Viirusevaba kevad

14.03.2024

Viirusevaba kevad

Eestis kestab haiguste hooaeg oktoobrikuust maini. Kellele aga meeldiks mitu kuud palavikuse, nohuse ja köhasena ringi käia? Õnneks saab tervena püsimiseks ise palju ära teha.


Tekst: Marika Makarova

Siinmail pole mitu korda aastas viirushaigust põdeda midagi erakordset. Viirushaigus kipub kallale, kui kehasse on tunginud väline haigustekitaja, millega organism toime ei suuda tulla. Kas oli viiruseosakesi liiga palju või viirus väga virulentne, st agressiivne või keha nõrk, stressis, kehvasti toitunud. Ühesõnaga – meie vastupanuvõime, immuunsus on nõrgenenud. 

Dr Kraft-Jaaksoo perearstikabineti arst ja Hiina meditsiini terapeut dr Marin Kraft-Jaaksoo teab täpsustada, et kui täiskasvanu põeb viirushaigusi tavaliselt 2–3 korda aastas, siis lapsed 6–10 korda. Viimastel ei ole immuunsus veel välja kujunenud – tegelikult aitavad viirused selle küpsemisele isegi kaasa. Lapsed elavad vilgast elu – käivad lasteaias ja huviringides, kus on rohkelt võimalusi viirusi nii jagada kui ka vahetada. Ning teinekord võivad nende eest vastutavad vanemad panna oma võsukesele selga ilmale täiesti ebasobivad riided ja eksida ka toiduvalikul.

Pea 20 aastat perearstina töötanud dr Kraft-Jaaksoo on märganud, et inimeste üldine tervis on haavatavam just ärevuse ja meeleoluhäirete suurenemise tõttu: „Infot on palju – me peame seda selekteerima, eristama, kontrollima. Varem elati suuremates kogukondades, kus üksteist toetati ja juhendati – nõu ja abi saadi vanavanematelt, rahvameditsiinilt. Lapsed võis haiguse korral kergesti koju jätta. Protsesse mõtestati paremini, muresid kuulati.“

Kuidas terve püsida?

Kuna talvel ainevahetus aeglustub ja keha puhastub loiumalt, saavutavadki kehasse settinud toksiinid maksimumi just kevadeks. Organismi looduslik jäätmekäitluse süsteem toimib hingamise, higistamise, urineerimise ja roojamise kaudu. Energia liikuma saamiseks peame toetama vereringet, seedetrakti, maksa, neere ja kopse.

„Hiina meditsiini tarkuste järgi on kevade energiaks puu element ehk liikumine väljapoole – kõik, mis tärkab ja kasvab. Elunditest on kevad maksa aeg,“ valgustab dr Rene Bürklandi juures Hiina meditsiini õppinud terapeut. „Toidulaual toetab maksa terav maitse: karulauk, murulauk, metspipar, värske ingver. Puhastuda aitavad idandid, olgu redise, rukola, salatkressi või muude taimede omad. Tegevustest sobib igapäevane 30–40-minutiline värskes õhus liikumine, et nahapoorid avaneksid, tekiksid kerge õhetus ja higistamine.“

Külmetushaiguste ennetamine on jõukohane igaühele. Tõsi, see nõuab järjepidevust aasta ringi. Selleks tuleks tohtri soovitusel jälgida oma tsirkadiaanset rütmi ehk une- ja ärkvelolekuaega ning magada öösel vähemalt 7–8 tundi, lapsed ja teismelised rohkem, toituda mitmekesiselt ning võtta oktoobrist-märtsini D-vitamiini. Külmal aastaajal peaks käima saunas, nautida jala- ja kogukehavanne ning olla füüsiliselt aktiivne, mis säästab kevadisi aiatöid tehes nii kangest seljast kui ka valutavatest lihastest. Tuleks väärtustada häid suhteid, märgata ja toetada inimesi enda ümber. Gripi vastu on tõhus igasügisene vaktsineerimine.

Mida teha, kui tõbi kallal?

Ülemiste hingamisteede viirused annavad endast märku kinnise nina või aevastamise, valusa neelamise, köhatamise või kriipiva tundega kurgus. See tähendab, et viirus on paljunemas ning limaskestadel on tekkinud turse ja põletik. Millise viirusega täpselt tegu, pole otseselt teada vajagi, sest ravitakse enamasti sümptomipõhiselt. Gripp oma kuluga eristub ning on arsti sõnul raskem viirushaigus, mis toob kohe alguses kaasa palaviku, peavalu ja käheda kurgu.

