes, et näolt peegeldub elu, ja teised, kes algul kreemide ja hiljem aparaadihoolduste, süstide ning lõikustega silmaümbrust „korras“ hoida proovivad. „Ükskõik, millisesse leeri keegi kuulub, tasub teada, et efektiivsetest aktiivainetest on kõige mõjusamad peptiidid, hüaluroonhape, taimsed tüvirakud, retinool ja C-vitamiin,“ räägib Carmen Kibur. „Lisaks mõned ekstraktid: käokuld, vetikad ning leebemad happed.“ Leebemate hapetega essentse, toonikuid ja koorijaid soovitab Kibur kanda ka põsesarnale ja meelekohtadele. „Nahale kõige õrnemad on lillehapped,“ lisab ta. „Need ei ärrita, aga on tõhusa siluva toimega ja tõstavad kenasti naha niiskussisaldust.“

 


Loe rohkem: 

Uudised:

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

    Loe lähemalt

  • Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Loe lähemalt

  • Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Loe lähemalt

  • Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Loe lähemalt

Kõik postitused