Triglütseriidide määramine

Triglütseriidide määramine

Triglütseriidide kõrge väärtus on üks südame- ja veresoonkonna haiguste riskitegureid. Juhul kui normväärtusest kõrvalekalle on tuvastatud õigel ajal, saab ennetada mitme tõsise tüsistuse teket. Riski suurendavad vanus, pärilik eelsoodumus, kaasuvad haigused, ülekaalulisus, valed toitumisharjumused, alkoholiga liialdamine, vähene füüsiline aktiivsus ja ka ravimid.

REGISTREERI NÕUSTAMISELE

Triglütseriidide taseme määramine maksab Apotheka kliendikaardi omanikule 2 € (tavakliendile 4 €) ning teenusele saab registreeruda valitud apteegis kohapeal või siinsamas internetis.

Apotheka kliendiks saad tasuta hakata apteegis või internetis siin.

PS! Sobiva aja puudumisel võta ühendust apteegiga!

Tasuta beebipaki tellimine

Vali apteek ja registreeru

Valitud apteegis osutatakse teenust igapäevaselt apteekrile vabal ajahetkel
Vabandust, teie valitud apteegis teenust ei osutata või on kõik teenuse ajad juba broneeritud

Teenuseid laetakse. Palun oodake

MIS ON TRIGLÜTSERIIDID?

Triglütseriidid on rasvhapete glütseroolestrid, mida sünteesitakse peamiselt maksas ja rasvkoes, kuid saadakse toiduga. Need on organismis energia allikaks ja toidurasvade transportijaks. Triglütseriidide tase võib tõusta süsivesiku- ja rasvarikka toidu liigtarvitamise tagajärjel. Ka mõningad ravimid võivad kõrvaltoimena taset liigselt tõsta.

MIKS ON KASULIK OMA TRIGLÜTSERIIDIDE VÄÄRTUST TEADA?

Triglütseriidide väärtuse teadmine annab võimaluse ennetada mitmesuguseid südame- ja veresoonkonda puudutavaid tüsistusi. Nõnda tekib ka pilt organismi võimest reguleerida rasvade taset organismis: kui triglütseriidide tase on normist madalam või kõrgem, võib see olla mõne haiguse tagajärg, ravimi kõrvaltoime või siis mängib rolli hoopis pärilikkus.

MIDA PÕHJUSTAB KÕRGE TRIGLÜTSERIIDIDE TASE?

Kõrgenenud triglütseriidide tase on üks kardiovaskulaarhaiguste riski ja ainevahetushäire tunnuseid. Ainevahetushäiret soodustavateks faktoriteks võivad olla veel ülekaalulisus, ülemäärane alkoholitarvitamine, diabeet, neerupuudulikkus ja kilpnäärme alatalitlus.

MIDA PÕHJUSTAB MADAL TRIGLÜTSERIIDIDE TASE?

Madal triglütseriidide tase annab märku alatoitumusest, toitainete imendumise probleemidest, kilpnäärme ületalitlusest ja maksatalitluse häiretest.

MILLINE ON TRIGLÜTSERIIDIDE NORMVÄÄRTUS?

 

Triglütseriidid mmol/l

Normaalne

< 1,7

Mõõdukalt kõrgenenud

1,72,2

Oluliselt kõrgenenud

> 2,2

Allikad: IDF Euroopa regiooni ravijuhend, KV haiguste preventsiooni ravijuhis 2012

KUIDAS ENNETADA TRIGLÜTSERIIDIDE TASEME TÕUSMIST?

Triglütseriidide taset saab normis hoida tervislikult ja mitmekesiselt toitudes. Piirama peaks rasvaste toitude osakaalu menüüs ning eelistama loomalihale linnu- ja kalaliha. Vähendada võiks alkohoolsete jookide ja magusate toitude tarvitamist. Tähtis on ka füüsilist aktiivsust suurendada: teha regulaarselt aeroobset trenni 30–60 minutit korraga ja 5–7 korda nädalas.

KUIDAS MÄÄRATA TRIGLÜTSERIIDIDE TASET?

Apteegis on olemas spetsiaalne kontrollitud aparaat. Sellesse käib testiriba, millele kogutakse veretilk. Triglütseriidide määramiseks desinfitseeritakse kolmanda või neljanda sõrme külgpind, kuhu tehakse lansetiga väike torge. Esimene veretilk pühitakse ära, sest see sisaldab koevedelikku, teine tilk võetakse analüüsiks.

Enne triglütseriidide taseme määramist peaks olema soovitatavalt vähemalt 12 tundi söömata ja joomata (v.a vesi).

Tegemist ei ole tervishoiuteenusega!