OFTAN-AKVAKOL SILMATILGAD 5MG/ML 10ML

Retseptiravim

5,11 €


Piirhind €5.11

Haigekassa 50% soodustusega €3.8

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Chloramphenicolum
Toimeaine kogus
5 MG/ML
Ravimivorm / pakend
SILMATILGAD
Kogus pakendis
10ML

OFTAN AKVAKOL
Santen OY

Silmatilgad

Klooramfenikool
INN. Chloramphenicolum
ATC-kood. S01AA01
Ravimvorm ja toimeaine sisaldus: Silmatilgad, mille 1ml sisaldab 5mg klooramfenikooli.

Näidustused. Klooramfenikoolile tundlike mikroorganismide poolt põhjustatud silmapõletikud.
Annustamine. Ravi alguses 1 tilk 6-8 korda päevas haigestunud silma. Põletiku taandumisel annust vähendatakse astmeliselt. Paranemise järgselt jätkatakse ravi veel 2 päeva, et vältida reinfektsiooni teket.
Vastunäidustused. Ülitundlikkus ravimi mistahes komponendile.
Hoiatused. Ravimit kasutatakse konjuktiviidi, blefariidi, dakrotsüstiidi ja keratiidi raviks; silma tagumiste osade raviks ei ole silmatilkade manustamine piisav.
Pikaajaline, mitu kuud kestev lokaalne ravi võib põhjustada muutusi verepildis nendel haigetel, kellel on anamneesis luuüdi düsfunktsioon.
Oftan Akvakolis sisaldub säilitusaine bensalkooniumkloriid, mis võib ladestuda pehmetesse kontaktläätsedesse.
Tuleks hoiduda kontaktläätsede kasutamisest põletikulises silmas.
Koostoimed. Puuduvad kliinilist tähtsust omavad koostoimed.
Rasedus ja imetamine. Lokaalse silma manustamise korral võib väike hulk klooramfenikoolist imenduda süsteemselt. Kontsentratsioon plasmas on väga madal. Et vaid 30-50% plasmas sisalduvast ravimist eritub rinnapiimaga või satub loote vereringesse, on ebasoodsad toimed rinnalapsele ja lootele ebatõenäolised.
Liiklusohtlikkus. Ei esine.
Kõrvaltoimed. Lokaalse silma manustamise korral on klooramfenikool hästi talutav ja paikseid ärritusnähte esineb harva. Harva (1/100-1/1000) on tekkinud generaliseerunud allergiline reaktsioon või superinfektsioon.
Väga harva (<1/1000) on esinenud kõrvaltoimena agranulotsütoosi, perifeerset neuropaatiat, nägemisnärvi neuriiti ja aplastilist aneemiat.
Üleannustamine. Lokaalsel kasutamisel on üleannustamine ebatõenäoline.
Omadused ja farmakokineetika. Klooramfenikool seondub 50S bakteriaalsete ribosomaalsete allühikutega ja inhibeerib bakterite valgusünteesi transpeptidatsioonireaktsiooni. Klooramfenikool on laia toimespektriga antibiootikum ja toimib enamikele nii grampositiivsetele kui -negatiivsetele mikroobidele, mis võivad põhjustada põletikku silma eesmistes osades. Ka anaeroobid, klamüüdia ja mükoplasma on klooramfenikoolile tundlikud. Klooramfenikooli toime on bakteriostaatiline.
Omandatud resistentsust esineb harva ja ainult 6% võimalikest silmapõletike tekitajatest (nt Pseudomonas aeruginosa) on klooramfenikoolile resistentsed.
Klooramfenikool on rasvlahustuv aine ja seega lokaalse manustamise korral penetreerub hästi silma kudedesse ja kambrivedelikku. Osa lokaalselt manustatud ravimist satub ka süsteemsesse vereringesse läbi pisarakanalite, nina limaskesta, ninaneelu ja maosooltrakti, kuid need kontsentratsioonid on nii väikesed, et neid ei ole võimalik määrata.
75-90% süsteemselt imendunud klooramfenikoolist metaboliseeritakse maksas inaktiivseteks glükuroniidideks ja eritatakse peamiselt (80…90%) uriiniga. Eliminatsiooni poolväärtusaeg on 2-4 tundi.
Abiained. Bensalkooniumkloriid (40µg), boorhape, booraks, polüsorbaat 80, steriilne vesi.
Kokkusobimatus. Ei ole teada.
Säilitamine ja kõlblikkusaeg. Säilitatakse jahedas, temperatuuril +2-15°C. Kõlblikkusaeg 2 aastat.
Pärast pakendi avamist võib tilkasid kasutada 1 kuu jooksul.
Pakend. Polüetüleenist tilgutiga silmatilgapudelis 10 ml selget, kergelt kollakat lahust.

Info - tootja esindajalt 15.04.02
Küsi apteekrilt