DIPHERELINE 3,75MG INJ SUBST 3,75MG N1+LAHUSTI

Retseptiravim

106,50 €


Piirhind €106.5

Haigekassa 50% soodustusega €54.5

Haigekassa 75% soodustusega €28.5

Haigekassa 90% soodustusega €12.9

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Triptorelinum
Toimeaine kogus
3.75 MG
Ravimivorm / pakend
INJ SUBST
Kogus pakendis
N1

DIPHERELINE ® 3,75 mg
Beaufour Ipsen International

Injektsioonisubstants
Triptoreliin
INN. Triptorelinum
ATC-kood. L02AE04
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus. Injektsioonisubstants (prolongeeritud toimega 28 päevaks) viaalis sisaldab 3,75 mg triptoreliini. Lisaks lahusti lihasesiseseks süstimiseks.
Näidustused.
Kaugelearenenud prostata kartsinoom. Endometrioos. Emaka müoomide ravi enne müomektoomiat või kui kirurgiline ravi ei ole võimalik. Varane puberteet. Ovulatsiooni indutseerimine kombinatsioonis teiste gonadotropiinidega, millele järgneb kunstliku viljastamise protseduur ja embrüo ülekanne.
Annustamine. Kaugelearenenud prostata kartsinoom. Kasutusel on 2 raviskeemi:
1. 0,1 mg DIPHERELINE'i 1 subkutaanne süste päevas 7 päeva jooksul, seejärel 3,75 mg DIPHERELINE 'i 1 intramuskulaarne süste 8.-ndal päeval, mida korratakse iga 28 päeva järel (1 kord 4 nädala jooksul).
2. 3,75 mg DIPHERELINE'i 1 intramuskulaarne süste iga 4 nädala järel.
Enneaegne puberteet (tüdrukutel enne 8ndat eluaastat ja poistel enne 10ndat eluaastat). Lastele kehakaaluga üle 20 kg: 3,75 mg DIPHERELINE'i 1 intramuskulaarne süste iga 28 päeva järel.
Lastele kehakaaluga alla 20 kg: 0,5 DIPHERELINE 3,75 mg st manustada pool (mahuliselt) valmissegatud suspensioonist lihasesiseselt iga 28 päeva järel.
Endometrioos. ainult intramuskulaarne manustamisviis, vastavalt pakendis olevale kasutusjuhendile ei tohi viaali toimeaine lahustamiseks pöörata ega raputada, kuna mikrosfäärid võivad laguneda ja kummikorgi sisse jääda, põhjustades toimeaine kadusid.
Ravi tuleb alustada menstruaaltsükli esimese viie päeva jooksul.
Süstete sagedus: 3,75 mg DIPHERELINE'i süste iga 4 nädala jooksul.
Ravi kestus: sõltub endometrioosi raskusastmest ja funktsionaalsest ja anatoomilisest kliinilisest väljendusest.
Tavaliselt on ravikuur 4 - maksimaalselt 6 kuud. Ravi jätkamine või kordamine triptoreliini või teiste GnRH analoogidega ei ole lubatud.
Emaka müoomide ravi enne müomektoomiat või kui kirurgiline ravi ei ole võimalik. Manustada ainult lihasesiseselt. Ravi tuleb alustada menstruaaltsükli esimese viie päeva jooksul. Süstete sagedus: 3,75 mg DIPHERELINE'i süste iga 4 nädala jooksul.
Ravi kestuseks soovitatakse 3 kuud patsientidele, kellel on järgnevalt plaanis müomektoomia ja 6 kuud patsientidele, kellel kirurgiline operatsioon ei ole võimalik.
Ovulatsiooni indutseerimine kombinatsioonis teiste gonadotropiinidega, millele järgneb kunstliku viljastamise protseduur ja embrüo ülekanne: Tavaline annustamisskeem: DIPHERELINE 3,75 mg 1 süst lihasesse menstruaaltsükli teisel päeval. Kombineerimine gonadotropiinidega peab toimuma pärast hüpofüüsi desensibiliseerimist (plasma östrogeenide sisaldus väiksem kui 50 pg/ml), tavaliselt 15 päeva pärast DIPHERELINE'i manustamist.
