NOVOMIX 30 FLEXPEN INJ SUSP 100TÜ/ML 3ML N5 PEN-SÜSTEL

Retseptiravim

49,76 €


Piirhind €49.76

Haigekassa 50% soodustusega €26.13

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Insulinum aspartum
Toimeaine kogus
100 TÜ/ML
Ravimivorm / pakend
INJ SUSP
Kogus pakendis
N5

Novo Nordisk
100 TÜ/ml
NovoMix® 30 FlexPen®
100 TÜ/ml, süstesuspensioon eeltäidetud pen-tüüpi süstevahendis

NovoMix® 30 FlexPen®-is sisalduv toimeaine on aspartinsuliin, mida valmistatakse biosünteetiliselt (rekombinantse DNA tehnoloogiat kasutades). NovoMix 30 sisaldab 30% aspartinsuliini lahustuvas fraktsioonis ja 70% protamiiniga kristalliseeritud aspartinsuliini. NovoMix 30 FlexPen'i koostises on järgmised abiained: mannitool, fenool, metakresool, tsink (kloriidina), naatriumkloriid, dinaatriumfosfaatdihüdraat, protamiinsulfaat, naatriumhüdroksiid, vesinikkloriidhape, süstevesi.

Tootja/Müügiloa hoidja:
Novo Nordisk A/S
DK-2880 Bagsvaerd, Taani

Müügiloa hoidja esindaja Eestis:
Novo Nordisk Eesti Filiaal, Paldiski mnt. 68 Tallinn
Tel/faks (0)6566440

1. Mis on NovoMix® 30 FlexPen® ja milleks seda kasutatakse?
NovoMix 30 FlexPen on valge suspensioon 3 ml eeltäidetud süstevahendis naha alla süstimiseks.
Pakendis on 5 eeltäidetud süstevahendit.
NovoMix 30 FlexPen on diabeediravim, mis pärast süstimist langetab vere suhkrusisaldust. Naha alla süstimisel (subkutaanselt) avaldub ravimi toime 10...20 minuti möödudes, maksimaalne toime saabub 1...4 tundi pärast manustamist, toime kestab kuni 24 tundi.

Näidustused
NovoMix 30 FlexPen'i kasutatakse suhkurtõve raviks. See on haigus, mille puhul kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini veresuhkrutaseme kontrollimiseks. Seetõttu on vajalik täiendav insuliin.

2. Enne NovoMix® 30 FlexPen®-i kasutamist
NovoMix 30 FlexPen'i tuleb manustada vahetult enne sööki.
Vajadusel võib seda teha ka kohe pärast sööki.
Kui neeru- või maksafunktsioon on langenud, võib arst insuliiniannust vähendada.
Puudub ravimi kliinilise kasutamise kogemus lastel ja alla 18-aastastel noorukitel.

NovoMix® 30 FlexPen®-i ei tohi kasutada juhul, kui:
· veresuhkrutase on liiga madal (hüpoglükeemia). Järgige hüpoglükeemia ravi juhiseid;
· olete allergiline aspartinsuliini või mõne abiaine suhtes, mis sisalduvad NovoMix 30 FlexPen'is.

Olge ettevaatlik NovoMix® 30 FlexPen®-i kasutamisel!
Ärge katkestage insuliini süstimist, kui olete haige. Küll aga võib teie insuliinivajadus haiguse ajal muutuda.
Kui teil on mõni nakkushaigus, palavik või olete läbi teinud operatsiooni, võite vajada tavalisest rohkem insuliini.
Kui teil on kõht lahti, oksendate või sööte tavalisest vähem, võite vajada vähem insuliini kui tavaliselt.

Milliseid ettevaatusabinõusid tuleb rakendada enne välismaale sõitmist?
Ajavahe erinevates riikides võib tähendada, et te peate süstima insuliini ja sööma tavalisest erinevatel aegadel. Seetõttu peaksite enne välismaale sõitmist nõu pidama oma arstiga.

