Juuksehooldus sügisel: kas oskad üldse aimata, kuidas suvi sinu juukseid kahjustab?

29.09.2023

Juuksehooldus sügisel: kas oskad üldse aimata, kuidas suvi sinu juukseid kahjustab?

Suvi ja puhkused on juustele alati paras väljakutse. Päikese, kuuma ilma ja niiskuse kombinatsioon tekitab sageli üllatavalt palju kahjustusi, mis endast vahel alles sügisel märku annavad - siis kui mugav krunn on lahti harutatud, viimased suvised liivaterad juustest välja pestud ja enne kontorisse minekut vaatab peeglist vastu ootamatult tuhmide, kahuste, katkenud või pleekinud juustega nägu. Apotheka apteeker Karina Udaltsova seletab, kuidas selline asi üldse juhtuda sai ja mis on õige juuksehooldus sügisel.

Mis kahjustab juukseid suvel?

  • Päike - UV-kiired nõrgestavad juukseid, põhjustades kuivust, haprust ja värvimuutusi. Päikesekiirgus võib kahjustada ka peanahka, eriti neil, kel on õhukesed juuksed.
  • Kuumus - mitte ainult föön ja sirgendaja ei ole süüdi kuumakahjustuste tekkimises, vaid ka südasuvine kuum õhk. Kuum õhk kuivatab juukseid ja häirib nende loomulikku niiskustasakaalu. Kuivad juuksed on aga igasugusele töötlemisele (isegi kammimisele) vastuvõtlikud ja murduvad kergesti. 
  • Merevesi ja kloor - merevees ja kloorises basseinis ujumine röövivad juustelt nende loomuliku kaitsva rasukihi. Merevesi mõjub lisaks sellele juustele ka dehüdreerivalt.
  • Higi ja rasu - kuumad ilmad ja suurenenud füüsiline aktiivsus puhkuse ajal võivad viia higi ja rasu liigsele kogunemisele peanahale. Peanahk ei saa hästi hingata ja juuste kasv ja taastumine aeglustuvad.
  • Hooletus - puhkuseaegne kaootilisus ja spontaansus panevad sageli tavapärasest rutiinist mõneks ajaks loobuma. Juuksehoolduses on järjepidevus aga olulisel kohal ning võttes arvesse eelnevalt loetletud faktoreid, vajaksid juuksed suvel hoopiski lisahoolitsust, mitte hooletusse jätmist.

haprad juuksed

Kuidas juuksed taas läikima saada ja kasvama panna?

Nukker peegelpilt võib ehk korraks ehmatada, kuid tegelikult on juuste tervist võimalik üsna edukalt parandada. Eesootavad külmad ilmad peaksid samuti selleks teekonnaks inspiratsiooni lisama - ka sügis-talvise hooajaga kaasnevad omad juukseid kahjustavad tegurid ja kui ka siis kiharad hooletusse jätta, on sellest kevadel juba raskem välja tulla. 

Kõik on justkui selge, kuidas siis alustada?

  • Esiteks lõika maha kuivad ja katkevad juukseotsad
  • Puhasta peanahk sügavpuhastava šampooniga
  • Sea taas sisse kindel juuksehooldusrutiin juuste niisutamiseks ja taastamiseks
  • Niisuta juukseid iganädalaselt sügavuti
  • Võta ette erihooldus juuksurisalongis 
  • Alusta juuste toitmist seespidiselt (nt juuksevitamiinid)
  • Väldi ebavajalikke komponente juuksehooldustoodetes
  • Alles seejärel värskenda juuksevärvi või väljakasvu
  • Kui probleemid püsivad, kaalu juuste ja peanaha uuringuid

Aga räägime lähemalt!


  • Piira juukseotsi

katkised juukseotsad

Kui juukseotsad on terved, siis näevad juuksed oluliselt tervemad välja. Juukseotsi tuleks lõigata vähemalt iga paari kuu tagant, isegi kui lõigata vaid mõne millimeetri jagu, on sellest suur kasu. 


  • Puhasta peanahka sügavpuhastava šampooniga

Sügavpuhastav šampoon tuleb appi siis, kui on tarvis juustest ja peanahalt eemaldada üleliigset rasu, keskkonnasaastet ja viimistlustoodete jääke. Peale suvekuuma ja sagedast higistamist ja kokkupuudet erinevate päikesekaitsekreemidega võib peanahk olla sellest koormatud ja naha hingamine raskendatud. Sügavpuhastavat šampooni võib kasutada umbes korra nädalas või vastavalt vajadusele. Lisaks sügavpuhastavale šampoonile on saadaval ka peanaha koorijad, mis aitavad samuti üleliigse rasu, surnud naharakud ja mustuse eemaldada. Peale koorimist tuleks juukseid ka pesta.