NB! On väga oluline, et prolongeeritud toimega intramuskulaarne süste tehakse täpses vastavuses instruktsiooniga. Kõikidest juhtudest, kus ravimit manustab mitte arst ise ja mittetäieliku toimeaine manustamise tõttu on jäänud osa toimeainest viaali, tuleb kindlasti teatada raviarstile.
Vastunäidustused. Triptoreliin on vastunäidustatud rasedatel. Enne ravi alustamist peab olema kindel, et patsient ei ole rase.
Ülitundlikkus ravimi koostisainete suhtes.
Ettevaatust! Kaugelearenenud prostata kartsinoom. Ravi alustamine: Ravi algul on esinenud kliiniliste sümptoomide halvenemise üksikuid, mööduvaid juhte (luuvalud). Seetõttu peab patsient ravi esimestel nädalatel olema arstliku kontrolli all, eriti juhul, kui esinevad kusetrakti obstruktsioon või lülisamba luumetastaasid (vt Kõrvaltoimed).
Samal põhjusel peaks ettevaatlikult suhtuma ravi alustamisse patsientidel, kellel on seljaaju kompressioonmurd.
Ravi algul võib esineda pöörduv happeliste fosfataaside aktiivsuse suurenemine.
Ettevaatust kasutamisel: oluline on regulaarselt kontrollida testosterooni taset veres, mis ei tohi olla rohkem kui 1 ng/ml. Vastust ravile võib kontrollida luu tasandil stsintigraafi abil ja/või kompuutertomograafial.
Vastust ravile võib kontrollida prostata tasemel (lisaks kliinilisele uurimisele ja rektaalsele digitaalsele uurimisele) ultrasonograafiga ja/või kompuutertomograafial.
Naiste viljatus. Hoiatus. Polütsüstiliste munasarjadega patsiendi korral võib olla oluline follikulaarse reproduktsiooni tõus, kui folliiklite küpsemiseks paremate tingimuste loomisel kasutatakse triptoreliini kombinatsioonis gonadotropiinidega. Munasarjade reaktsioon ühenduses triptoreliini-gonadotropiinidega võib olla erinev ühesuguste annuste korral erinevatel patsientidel, samuti erineda mõnevõrra ka ühel ja samal patsiendil erinevates tsüklites.
Ettevaatust kasutamisel: Ovulatsiooni induktsiooni tuleb teostada arstliku järelvalve all range ja regulaarse bioloogilise ja kliinilise monitooringuga: vajalik on kiire plasma östrogeenide taseme kontroll ja ultrasonograafia (vt Kõrvaltoimed). Juhul, kui tegemist on ülemäärase munasarjade reaktsiooniga, on soovitatav katkestada tsükli stimuleerimine gonadotropiinide manustamise lõpetamisega.
Endometrioos: Ettevaatust kasutamisel: Enne ravi alustamist tuleb kindlaks teha, et patsient ei ole rase.
Regulaarne 3,75 mg DIPHERELINE'i manustamine iga nelja nädala järel, kutsub esile pideva hüpogonadotroopse amenorröa. Ravi käigus esinev metrorraagia on ebanormaalne, välja arvatud esimesel kuul ja peab leidma tõestust plasma östradioolide sisalduses. Kui see tase on väiksem kui 50 pg/ml-s, tuleb otsida kaasnevaid orgaanilisi koldeid.
Pärast ravi lõpetamist taastub munasarjade funktsioon ja esimene menstruatsioon ilmub tavaliselt 70 päeva pärast viimast süsti. Kontratseptsioon on vajalik pool kuud pärast viimast süsti.
Liiklusohtlikkus. DIPHERELINE ei ole liiklusohtlik, ega avalda toimet masinate juhtimisele.
Rasedus ja imetamine. Ravim on raseduse ajal vastunäidustatud.GnRH analoogid on kasutusel kombinatsioonis gonadotropiinidega, et indutseerida ovulatsiooni rasestumise eesmärgil.
Kogemus näitab, et indutseerides eelmise tsükli ovulatsiooni, võib mõni naine rasestuda ilma seda teadmata ja jätkata ovulatsiooni stimuleerimist järgmise tsükli ajal.