Haiguse algstaadiumis võib abi olla C-vitamiinist, mida tarvitada paar päeva 200 mg iga 3–4 tunni tagant. Mõistlik oleks jääda koju tõvevoodisse, et viirust mitte levitada. Juua tuleks, eriti higistamise korral, sooja või vähemalt toatemperatuuril taimeteed või puhast vett. Gaseeritud ja magustatud joogid, jogurt ja muud piimatooted peaks haiguse ajal menüüst kõrvale jätma.

Kinnise nina teevad lahti ninasprei ja soolalahusega loputamine. Turset alandavad ninna pihustatavad või suu kaudu tarvitatavad ravimid. Kurguvalu leevendavad imemispastillid ja spreid. Köha korral tuleb röga lahtistada, inhalatsioonid on head pigem kurgu limaskestade niisutamiseks. Magamist segava peavalu vastu võib võtta mittesteroidset valu- ja põletikuravimit, nagu paratsetamooli, ibuprofeeni, naprokseeni. Sama kehtib valutavate liigeste ja lihaste puhul.

Palavikku alandama tormata ei maksa, sest see on viiruse paljunemise korral keha vajalik kaitsereaktsioon. Küll on see kohane tugeva ja und häiriva peavalu korral, samuti lastel, kui palavik üle 38,5 kraadi tõuseb. Temperatuuri alandamiseks on muidki võtteid: haigel võtta soe tekk pealt, imikul mähkmed ära, keha jahutamiseks hõõruda kaela-, abaluude- ja kubemepiirkond veega üle ja laubale panna külm rätik, jalga võrdsetes osades vee-viina lahusesse kastetud ja välja väänatud viinasokid. NB! Külmavärinate ja külmade käte-jalgade korral jäta see kindlasti tegemata.

Arstiabi läheb vaja, kui viirus sümptomeid leevendava raviga ei taandu või tekib tüsistus bakteriaalse infektsiooni näol. Üldiselt kaovad viiruse paljunemise lõppedes ka haigustunnused.

Millega aitab Hiina meditsiin?

Hiina meditsiin peab külmetushaiguste peamiseks põhjuseks tuult – välist tegurit, mis häirib keha terviklikkust ja barjääri, st haigustekitajate eest kaitsvat nahka, naha aluskudet, lihaseid ja limaskesti, ning kõigutab paigast keha yin-yang tasakaalu. Liigne yin ehk vee alge toob külmatunde. Ülemäära palju tule alget ehk yang’i toob palaviku. Nii eristataksegi kahte – tuul-külma ja tuul-kuuma tüüpi haigestumist.

Tuul-külma tüüpi haigus toob külmavärinad ja vesised eritised – inimene aevastab, nina tilgub ning nahk ja lihased valutavad. Piltlikult öeldes on külm ja tuul läbi nahapooride kehasse tunginud ja blokeerinud energia liikumise. Energia seiskumise tunnus on alati valu.

Tervenemiseks tuleb avada keha väliskiht, soodustades higistamist. Tee ja toidu sisse pista terava maitsega värsket ingverit, sibulat, küüslauku, mädarõigast. Haiguse alguses võib abi olla soojast vannist ja saunast, mis mõlemad higi lahti löövad.

Tuul-kuuma haigestumise puhul kehatemperatuur tõuseb, haige higistab, tal on peavalu, ninas ja kurgus tihked eritised – lääne meditsiini mõistes on põletikud sügavamas kihis. Energia seiskumist ei ole. Uriin on tume, esineb janutunne, sest kuumus tarvitab ära kehavedelikud.

Abi on mõrust maitsest ehk jahutava toimega raudrohu-, paiselehe-, saialille- ja krüsanteemiõieteest. Samuti piparmündist, mis ka kurguvalu leevendab. Kergendust toob hapu maitse, näiteks jõhvikad, sest see aitab taastada kehavedelikke. Keha toetavad rohke vedeliku joomine ning jahutavad ja niisutavad kurk, tomat, roheline salat, pirn, arbuus.

