Kaitse oma lapse õrna nahka päikese eest! Proviisor soovitab, milliseid päikesekaitsetooteid lastele valida

14.07.2023

Kaitse oma lapse õrna nahka päikese eest! Proviisor soovitab, milliseid päikesekaitsetooteid lastele valida

Lapsi tuleb erilise hoolega kaitsta päikese põletavate kiirte eest, kuna laste nahk on õrn ja enamik päikesekahjustusi tekib lapsepõlves. Päikese eest kaitsmine peaks algama sünnist ja jätkuma kogu lapse eluea jooksul. Õigest päikesekaitsest räägib täna Apotheka proviisor Annika Toobal.


Liigne kokkupuude päikesevalgusega enne 18. eluaastat kahjustab nahka kõige rohkem. Kokkupuute mõju avaldub aastate jooksul, nii et isegi üks villiline päikesepõletus lapsepõlves või noorukieas kahekordistada võimalusi nahavähi tekkeks hilisemas elus.

Kuidas kaitsta oma last päikesepõletuse eest?


NB! Alla kuuekuuste imikute puhul ei soovitata kasutada päikesekaitsekreemi, kuna neil on päikesekaitsetoodete kõrvaltoimete (nt lööve) oht suurem kui täiskasvanutel.

Nendega ei ole soovitatav otsese päikese käes viibida ning võimaluse korral tuleks eelistada varjulisemaid kohti. Vastsündinutel ei ole keha soojusregulatsiooni mehhanismid veel välja arenenud, seepärast on neil suur oht üle kuumeneda. Samuti sisaldab nende nahk liiga vähe melaniini, mis kaitseb nahka päikese eest.

Õhu- ja päikesevanne võiks beebiga teha suvel varjulises kohas. Palava ilmaga väljas olles tuleb aeg-ajalt katsuda beebi otsaesist ja kaela. Kui tal on palav, muutub nahk higiseks. Sel juhul tuleb beebi viia jahedamasse kohta ja vahetada tal riided. Heledat värvi riided peegeldavad kuumust ja jahutavad paremini nahka. Rõivad võiksid olla pikkade varrukate ja säärtega, mugavast ja õhku läbilaskvast materjalist - linasest, trikotaazist, bambusest või siidisegust. Et näha, kas riided pakuvad piisavalt kaitset on mõnedel riietel on ultraviolettkiirguse kaitsefaktor (UPF). Jälgige riiete etikette. Kindlasti peaks beebi kandma mütsi, mis kaitseb päikese ja temperatuuri eest. Hästi sobib laiaääreline müts, mis kaitseks ka lapse nägu, kaela ja kõrvu. Päikesepõletus võib kergesti tekkida ka ninal, huultel ja kõrvadel.

päikesekaitse lastel

Beebit ei tohi kunagi jätta vankriga päikese kätte magama, ta võib väga kiiresti üle kuumeneda. Kindlasti ei tohi rannas lapsevankri avaust teki, rätiku või muu kangaga kinni katta, seda isegi mitte varjus. Temperatuur kinni kaetud avausega vankris võib kiiresti tõusta ja põhjustada kiirelt beebi ülekuumenemise.

  • Püüdke püsida varjus, kui päike on kõige tugevam, tavaliselt kella 10.00-16.00. Kui lapsed on sel ajal päikese käes, kandke sageli päikesekaitsekreemi – isegi kui nad lihtsalt õues mängivad. Enamik päikesekahjustusi tekib igapäevaste tegevuste ajal, sest siis on naha kaitsmist lihtne tähelepanuta jätta. Pidage meeles, et isegi pilvistel ja jahedatel päevadel jõuavad UV-kiired maapinnale. See "nähtamatu päike" võib põhjustada ootamatut päikesepõletust ja nahakahjustusi.
  • Väliürituste või rannapäeva jaoks võtke mängimiseks kaasa päikesevari või lihtsasti kokkupandav rannatelk, kuhu laps saab päikese eest varjuda.
  • Kaitske laste silmi päikeseprillidega. Liigne päikese käes viibimine kahjustab lapse silmi ning võib hilisemas elus põhjustada tõsiseid silmahaigusi ja nägemiskahjustust. Laste prillidel peaks olema vähemalt 99% UVA ja UVB kaitse.
  • Kontrollige üle enda ja oma lapse ravimid! Mõned ravimid muudavad naha UV-kiirte suhtes tundlikumaks ning soodustavad lööbe ja päikesepõletuse teket (antibiootikumid, akneravimid, valuvaigistid ja palavikualandajad, allergiaravimid). Küsige oma arstilt või apteekrilt, kas teie laste poolt kasutatavad retsepti ja/või käsimüügiravimid kuuluvad nende hulka. Kui jah, võtke kasutusele täiendavad ettevaatusabinõud päikese eest kaitsmiseks. Parim kaitse on lihtsalt kinni katmine või siseruumides viibimine, sest isegi päikesekaitsekreem ei suuda alati nahka päikesetundlikkuse eest kaitsta.