Loomkatsetes ei ole täheldatud DIPHERELINE'il teratogeenset toimet.
Kliinilises praktikas on olnud väike arv juhtumeid, kus DIPHERELINE'i on kasutatud raseduse ajal; malformatsioone ega lootetoksilist toimet ei ole esinenud. Ohutus rasedus ajal ei ole siiski tõestatud.

Kõrvaltoimed. Meestel. Ravi algul (vt Ettevaatust)
Kuna plasma testosterooni sisaldus vereseerumis ravi algul mööduvalt suureneb, võib esineda kuseerituse häireid, metastaasidest tingitud luuvalu ja sümptoomide halvenemist, mis on seotud lülisamba metastaasidest tingitud seljaaju kompressiooniga. Need sümptoomid kaovad 1…2 nädala pärast.
Ravi ajal: kõige sagedasemad kõrvaltoimed (kuumad hood, liibido langus ja impotentsus), on seotud plasma testosterooni langusega, mis on tingitud triptoreliini farmakoloogilisest toimest ja on sarnased teiste GnRH analoogide toimele.
Naistel. Ravi algul: endometrioosi kliinilised sümptoomid (valu väikeses vaagnas, düsmenorröa) võivad ravi algul halveneda ja mööduvalt võib tõusta plasma östradiooli tase, mis peaks mööduma 1…2 nädala jooksul.
Esimesel kuul (pärast esimest süsti) võib esineda metrorraagiat.
Kasutades DIPHERELINE'i naiste viljatuse ravis, võib kombinatsioon gonadotropiinidega tingida munasarjade hüperstimulatsiooni. Võib esineda munasarjade hüpertroofia, valu väikeses vaagnas ja/või alakõhus (vt Ettevaatust).
Ravi ajal: kõige sagedamini esinenud kõrvaltoimed on: kuumad hood, tupe kuivus, liibido langus ja düspareuunia, mis on seotud hüpotaalamuse-munasarjade blokaadiga.
Harva on esinenud: peavalu, liiges- ja lihasvalu.
Meestel ja naistel. On esinenud: allergilisi reaktsioone, nagu nõgestõbi, lööve, sügelus ja harva Quincke ödeem.
Harva: iiveldus, oksendamine, kehakaalu kasv, vererõhu tõus, meeleolu muutused, nägemishäired, valu süstekohal.
Pikaajaline GnRH analoogide kasutamine võib viia luukoe kaole, mis on osteoporoosi riskifaktoriks.
Lastel. Algne munasarjade stimulatsioon võib põhjustada tüdrukutel vähest veritsust tupest.
Nagu täiskasvanute puhul on ka lastel esinenud allergilisi reaktsioone, nagu nõgestõbi, lööve, sügelus ja Quincke ödeem.
Harva on esinenud: iiveldus, oksendamine, kehakaalu tõus, vererõhu tõus, meeleolu muutused, palavik, nägemishäired ja valu süstekohal.
Farmakoloogilised omadused. Farmakodünaamika. Triptoreliin on sünteetiline dekapeptiid, loodusliku GnRH analoog (gonadotropiini vabastav hormoon).
Loomkatsed ja kliinilised uuringud näitavad, et korduva manustamise tulemusena takistab triptoreliin pärast lühiajalist stimulatsiooni hüpofüüsi LH (luteiniseeriv hormoon) sekretsiooni, mis põhjustab meestel seerumi testosterooni ja naistel östradiooli sisalduse vähenemise. Uuringud viitavad ka järgnevale toimemehhanismile: otsene gonadotroopne toime, vähendades perifeersete GnRH retseptorite tundlikkust.
Kaugelearenenud prostata kartsinoom: Triptoreliini päevane doseerimine põhjustab algselt vereseerumis LH ja FSH (folliikulit stimuleeriv hormoon) taseme tõusu ja suguhormoonide taseme tõusu (testosteroon ja dihüdrotestosteroon).
Kestval manustamisel langeb LH ja FSH produktsioon, testosterooni sisaldus väheneb kastreeritu tasemele 2-3 nädala jooksul.
Ravi algul võib esineda pöörduv happelise fosfataasi aktiivsuse suurenemine.
Ravi peab viima funktsionaalsete ja objektiivsete sümptoomide paranemisele.
Varane puberteet: Hüpofüsaarse gonadotroopse hüperaktiivsuse pidurdamine tingib östradiooli või testosterooni (olenevalt soost) sekretsiooni pärssimise, alandades LH sisaldust ja parandades kasvu/luulise vanuse suhet.
Algne ovariaalne stimulatsioon võib tüdrukutel esile kutsuda vähese vereerituse tupest, millest hoidumiseks soovitatakse medroksüprogesterooni või tsüproteroonatsetaati.
Endometrioos: Triptoreliini kestev manustamine kutsub esile östrogeeni sekretsiooni pidurdamise ja võimaldab sel moel ektoopiliste endometrioosi kollete tühjenemise.