  • Sea sisse niisutav ja taastav hooldusrutiin

Kahused mere ja klooriveest kahjustatud juuksed vajavad niisutamist ja taastamist. Juuksehooldusvahenditesse lisatud proteiinid ja aminohapped ning looduslikud õlid ja niisutavad komponendid turgutavad peanahka ja juukseid, muutes need päev-päevalt läikivamaks ja tugevamaks. Mõned tõhusamad niisutavad ja taastavad komponendid, mida šampoonidest ja palsamitest leida võib on proteiinid nagu keratiin, aminohapped ja naturaalsed õlid nagu kookosõli ja argaaniaõli. Kui juuksed on muutunud tõeliselt kuivaks siis tuleks keskenduda niisutavatele komponentidele nagu aloe vera ekstrakt, kaeraekstrakt või glütseriin. Ka hüaluroonhape on suureks abiks.


  • Niisuta iganädalaselt ka sügavuti

Siin tulevad appi õlid, maskid ja seerumid. 

juuksed, õlid ja maskid

Juukseõli pehmendab, hoiab ära katkemist ja lisab läiget, mis omakorda jätab mulje tervematest juustest. Õlidest on väga tõhusad jojobaõli, magusmandliõli, oliiviõli ja sidruniõli. Õli tuleb kanda vaid juukseotstele, vastasel juhul võib see juuksed liiga rasuseks muuta ja üldmulje on justkui pesemata juustest.

Juuksemask sobib eriti hästi siis, kui juuksed on kahused ja kuivad. Maski võiks teha iga nädal või üle nädala, olenevalt juuksetüübist. Juuksemask toidab juukseid sügavuti, mistõttu on ka selle mõjuma hakkamise aeg pikem - maski võiks juustes hoida vähemalt 5-10 minutit, võimalusel soojas ruumis ning loputada pigem jahedama veega. Peale maski oleks eriti hea, kui juuksed saaksid loomulikult kuivada. Juuksemaski puudumisel võib proovida teha kodust juuksemaski kookosõliga ning selle võib juustesse jätta soovi korral isegi kogu ööks. Kookosõli tuleks seejärel maha pesta sobiva šampooniga, lisades šampooni järk-järgult väikestes kogustes. 


  • Võta ette erihooldus juuksurisalongis

Professionaalid juuksurisalongis oskavad juuksetüübi ja juuste seisundi järgi välja valida ja läbi viia parima võimaliku erihoolduse. Erihooldus on eriti vajalik peale suvist puhkuste perioodi, mil juuksehooldus on olnud pigem juhuslik ja harv. Hoolduse ajal tasub juuksurilt küsida ka soovitusi enda juuksetüübi edasise hoolduse osas.


  • Toida juukseid seespidiselt

juuksevitamiinid

Täisväärtuslik toitumine ja piisav vee tarbimine on juuste tervise ja ilu seisukohalt vältimatud. Juuste huvides peaks jälgima, et puudus ei oleks järgnevatest vitamiinidest:

Kui tundub siiski, et kõike toidust kätte ei saa ja oleks vaja veidi lisa, siis heaks lahenduseks on juuksevitamiinid. 

Bionike Nutraceutical kapslid küüntele, nahale ja juustele, mis sisaldab E-vitamiini, B-vitamiine, aminohappeid, räni, põldosja ekstrakti ja mikroelemente.


  • Väldi ebavajalikke komponente

Silikoonid, mida paljud juuksehooldustooted sisaldavad, tunduvad esmapilgul kasulikud - lihtsustavad kammimist, muudavad juuksed siledamaks, kuid tegelikkuses ladestuvad juustele ja peanahale ning ummistavad poore, takistades hapniku jõudmist juuksejuurteni. 


  • Kui vaja, värvi nüüd

Enne juustele lisastressi tekitamist nende värvimisega, tuleks läbida eelnevad sammud ja toita ja taastada juukseid nii palju kui võimalik. Kui juuste seisukord on paranenud, juuksehooldusrutiin paigas ja peanahk korras, siis võib ette võtta värvi värskendamise või juuste väljakasvu värvimise. Kindlasti tasuks seda võimalusel teha juuksurisalongis, nii on kindel, et võetakse arvesse juuste tervist ja tulemus saab ühtlasem ja ilusam.


  • Lase oma juukseid ja peanahka uurida

Vahel on nii, et juukse- või peanahaprobleemid ei lahene isegi põhjaliku sees- ja välispidise hoolduse järel. Sellisel juhul tasuks uurida, milles asi võib olla. Tegelikult võib selle taga peituda palju erinevaid ja sageli ootamatuid põhjuseid. Kui tegemist ei ole suviste faktorite, kehva hoolduse, liigse keemilise töötlemise, stressi, hormonaalse tasakaalutuse, vitamiinipuuduse või seedeelundkonna probleemidega, siis võiks lasta juukseuurijal analüüsida juuksejuuri ja peanahka. Spetsialist analüüsib mikroskoobi abil juuksejuuri ning määrab ära selle, kui kättesaadavad on toitained, millises seisus on juuksekanalid, kas esineb põletikku, parasiite või bakteriaalseid probleeme. Juukse- ja peanahauuring annab infot edasisteks sammudeks, aitab kindlaks määrata sobivad tooted ning rajab seeläbi tee tervemate juusteni.