Et viirus ligi ei hiiliks…

Järgi iga päev une ja ärkveloleku rütmi, püüdes minna magama enne südaööd, mis toetab ka keha hormonaalset tasakaalu. Hommikul pärast ärkamist joo klaas leiget vett. Õhtusöök söö 3–4 tundi enne magamaminekut. Söö värskelt valmistatud puhast toitu, eelistades võimalusel mahedalt kasvatatut. Vähemalt ühel päeval nädalas vali taimetoit. Vähenda suhkru kasutust ja väldi kiirtoitu. Joo vähem kohvi või loobu sellest üheks päevaks nädalas sootuks. Alkoholist hoidu vähemalt neljal järjestikusel päeval nädalas. Liigu iga päev värskes õhus. Kuula meeldivat muusikat, tantsi. Ole hooliv, tänulik ja kaastundlik, märka ja abista. Kõik see kokku aitabki tervemana püsida.

Kevadisi soovitusi apteekrilt

Triinu Entsik-Grünberg
Revali Raeapteegi proviisor-juhataja

Puhka piisavalt. Anna kurnava talve järel kehale võimalus taastuda puhkamise ja unega. Hoia silm peal töö- ja puhkeaja tasakaalul. Võta aega lõõgastumiseks looduses ja hinge kosutamiseks lähedastega.

Liigu rohkem. Pikemad päevad ja soojem päike kutsuvad värske õhu kätte jalutama. See toetab immuunsust, turgutab vaimu ning aitab vabaneda ka talvega kogunenud lisakilodest.

Toitu tervislikult. Vaata kriitilise pilguga üle oma igapäevane toidusedel. Tasakaal on kõige alus, ka toitumisel. C-vitamiini leidub tsitruselistes, kiivis, paprikas, hapukapsas. Kapsas, sibul, porgand, naeris ja peet on meie kohalikud köögiviljad, mis säilivad üle talve vitamiine kaotamata. Ranget dieeti kevadel alustada ei maksa. Toidusedelit võib revideerida ja korrigeerida, aga sellest ei tohiks välja jätta olulisi toitaineid ja toidurühmi.

Tõmba hõlmad koomale. Esimeste kevadiste päikesekiirte saabudes on kiusatus loobuda mütsist-sallist ja nautida kevadet lahtisi hõlmu. Kevadtuuled on aga salalikud ning nõrga immuunsüsteemi korral on viirushaigus kerge tulema.

Võta aega haige olla. Pooltõbisena tööle ja trenni naastes on organism haigusest veel nõrk, immuunsüsteem ei suuda täit kaitset pakkuda ja võib üles korjata mõne parasjagu ringleva viirushaiguse. Kui tunned, et oled haigeks jäämas, püsi kodus.

Vajadusel küsi abi apteegist või arstilt. Kuna mõned toidulisandid ei sobi ravimitega kokku, räägi sellest apteekriga, et leida sulle sobiv preparaat. Kevadiseks turgutuseks on head C-, D- ja B-rühma vitamiinid, Q10, ternespiim, probiootikumid, oomega-3-rasvhapped, tsink, seleen. Ravimtaimedest kibuvitsamarjad, kõrvenõges, nurmenukk, põdrakanep, greibiseeme, punane päevakübar, ingver, astelpaju. D- ja B-vitamiine valides eelista spreisid, mis imenduvad otse vereringesse. C-vitamiini prolongeerituna, mis imendub kogu päeva jooksul. Kuna magneesium ei imendu, kui organismis pole piisavalt kaltsiumi, tuleks selle puudusel teha läbi kaltsiumikuur, võttes kaltsiumi hommikul ja magneesiumi õhtul.

Energiaks
Immuunsusele
Une ja rahuliku meele heaks

Loe lisaks:

Uudised:

  • Allergia: kuidas sümptomeid ennetada ja leevendada?

    Allergia: kuidas sümptomeid ennetada ja leevendada?

    Loe lähemalt

  • Väsinud jalad või veenilaiendid?

    Väsinud jalad või veenilaiendid?

    Loe lähemalt

  • Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

    Elu toitumispiirangutega: kas IBS-i sümptomeid saab kuidagi ohjeldada?

    Loe lähemalt

  • Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Surnud ring - stress põhjustab magamatust ja magamatus stressi

    Loe lähemalt

  • Krooniline venoosne puudulikkus ja selle sümptomid

    Krooniline venoosne puudulikkus ja selle sümptomid

    Loe lähemalt

Kõik postitused