Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

KliendikaardigaKliendikaardiga 44,00 €

Hind 44,00 €

Duration10 minutit

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik nakkushaigus, mis võib põhjustada püsivaid kesknärvisüsteemi häireid ja olla eluohtlik. Tõhusa kaitse puukentsefaliidi vastu annab vaktsineerimine. Valitud Apotheka apteekides saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida aastaringselt! 

 • Puukentsefaliidi vastase ja COVID-19 vastase vaktsiiniga vaktsineerimise vahele peab jääma vähemalt 2 nädalat! Palun arvestage sellega endale vaktsineerimise aega broneerides.
 • Teenus on tasuline -  ühe vaktsineerimise hind kõikides Apotheka apteekides on täiskasvanul 44 € ja lapsed 41 €.
 • Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.
 • Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.
 • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral ka immuniseerimispass.
 • Alla 16-aastaseid ootame vaktsineerima koos eestkostjaga (või vanemaga). Üldjuhul on kõik alaealised oodatud apteeki vaktsineerima koos vanemaga või vanema heakskiidul. 
 • Vajalik on eelregistreerimine! Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.Vaktsineerimise aegasid kõikides Apotheka apteekides üle Eesti saab vaadata siit
 • Respiratoorsete haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla.
 • Teenust viivad apteegis läbi tervishoiuteenuse osutajad (Benita Kodu AS või OÜ Corrigo)
 • OÜ Corrigo teenustele aja broneerimiseks Jõhvi apteekides helistage apteeki või kasutage digiregistratuuri kaudu registreerimise võimalust.

Kuidas vaktsineeritakse?

Esmakordne vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas vaktsiinisüst kuni aasta hiljem. Seejärel toimuvad korduvvaktsineerimised 3-5 aasta järel. Kui soovid teha korduvvaktsineerimise, tuleta meelde, millal sind viimati puukentsefaliidi vastu vaktsineeriti. Eelmise vaktsineerimise aega saab vaadata ka terviseportaalist www.terviseportaal.ee


Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt apteegi eraldatud ja privaatses ruumis. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava terviseportaalis ja on nähtav teistele tervishoiuteenuse osutajatele. Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit.

Vaktsineeritakse vähemalt üheaastaseid lapsi. Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiad siit.

Kes vaktsineerivad apteegis?

Teenust viivad apteegis läbi tervishoiuteenuse osutajad (Benita Kodu AS või OÜ Corrigo). Ennekõike teevad seda meditsiiniõed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Teenuse saamiseks ei ole vajalik puukentsefaliidi vaktsiini retsepti olemasolu.

Mis on puukentsefaliit?

Puukentsefaliit on haigus, mida põhjustab puukentsefaliidiviirus.

Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes puugihammustuse teel kannavad ühtlasi üle ka viiruse. Viirus võib levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel.

Kuna viiruse edasikandjateks on puugid, siis iseloomustab haigestumist nende geograafiline levik ja hooajaline aktiivsus aprillist oktoobrini.

Puukentsefaliit on haigus, mis ründab kesknärvisüsteemi ja millel tagajärjel võivad tekkida rasked neuroloogilised tüsistused. Vahemikus 26-46% kesknärvisüsteemi haaratusega haigust põdenud patsientidel võivad tekkida  tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Puukentsefaliit võib 0-1,4% juhtudest lõppeda surmaga. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, mistõttu ravi on sümptomaatiline.

Puukentsefaliiti nakatumist saab vältida vaktsineerimisega. Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, mis tähendab, et puukentsefaliidi vastu peaks vaktsineerima kogu elanikkonna.

Teistest enam soovitatakse vaktsineerida:

 • metsanduse, põllumajanduse ja bioloogia üliõpilastel, kelle õppetöö kohustuslikuks osaks on viibimine välitingimustes,
 • metsatöölistel,
 • välitingimustes viibivad kaitseväelastel,
 • jahimeestel,
 • piirivalvuritel.

Kuna nüüdisajal võime puuke looduses kohata peaaegu kõikjal, isegi linnades, koduaedades ja parkides, siis soovituslik oleks vaktsineerida kõikidel inimestel, sealhulgas lastel.

Lisaks võiksid vaktsineerimise peale mõelda kõik lemmikloomade omanikud, et kaitsta end lemmikloomadelt inimesele kanduvate puukide hammustuse eest.

Rohkem infot puugiinfo.ee

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage vaktsineerimist läbi viivat tervishoiuteenuse osutajat, perearsti või teisi tervishoiuteenuse osutajaid, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud. Kõrvalnähu teatise täitmisel on abiks apteeker ning kõrvalnähtudest saab teavitada ka otse Ravimiametile.

Sarnased teenused:

Kõik teenused