NovoMix® 30 FlexPen®-i manustamine koos söögi ja joogiga
Alkohol (sealhulgas õlu ja vein) võib põhjustada hüpoglükeemiat (liiga madal veresuhkrutase). Seetõttu olge alkoholi tarvitamisel ettevaatlik ja ärge kunagi jooge alkoholi tühja kõhuga.

Rasedus
Kui olete rase või planeerite rasedust, pöörduge kohe arsti poole, et arutada, millist insuliinitüüpi ja -annust suhkurtõve raviks vajate, et ära hoida hüperglükeemiat (liiga kõrge veresuhkrutase) ja hüpoglükeemiat (liiga madal veresuhkrutase), kuna need seisundid võivad olla kahjulikud teie lapsele. Aspartinsuliini kliinilise kasutamise kogemus raseduse ajal on piiratud.

Imetamine
Insuliinravi rinnaga toitmise ajal ei ole lapsele ohtlik. Kuid insuliiniannus ja dieet võivad vajada korrigeerimist.

Autojuhtimine ja mehhanismidega töötamine
Hüpoglükeemia võib halvendada teie keskendumisvõimet ja reaktsioonikiirust. Pidage seda meeles kõikides olukordades, mis võivad olla teile või teistele ohtlikud (nt autojuhtimine või mehhanismidega töötamine). Peaksite autojuhtimise osas arstiga konsulteerima juhul, kui:
· teil on sagedased hüpoglükeemiahood;
· hüpoglükeemia hoiatavad nähud on nõrgenenud või puuduvad üldse.

Teiste ravimite kasutamine
Teiste ravimite kasutamisel võib teie insuliinivajadus muutuda. Seetõttu informeerige oma arsti kõikide allpool loetletud ravimite tarvitamisest või ravimitest, mille toimes te ei ole kindel: suukaudsed diabeediravimid (kasutatakse insuliinsõltumatu (II tüüpi) diabeedi raviks), monoaminoksüdaasi (MAO) inhibiitorid (kasutatakse depressiooni raviks), mitteselektiivsed beeta-adrenoblokaatorid (kasutatakse teatud südamehaiguste ja kõrgvererõhutõve raviks), angiotensiini konverteeriva ensüümi (AKE) inhibiitorid (kasutatakse teatud südamehaiguste, kõrgvererõhutõve või suurenenud valgu/albumiini sisalduse korral uriinis), salitsülaadid (nt atsetüülsalitsüülhape, aine, mis sisaldub paljudes valu vaigistavates ja palavikku alandavates ravimpreparaatides), anaboolsed steroidid ja glükokortikosteroidid (kasutatakse põletikuliste seisundite raviks, välja arvatud paikne manustamine), suukaudsed rasestumisvastased preparaadid (antibeebipillid), tiasiidid (tarvitatakse kõrgvererõhutõve ja tursete raviks), kilpnäärmehormoonid (kasutatakse kilpnäärme funktsioonihäirete raviks), sümpatomimeetikumid (kasutatakse astma raviks), danasool (kasutatakse teatud hormonaalsete häirete raviks naistel), oktreotiid (kasutatakse endokriinsete haiguste korral) ja sulfoonamiidid (antibiootikumid).
Palun teavitage oma arsti, kui te tarvitate või olete hiljuti tarvitanud muid ravimeid, ka neid, mida saab osta ilma retseptita.