Emaka müoom: Uuringud on näidanud, et triptoreliini kasutamisel vähenevad regulaarselt ja oluliselt emaka müoomi mõõtmed. Müoomi vähenemine on kõige enam väljendunud kolmandal ravikuul.
Esimesel ravikuul tekib enamikul patsientidel kiiresti amenorröa ja vähenevad emaka müoomidega seotud sümptoomid. See lahendab ka aneemia probleemid, mis olid tingitud menorraagiast ja/või metrorraagiast.
Naiste viljatus: Triptoreliini manustamine inhibeerib gonadotropiini sekretsiooni (FSH ja LH). Ravi hoiab ära varase (vahepealse) LH tõusu, võimaldades parandada follikulogeneesi ja ootsüütide kvaliteeti (saada paremaid ootsüüte).
Farmakokineetika. Pärast prolongeeritud toimega lihasesisest süstet, toimub esialgne aktiivse toimeaine vabanemine, millele järgneb edasine korrapärane toimeaine vabanemine (Cmax = 0,32 ± 0,12 ng/ml), kindlustades ühtlase, stabiilse triptoreliini vabanemise 46,6 ± 7,1 µg/päevas, biosaadavusega ca 53% ühe kuu jooksul. Ravimi imendumine on lõppenud 40…45 päeva pärast.
Prekliinilise ohutuse andmed. Loomkatsed ei ole näidanud molekuli spetsiifilist toksilisust. Toimed, mis esinevad on seotud triptoreliini farmakoloogilise toimega endokriinsele süsteemile.
Abiained. 1 annus sisaldab: D,L laktiid-koglükoliidpolümeer 170 mg, mannitool 85 mg, naatriumkarmelloos 30 mg, polüsorbaat - 80 2 mg.
1 ampull lahustit sisaldab: mannitool 16 mg, süstevesi.
Sobimatus teiste ainetega.
Ei ole.
Triptoreliini ei tohi süstlas segada teiste ainetega.
Kasutamisjuhend.
1. Tõmmake lahustiampullist lahus süstlasse, kasutades roosa otsaga nõela.
2. Kandke lahusti viaali, loksutage õrnalt, et toimeaine lahustuks.
3. Tõmmake süstlasse kogu lahustunud ravim viaali pööramata.
4. Vahetage nõel ja süstige kohe.

Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Toatemperatuuril, 2 aastat.
Pakend. 3,75 mg injektsioonisubstants viaalis + ampull lahustiga 1 ml + süstal + 2 nõela karbis.

Ravimiomaduste kokkuvõte kinnitatud: oktoober 1999.

Info - tootja esindajalt 07.03.02
Küsi apteekrilt