URSOSAN CAPS 250MG N50

Retseptiravim

16,76 €

0,34 €/tk


Piirhind €15

Haigekassa 50% soodustusega €10.51

Haigekassa 75% soodustusega €7.38

Haigekassa 90% soodustusega €5.51

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Acidum ursodeoxycholicum
Toimeaine kogus
250 MG
Ravimivorm / pakend
CAPS
Kogus pakendis
N50

URSOSAN
Kapslid
Ursodeoksükoolhape

Ravimvorm ja toimeaine sisaldus.
Üks kapsel sisaldab 250 mg ursodeoksükoolhapet. Abiained: maisitärklis, ränidioksiid, magneesiumstearaat, titaandioksiid, zhelatiin.

Omadused ja toime.
Ursodeoksükoolhape on henodeoksükoolhappe stereoisomeer. Looduses leidub ursodeoksükoolhapet lindude ja imetajate sapis. Esimest korda leiti teda karu sapist, millest on tulnud ka toimeaine nimetus.
Inimese sapphapetes esineb ursodeoksükoolhapet väga väikestes kogustes. Manustamisel suu kaudu imendub ravim soolestikust hästi.
Ravimise ajal tõuseb tema osakaal sapis märkimisväärselt ning seoses sellega langeb sapi küllastatus kolesterooliga ning suureneb kolesterooli lahustumine juba moodustunud sapikivide pinnal.
Ursodeoksükoolhape eritub roojaga muundunud kujul. Ursodeoksükoolhappe toime kolesterooli ainevahetusele on kompleksne. Tema toimel väheneb kolesterooli imendumine seedetraktist, süntees maksas ja eritumine sappi. Kolesterooli tase veres ursodeoksükoolhappe toimel aga märgatavalt ei vähene. Võrreldes teiste sapphapetega ei ole ursodeoksükoolhape toksiline.

Näidustused.
Kolestaasiga kulgevad kroonilised maksahaigused (nt primaarne biliaarne tsirroos). Kolesteroolsapikivide lahustamine sapipõies.

Annustamine.
Sapikivide lahustamiseks ning kolestaasiga kulgevate krooniliste maksahaiguse puhul annustatakse 2...5 kapslit päevas sõltuvalt kehakaalust, arvestusega 10 mg/kg kehakaalu kohta päevas.
Kehakaal (kg) Annus (mg) Kapslite arv (tk)
kuni 60 500 2
kuni 80 750 3
kuni 100 1000 4
üle 100 1250 5

Ravi kestus on 6...24 kuud. Litolüütiline efekt saabub 6...12 kuu jooksul. Kui ühe aasta jooksul ei ole saavutatud konkrementide vähenemist ei ole soovitatav URSOSANravi jätkata. Kontrolli ultrasonograafiaga teostada 6 kuuliste intervallidega. Parema raviefekti saavutamiseks jätkata ravi URSOSANiga pärast sapikivide lahustumist 3 kuu vältel.
Ravimit manustatakse ühekordselt, õhtul enne magamaminekut.
Kapslid neelatakse alla tervelt küllaldase koguse veega

Üleannustamine. Üleannustamise korral võib tekkida kõhulahtisus. Tavaliselt üleannustamist ei toimu, kuna suuremate annuste manustamise korral halveneb ursodeoksükoolhappe imendumine ning ta eritub seetõttu suuremates kogustes roojaga.
Kui patsiendil tekib kõhulahtisus, tuleb annuseid vähendada ning kestva kõhulahtisuse korral tuleb ravi katkestada.

Vastunäidustused.
Sapikivi sapipõiepõletikuga, sapijuhakivi sapijuhapõletiku või sapipõiepõletikuga, sapijuha või sapipõie sulgus. Soolepõletikud. Rasedus.

Rasedus ja imetamine.
Vastunäidustatud.

Kõrvaltoimed.
URSOSAN ei ole maksale toksiline. Harva esineb ravi alguses kõhulahtisust ja aminotransferaaside taseme tõusu vereseerumis. Mõnede uurijate andmeil sapikivide kaltsineerumine, mis aga pole lõplikult tõestatud.
Kõigist ravi ajal ilmnevatest kõrvaltoimetest tuleb informeerida oma arsti.

Koostoimed.
Alumiiniumhüdroksiidi sisaldavad antatsiidid ja kolestüramiin vähendavad ursodeoksükoolhappe imendumist ning nõrgendavad toimet.

Hoiatused.
Ravi alguses ja ravi kestel tuleb 1 kord kuus kontrollida maksaensüümide aktiivsust veres.
Ravi alguses ja ravi kestel tuleb 1 kord kuus kontrollida maksaensüümide taset vereseerumis..

Säilitamine ja kõlblikkusaeg.
Säilitada toatemperatuuril, niiskuse eest kaitstud kohas. Ravimit ei tohi tarvitada pärast kõlblikkusaja lõppemist. Hoidke ravimit lastele kättesaamatus kohas.

Pakend.
250 mg kapslid, 50 tk pakendis.
250 mg kapslid, 10 tk pakendis.
Tootja / müügiloa hoidja.
PRO.MED.CS.

Infoleht kaasajastatud.
Märts 1999

Infoleht kooskõlastatud novembris 2001

27.12.01
Küsi apteekrilt