3. Kuidas NovoMix® 30 FlexPen®-i kasutada?
Vältimaks nakkuste levikut on NovoMix 30 FlexPen ette nähtud ainult ühele inimesele kasutamiseks.
Ärge kasutage NovoMix 30 FlexPen'i kui selles olev suspensioon ei ole pärast üles-alla pööramist ühtlaselt valge ja hägune. NovoMix 30 FlexPen-i ei tohi kasutada, kui selles on tombud või kui kolbampulli põhja või seina külge on kleepunud tahked valged osakesed, andes sellele härmatisega kaetud väljanägemise.
Enne iga süsti eemaldage süstevahendist õhk, nii et nõela otsa ilmuks insuliinitilk. Ärge kasutage NovoMix 30 FlexPen'i kui enne esimest süsti peate tegema rohkem kui 6 tühisüsti.
Kui kasutate NovoMix 30 FlexPen'i, tuleb nõel pärast iga süstimist eemaldada ja minema visata.
Kui nõela ei eemaldata, võivad temperatuurimuutused põhjustada vedeliku väljaimbumist nõelast ja insuliini kontsentratsioon võib muutuda.
Hoolitsege, et süstevahend ei kukus maha või saaks põrutada.
Ärge kasutage insuliinitaseme indikaatorit annuse mõõtmiseks.
NovoMix 30 FlexPen'i ei tohi uuesti täita.
NovoMix 30 FlexPen'i ei tohi kasutada insuliinipumpades.
Kui lähete mõnelt teiselt insuliinilt üle bifaasilisele aspartinsuliinile, korrigeerib arst vajaduse korral annust.

Kuidas seda insuliini kasutada?
Eeltäidetud insuliinisüstevahendeid FlexPen tohib kasutada ainult koos toodetega, mis on nendega ühilduvad ja võimaldavad eeltäidetud süstevahendi ohutut ja tõhusat kasutamist.

Kuidas insuliini süstida?
Enne süstimist kontrollige, kas tegemist on teile määratud insuliini tüübi ja kontsentratsiooniga.
NovoMix 30 FlexPen on ette nähtud naha alla süstimiseks (subkutaanselt), seda ei tohi mitte mingil juhul veeni manustada.
Insuliini võib süstida kõhu-, reie-, õlavarre- või tuharapiirkonda. 10 minuti jooksul süstimisest soovitatakse süüa süsivesikuid sisaldavat toitu, samuti on soovitatav veresuhkrutaseme regulaarne mõõtmine. Vajadusel võib NovoMix 30 FlexPen'i manustada vahetult pärast sööki.

Kui manustate NovoMix® 30 FlexPen®'i rohkem kui vaja
Kui manustate liiga palju insuliini, jätate vahele toidukorra või teie füüsiline koormus on tavalisest suurem, võib veresuhkrutase liialt langeda (st tekkib hüpoglükeemia).
Hüpoglükeemia esimesed sümptomid võivad tekkida järsku. Nendeks võivad olla külm higi, jahe kahvatu nahk, väsimus, närvilisus või värisemine, ärevus, ebaharilik väsimus ja nõrkus, segadus, keskendumisraskused, unisus, ülemäärane näljatunne, mööduvad nägemishäired, peavalu, iiveldus ja südamekloppimine.

Mida teha hüpoglükeemia korral?
Kui teil tekib mõni ülalnimetatud sümptomitest, peate kohe sööma suhkrut või suhkrut sisaldavat toitu. Seetõttu kandke endaga alati kaasas suhkrutükke, maiustusi, küpsiseid või puuviljamahla.
Öelge oma sugulastele, sõpradele ja lähematele töökaaslastele, et teil on suhkurtõbi, ja selgitage neile, kuidas nad saavad aidata, kui teil tekib raske hüpoglükeemiline reaktsioon. Nad peavad teadma, et lämbumisohu tõttu ei tohi teadvuse kaotanule midagi süüa ega juua anda.
Kui olete teadvuseta, tuleb teid küljele keerata ning teie sugulased, sõbrad või töökaaslased peavad kohe arstiabi kutsuma. Teadvusele tulekut saab kiirendada, süstides glükagooni. Süstija peab olema instrueeritud. Pärast glükagoonisüsti teadvusele tulnuna peate kohe sööma suhkrut või süsivesikuid sisaldavat toitu. Kui te ei reageeri glükagoonisüstile on vajalik haiglaravi.
Pöörduge oma arsti poole, kui teil on esinenud korduvaid hüpoglükeemiaid või kui üks neist põhjustas teadvuse kaotuse. Teie insuliiniannus võib vajada muutmist.
Kui raske hüpoglükeemia jääb ravita, võib see põhjustada mööduvat või püsivat ajukahjustust ja surma.