Soovid sellest rohkem teada? Loe lähemalt ariklist Lähed randa? Vaata üle oma koduapteek | Ohtlikud ravimid suvel
  • Veenduge, et laps joob piisavalt vedelikke, kõige paremini sobib selleks vesi. Rinnapiimatoidul või piimasegutoidul olevat imikut tuleb toita sagedamini, kui muidu.
  • Jahutage last vannis, kausis või basseinis, soovitavalt varjulises kohas. Kuumal päeval sobib väga hästi naha jahutamiseks ka pihustatav termaalvesi.

Millised on päikesekaitsekreemide erinevad tüübid?  

Päikesekaitsetoodetel on kaks laiemat kategooriat:

Mineraalne päikesekaitsekreem (nimetatakse ka füüsiliseks päikesekaitsekreemiks) asetseb naha peal ja peegeldab päikesekiiri. Etiketil võite näha sõnu tsink või titaan. Neid võib olla veidi raske sisse hõõruda, kuna need on loodud naha pinnale jääma, mistõttu võivad need jätta naha veidi valkjaks. Mineraalne päikesekaitsekreem hakkab toimima kohe peale kandmist, kuid see võib vee või higiga kergesti maha tulla.

Keemiline päikesekaitsekreem, mis kaitseb nahka, "neelates" päikesekiiri. See muudab kiired soojuseks ja seejärel vabastab selle soojuse nahalt. Kuna see imendub naha pealmisse kihti, ei jäta see nahale valkjat katet, nagu seda teevad mineraalid, ja seda ei pese ka nii kergesti maha. Kuid kaitsva toime saabumiseks võib kuluda 15-30 minutit.


Päikesekaitsetoodete tüüpidest loe lähemalt meie artiklist "Füüsiline või keemiline päikesekaitse?"

Millised päikesekaitsekreemid sobivad lastele?

Üle kuuekuuste beebide nahal võib päikesekaitsekreemi juba kasutada.

Sobivad nii mineraalse kui keemilise kaitsega kreemid, mis on mõeldud spetsiaalselt beebidele või lastele. Soovitus oleks kõigil lastel – olenemata nende nahatoonist – kanda päikesekaitsekreemi, mille SPF on 30 või kõrgem. SPF (Sun Protection Factor) e filter, mis takistab päikesekiirgusel nahka jõumist. Ükskõik millise päikesekaitsekreemi valite, veenduge, et see oleks laia spektriga (kaitseb nii UVA kui UVB-kiirte eest, ning soovitavalt ka sinise valguse eest), mida paremad apteegis müüdavad kreemid ka teevad.

Kuidas, millal ja millist päikesekaitsekreemi kasutada?

  • Veenduge, et teie teismeline kannaks enne meikimist päikesekaitsekreemi, kuna paljud kosmeetikatooted ei sisalda piisavalt tugevat UV kaitset.
  • Määrige päikesekreemi alati, kui teie lapsed on päikese käes. Parimate tulemuste saavutamiseks kandke seda umbes 15–30 minutit enne, kui lapsed õue lähevad.
  • Kasutage päikesekaitsekreemi sageli, umbes iga 1-2 tunni järel. SPF ei ole otseselt seotud päikesekiirguse käes veedetud ajaga, vaid ka päikesekiirguse hulga ja intensiivsusega. Sama hulga päikesekiirgust võib saada, kui viibida päikese käes üks tund kell 9.00 või 15 minutit kell 13.00.
  • Kandke kreemi ka ujumisriiete servade ja paelte alla (need nihkuvad, kui laps liigub).
  • Kaitske huuli SPF 30-50 huulepalsamiga.
  • Kandke rohkelt päikesekaitsekreemi. Kreemitada tuleb kõik kehapiirkonnad: nägu, kael, kõht, selg, käed jalad. Ka kõrvadele ja varvastele tuleb kreemi kanda, eriti kui lapse jalad vankris olles varju alt välja piiluvad.
  • Kasutage veekindlat päikesekaitsekreemi, kui lapsed on vee läheduses või ujuvad. Vesi peegeldab ja intensiivistab päikesekiiri, nii et lapsed vajavad kaitset, mis kestab. Kuid olenemata veekindlast märgistusest, kandke kindlasti uus kiht kreemi, kui lapsed veest välja tulevad või higistavad.
  • Vahetage välja päikesekaitsekreem, mille kehtivusaeg on möödas. Muidu võib selle kasutusohutus ja efektiivsus olla vähenenud. Seetõttu on pakendimärgistuse järgimine äärmiselt oluline. Oluline on märkida tootele avamise aeg selle kasutuselevõtu hetkel.

Loe lisaks:

Uudised:

  • Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

    Kuidas reservväelasena retkeks valmistuda?

    Loe lähemalt

  • Bepanthol Baby - aitab ennetada mähkmelööbe tekkimist

    Bepanthol Baby - aitab ennetada mähkmelööbe tekkimist

    Loe lähemalt

  • Kaitsta oma nahka 365 päeva aastas on elustiil

    Kaitsta oma nahka 365 päeva aastas on elustiil

    Loe lähemalt

  • Füüsiline või keemiline päikesekaitse? Proviisor selgitab!

    Füüsiline või keemiline päikesekaitse? Proviisor selgitab!

    Loe lähemalt

  • Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

    Miks valida just apteegikosmeetika ning kuidas tunda ära kvaliteetne kosmeetikatoode?

    Loe lähemalt

Kõik postitused