Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

01.02.2024

Kuidas leevendada PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi?

Kas naised on tõesti lihtsalt tujukad või on asi ehk milleski muus? Tegelikkuses võivadki niinimetatud tujukuse taga peituda hoopiski teatud kõrvalekalded loomulikest tsüklilistest muutustest, mida on õnneks, peale endale teadvustamist, võimalik edukalt leevendada.

Mis on PMS?

„Sümptomid, mis naistel premenstruaalse sündroomiga (PMS) kaasnevad, võivad olla nii psüühilist, käitumuslikku kui ka füüsilist laadi,” selgitab prof dr Petra Stute Berni ülikoolist. “Levinud kaebuste seas on näiteks märkimisväärsed tujukõikumised, pea-, selja- ja/või kõhuvalud, nahaprobleemid, rindade valulikkus ja hellus ning ebamugavustunne kõhus. Samuti võib esineda ebameeldivat „paistes” tunnet, mis tekib seetõttu, et antud perioodil koguneb kehasse tavapärasest rohkem vett. Lisaks võib ette tulla ärrituvust, närvilisust, depressiivsust, väsimust, suurenenud söögiisu ja unetust.”

Premenstruaalse sündroomi põhjuseks on hormonaalsed muutused ja meie keha reaktsioon sellele. „PMS-i all kannatab isegi ca 80–90% viljakatest naistest, ning paljud neist ei ole sellest isegi teadlikud,” jätkab Stute. Neid, kes abi vajaks, on tegelikult umbes 30–40% naistest. Aladiagnoosimise põhjuseks on arvukad sümptomid ja väga individuaalne avaldumine. Sellepärast ongi nii kerge tekkima ekslik arvamus, et naised on hüsteerilised ja kergesti ärrituvad, kui tegelikkuses võib asi olla lihtsalt mõningates kõrvalekalletes loomulikest tsüklilistest muutustest, mida saab reguleerida ja tasakaalustada.”

Mis aitaks vaevusi leevendada?

Üheks tuntumaks premenstruaalsete vaevuste leevendajaks on mungapipra viljade ekstrakt (Vitex agnus-castus). Seda on tarvitatud PMS-i raviks juba aastakümneid. Oluline on märkida, et mungapipra viljade ekstrakt on taimsetest ravimitest ainus, mille ravitoimet kinnitavad selgelt kliinilised uuringud. „PMS-i sümptomeid tekitab ajuripatsi eessagaras toodetav prolaktiin,” selgitab Stute. „Kui prolaktiini tase on kõrgenenud, siis põhjustab see ka tsüklihäireid ning nihkeid hormoonidevahelises tasakaalus. Dopamiin aga toimib organismis signaalmolekulina ning on seotud heaolu, õnnetunde, tähelepanu, tahtejõu ja õppimisvõimega. Naise organismis on dopamiinil väga oluline roll, kuna see vähendab prolaktiini sekretsiooni ning seeläbi ka PMS-i sümptomeid.”

Mungapipra viljade ekstrakt pärsib prolaktiini vabanemist, kuna stimuleerib dopamiini retseptorit. „Ehk siis lihtsamalt öeldes kasvab mungapipart tarvitades organismis dopamiini mõju, mis omakorda vähendab prolaktiini mõju ning nii leevenevad või kaovad ka häirivad PMS-i sümptomid,” põhjendab Stute.

„Selleks, et ravitoime avalduks on soovitatav teha järjepidevat ravi kolme kuu jooksul. See on optimaalne aeg soovitud tulemuse saavutamiseks. „Seejärel, olenevalt organismist, efekt kas jääb püsima või vajab mõne kuu pärast korduskuuri,” märgib Stute. Üldjuhul on ravim hästi talutav. Senikaua kuni naine on viljakas, leiavad kehas aset hormonaalsed muutused, mistõttu püsib ka PMS-i võimalus.”

Marija (34) kasutuskogemus

„Kui osalesin seminaril, kus selgitati lähemalt PMS-i ja menopausiga seonduvat, tabas mind tugev äratundmine – olen aastaid enda teadmata kannatanud PMS-i sümptomite all. Peale seminaril osalemist alustasin mungapipra vilja sisaldava preparaadi tarvitamist. Positiivne toime oli tuntav juba kahe nädala pärast. Kui läbisin soovitatud kolmekuulise kuuri, oli tulemus lausa elumuutev. Mu enesetunne oli palju parem, ebameeldivad sümptomid taandusid ja igapäevaelu muutus märgatavalt rahulikumaks. Olles rääkinud PMS-ist ka ülikooli- ja töökaaslastega ning teiste lähedaste naistega, tean, et nii mõnedki neist on ravimist abi saanud. Statistika näitab, et PMS-i esineb palju ja see on tugevalt aladiagnoositud tervisemure. Nii on mul, peale ise abi saamist, justkui oma väike missioon: muuta naised õnnelikumaks, tutvustades neile mungapipra vilja.”


Hoiatus!
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Uudised:

  • Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Kuidas ennast aidata, kui stress ja unehäired kimbutavad?

    Loe lähemalt

  • Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Bioderma Atoderm: nahahooldus atoopilise dermatiidiga

    Loe lähemalt

  • Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Särava ja ilusa näonaha saladus ehk erinevad happed nahahoolduses

    Loe lähemalt

  • Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Noore naha ilusaladused apteegikosmeetikast

    Loe lähemalt

  • Kui nägu tundub number suurem

    Kui nägu tundub number suurem

    Loe lähemalt

Kõik postitused