Kui te manustate NovoMix 30 FlexPen'i vähem kui vaja
Kui teil on palavik või kui te sööte palju rohkem tavalisest või manustate korduvalt vajalikust vähem insuliini, võib teie veresuhkrutase muutuda liiga kõrgeks (st võib tekkida hüperglükeemia). Hüperglükeemia sümptomid ilmnevad järk-järgult. Need on: sagenenud urineerimine, janu, isutus, iiveldus, oksendamine, unisus (väsimus), punetav kuiv nahk, suukuivus ja atsetoonilõhn väljahingatavas õhus.

Mida teha hüperglükeemia korral?
Kui on tekkinud mõni ülaltoodud sümptomitest, peate mõõtma veresuhkru taset ja uriini ketoonidesisaldust niipea kui võimalik, sest need sümptomid võivad viidata seisundile, mida nimetatakse ketoatsidoosiks. Selline seisund on ohtlik ja ravi puudumisel võib põhjustada diabeetilist koomat ja surma. Seetõttu peate kohe arsti poole pöörduma ja võimalusel manustama lisaannuse insuliini.

4. Võimalikud kõrvaltoimed
Nagu kõik ravimid, võib ka NovoMix 30 FlexPen põhjustada kõrvaltoimeid.
NovoMix 30 FlexPen võib põhjustada hüpoglükeemiat, millest oli juttu eespool.
Mõnel inimesel võib süstekohas tekkida punetus, turse ja sügelus (seda nimetatakse ka paikseks allergiliseks reaktsiooniks). Tavaliselt kaovad need nähud paari nädala jooksul. Kui need sümptomid ei kao, levivad teistesse kehapiirkondadesse või kui enesetunne järsult halveneb (higistate, oksendate, tekib hingamisraskus, südamekloppimine, pearinglus), peate viivitamata arsti poole pöörduma, kuna nende sümptomite näol võib tegemist olla süsteemse allergilise reaktsiooniga, mida tuleb ette harva, kuid mis võib olla tõsise loomuga.
Kui süstimiskohta ei muudeta, võib nahk pakseneda või armistuda.
Insuliinravi alustamisel võivad tekkida nägemishäired või jäsemete turse.
Kui märkate endal kõrvaltoimeid, mida selles infolehes ei ole nimetatud, siis informeerige nendest oma arsti.

5. NovoMix® 30 FlexPen®-i säilitamine
Hoidke NovoMix 30 FlexPen'i, mis ei ole kasutusel, külmkapis temperatuuril 2...8oC (mitte liiga lähedal sügavkülma osale). Mitte lasta külmuda.
Kasutusel olevat NovoMix 30 FlexPen'i ei pea hoidma külmkapis. NovoMix 30 FlexPen'i võib kasutada või tagavarana kaasas kanda kuni 4 nädalat (temperatuuril alla 30oC), seejärel tuleb see minema visata.
Valguse eest kaitsmiseks katke NovoMix 30 PenFlex pärast kasutamist otsikuga.
Hoida lastele kättesaamatus ja nähtamatus kohas.
Mitte kasutada pärast etiketil ja pakendil märgitud kõlblikkusaja lõppu.
Ärge kasutage NovoMix 30 FlexPen'i, mis ei ole pärast loksutamist ühtlaselt valge ja hägune.

NovoMix®, FlexPen® ja NovoFine® on Novo Nordisk A/S (Taani) kaubamärgid.

September 2000

Novo Nordisk A/S
2880 Bagsvaerd, Taani

Infoleht kooskõlastatud jaanuar 2002.
NovoMix® 30 FlexPen®

Sissejuhatus

NovoMix® 30 FlexPen® on ainulaadne doosiselektoriga pen-tüüpi insuliinisüstevahend. Annust saab valida 1-ühikulise täpsusega vahemikus 1... - 60 ühikut. NovoMix 30 FlexPen on ette nähtud kasutamiseks koos lühikeste NovoFine nõeltega. Veenduge, et nõelte pakendil on täht S, mis tähistab lühikesi nõelu.

