Gripivastane vaktsineerimine

Kliendikaardiga 21,00 €

Hind 21,00 €

Duration10 minutit

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerimisega. Vaktsineerida saab alates 6 elukuust. Gripi vastu võib vaktsineerida kogu hooaja vältel, kuid kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi ehk oktoobrist detsembrini. Apotheka apteekides saab ka sellel sügisel gripi vastu vaktsineerida alates 3. oktoobrist

 • Apotheka apteekides saab vaktsineerida alates 3. oktoobrist TASULISE teenusena!
 • 2022 aasta sügisel saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida 60+ vanuses inimesed, kuni 7-aastased (k.a.) lapsed ja lapseootel naised.
 • Nendesse riskirühmadesse kuuluvad inimesed saavad Apotheka apteekides tasuta gripivaktsiini alates oktoobri lõpust, kui riigi poolt tellitud vaktsiin on kättesaadav.
 • Palume tasuta vaktsiini saavatel inimestel oodata! Juhul kui vaktsineerida tasu eest, siis tagantjärele riik seda ei kompenseeri.
 • Hingamisteede haigussümptomitega ei tohi vaktsineerimisele tulla!
 • Vajalik on eelregistreerimine. Vali apteek, leia sobiv aeg ning täida allolev vorm. Broneerimiseks ei pea olema lehele sisse logitud.
 • Juhul kui broneeritud aegade vahel on vabu aegu, saab apteegis vaktsiinisüsti ka eelregistreerimiseta. Infot saab apteegist!

Mis haigus on gripp?

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustab haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu, külmavärinad ning väsimus ning esineda võib ka kõhulahtisust. Gripi sümptomid ei erine oluliselt teistest ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitest, kuid gripp võib endaga kaasa tuua raskeid tüsistusi, millest on eriti ohustatud riskigruppi kuuluvad.

Gripi kohta saab lähemalt lugeda Terviseameti lehelt.

Kes vaktsineerivad apteegis?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Kuidas vaktsineeritakse?

 • Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.
 • Kaasa tuleb võtta isikut tõendav pildiga dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.
 • Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt apteegi eraldatud ja privaatses ruumis. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava Digiloos.

Mida jälgida pärast vaktsineerimist?

Jälgige enda tervist vaktsineerimisele järgneval ööpäeval. Vajadusel võtke ühendust vaktsineerimist teostanud tervishoiutöötajaga või oma perearstiga. Helistada saab ka perearsti nõuandetelefonile 1220. Immuunsus kujuneb välja kahe nädala jooksul peale vaktsineerimist. 

Kui on vajalik kiire arstiabi, helistage hädaabinumbrile 112.

Üldised kõrvaltoimed: süstekoht võib olla valulik, turses, punetada, tekkida võib palavik, nõrkustunne, isutus, lihasevalu, peavalu. Sümptomid on pigem kerged ja mööduvad 2-3 päeva jooksul. Turses ja punetavale süstikohale võib asetada külmakompressi. Palavikku üle 38,0°C võib langetada paratsetamooli abil. Lugege hoolikalt soovitatud annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning pidage vajadusel nõu apteekri, pereõe või perearstiga.

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage vaktsineerimist läbi viivat tervishoiuteenuse osutajat, perearsti või teisi tervishoiuteenuse osutajaid, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud. Kõrvalnähu teatise täitmisel on abiks apteeker ning kõrvalnähtudest saab teavitada ka otse Ravimiametile.

Millist vaktsiini apteekides manustatakse?

Apteekides vaktsineeritakse neljavalentsete süstesuspensioonidega, mis on näidustatud alates 6. elukuust. 

Kas gripivaktsiini tohib manustada koos COVID-19 vaktsiiniga?

Gripivaktsiini ja koroonavaktsiini võib manustada samal päeval, küll aga tuleks silmas pidada, et kui erinevad vaktsiinid tehakse samal päeval, siis tuleks kahe vaktsiini võimalike reaktsioonide tuvastamiseks süstida need erinevatesse õlavartesse.  Gripi- ja COVID-19 vaktsiini samal päeval manustamisel ei ole aru saada, millise vaktsiini kõrvaltoimed patsiendil tekivad, seega pigem välditakse apteegis vaktsiinide samal päeval manustamist. Apteegis vaktsineerimise teenust pakkuv TTO töötaja teeb otsuse, kas ta manustab patsiendile soovi korral talle üheaegselt COVID-19 ja gripivaktsiini.

COVID-19 vaktsiinide ja teiste vaktsiinide (v.a gripivaktsiini) manustamiste vahele on soovituslikult jätta vähemalt 14 päeva. 

Sarnased teenused:

 • Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine

  Loe edasi

  Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine
 • COVID-19 vastu vaktsineerimine (esimene süst)

  Loe edasi

  COVID-19 vastu vaktsineerimine (esimene süst)
 • COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga

  Loe edasi

  COVID-19 vastu vaktsineerimine tõhustusdoosiga
 • TASUTA gripivastane vaktsineerimine riskirühmadele

  Loe edasi

  TASUTA gripivastane vaktsineerimine riskirühmadele

Kõik teenused