Leia juuksemurele lahendus apteegist!

Kahjuks ei ole meil kõigil ideaalsed juuksed ja alati täiuslikult terve peanahk. Mitmed nahaprobleemid mõjutavad tugevalt ka juukseid ja peanahka. Selleks, et ka probleemse naha korral hoida oma juuksed tervete ja ilusatena tuleks valida šampoon, palsam ja mask, milles on võimalikult vähe koostisosi.

Atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit mõjutab sageli ka peanahka. Atoopiline peanahk on põletikuline ja kiheleb ning sellist ärritunud nahka tuleks rahustada juba puhastamise ajal. Väga hästi sobivad selleks kaeraekstrakti ja kuningakepiõli sisaldavad tooted, millel on ühtlasi ka põletikuvastane toime. Kuna atoopiline peanahk on tundlik, kuiv ja sügelev, siis sobivad hästi ka lipiide taastavad pesemisõlid, mis rahustavad ja vähendavad punetust.

Psoriaas ja atoopiline ekseem

Psoriaas ja atoopiline ekseem kipuvad sügise hakul ägenema. Abiks on tõrva, salitsüül- ja glükoolhapet sisaldavad šampoonid ja määrded, mis puhastavad peanaha, leevendavad põletikku ja aitavad aeglustada psoriaasiga tekkivat kiirenenud naharakkude paljunemist. Saadaval on ka kontsentraat kehale ja peanahale, mis elimineerib ketendavad laigud, rahustab punetust ja sügelust.

Kui nahk on atoopilisest ekseemist ärritunud ja kihelev, siis sobib  hästi A-derma Cytelium kuivatav rahustav sprei, mis rahustab, jahutab ning leevendab efektiivselt sügelust.

Peanaha ja juuste kuivus

Peanaha ja juuste ebanormaalne kuivus tuleneb suuresti rasvhapete metabolismi nõrkusest nahas. Lahenduseks on erinevad rasvhapped, mida võib kasutada nii sees- kui välispidiselt. Hoolduseks sobivad sel juhul hästi tooted, milles on palju B- ja E-vitamiini (biotin, panthenol, tocopherol, tocopheryl nicotinate), aminohappeid (hüdrolüüsitud herne-, nisu- või riisivalk, hüdrolüüsitud keratiin), taimseid ekstrakte (aaloe-, okara-, nõiapuu- või hirsiekstrakt) ja õlisid. Kõik need mõjuvad niisutavalt, taastavalt ja juuksevärvi kirgastavalt.

Toidud, milles leidub palju E-vitamiini on näiteks päevalilleseemned, mandlid, oliiviõli, sarapuupähklid ja avokaado. Headeks B-vitamiini allikateks on munad, liha, kala, veisemaks, austrid ja teised loomsed toiduained.

Kuivale peanahale mõjuvad hästi ka erinevad võid nagu sheavõi, mangovõi ja kakaovõi. Sheavõis on palju monoküllastumata rasvhappeid, mis mõjuvad väga niisutavalt ning mangovõi muudab juuksed peale hooldust kergemini kammitavaks, tervemaks ja elastsemaks.

Efektiivne looduslik vahend – riitsinusõli 

Riitsinusõli ehk kastoorõli pehmendab ja niisutab kuivi ja katkevaid juukseid. Kahjustatud juuksed saavad regulaarsel kasutamisel uue elujõu ja hakkavad kiiremini kasvama. Samasugune mõju on sel ka ripsmetele ja kulmudele. Parimate tulemuste saamiseks tuleks riitsinusõli kasutada regulaarselt!

Parim valik soodustooteid on neli korda aastas E-smaspäeval.

Loe lisaks:

Uudised:

  • Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

    Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

    Loe lähemalt

  • Lase oma loomulikul ilul särada. Näpunäited vananeva naha hoolduseks

    Lase oma loomulikul ilul särada. Näpunäited vananeva naha hoolduseks

    Loe lähemalt

  • Nahahoolduse ABC

    Nahahoolduse ABC

    Loe lähemalt

  • Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

    Parimad sõbrapäeva kingitused Apotheka ilu- ja tervisetoodete seast!

    Loe lähemalt

  • Kuidas vähendada pigmendilaike ehk hüperpigmentatsiooni nahal?

    Kuidas vähendada pigmendilaike ehk hüperpigmentatsiooni nahal?

    Loe lähemalt

Kõik postitused