Enne NovoMixÒ 30 FlexPenÒ-i kasutamist lugege palun hoolikalt läbi alljärgnev kasutusjuhend.

Kasutuskorda seadmine

Kontrollige, kas NovoMix 30 FlexPen sisaldab vajalikku tüüpi insuliini.
Eemaldage otsik.

A. Enne esmakordset kasutamist veeretage NovoMix 30 FlexPen'i peopesade vahel 10 korda edasi-tagasi. Seejärel pöörake seda 10 korda asendite 1 ja 2 vahel üles-alla, et klaaskuulike liiguks insuliinimahuti ühest otsast teise. Veeremise-pööramise protseduuri tuleb korrata veel vähemalt üks kord, kuni lahus on ühtlaselt valge ja hägune. Seejärel süstige kohe.
Enne iga süstimist: pöörake NovoMix 30 FlexPen'i 10 korda üles-alla asendite 1 ja 2 vahel, et klaaskuulike liiguks insuliinimahuti ühest otsast teise. Seda protseduuri tuleb korrata seni, kuni lahus on ühtlaselt valge ja hägune. Süstida kohe.
Ühtlane segunemine on tagatud, kui mahutis on järel vähemalt 12 ühikut insuliini. Ärge kasutage NovoMix 30 FlexPen'i, milles on järel alla 12 ühiku.
B. Eemaldage NovoFine S nõelalt kaitsekleebik ja keerake nõel tihedalt NovoMix 30 FlexPen'i otsa.
C. Tõmmake ära nõela väliskate ja seejärel ka nõela sisekate. Ärge väliskatet minema visake.

NovoMix 30 FlexPen'i ettevalmistamine enne iga süstimist

Nõela ja insuliinimahutisse võib kasutamisel sattuda väike kogus õhku. Vältimaks õhu süstimist ja kindlustamaks õiget doseerimist:

D. Valige doosiks 2 ühikut.
E. Hoidke NovoMix 30 FlexPen'i nõelaga ülespoole ja koputage sõrmega kergelt vastu insuliinimahutit. Hoides nõela ülespidi, vajutage süstenupp lõpuni sisse. Nõela otsa peab ilmuma insuliinitilk. Kui tilka ei ilmu, korrake protseduuri, kuid mitte üle 6 korra.
Kui insuliinitilka ei ilmu, on süstevahend defektne ja seda ei tohi kasutada.

Annuse määramine

F. Kontrollige, kas doosiselektor on nullasendis. Valige ühikute arv, mida te soovite süstida. Doosiselektorit kummaski suunas keerates saab seada doosi suuremaks või väiksemaks. Tagasi keerates olge ettevaatlik, et te ei vajutaks süstenupule, sest siis purskub insuliin välja. Te ei saa valida suuremat annust, kui on jäänud ühikuid insuliinimahutisse.

Süstimine

Kasutage arsti poolt soovitatud süstimistehnikat.

G. Süsti tegemiseks vajutage süstenupp lõpuni alla. Olge tähelepanelik, et vajutaksite süstenuppu ainult süstimise ajal.
H. Pärast süstimist peab nõel jääma vähemalt 6 sekundiks naha alla. Hoidke süstenupp lõpuni all kuni nõela eemaldamiseni. See kindlustab kogu annuse manustamise.

Nõela eemaldamine

I. Asetage väliskate nõelale tagasi ja keerake nõel lahti. Visake see hoolikalt minema.

On tähtis, et te kasutaksite igaks süsteks uut nõela. Et vältida soovimatut nõelatorget peavad meditsiinitöötajad ja teised hooldajad nõela eemaldamisel ja minemaviskamisel järgima üldisi ettevaatusabinõusid.

Töökindluse kontroll

J. Kui NovoMix 30 FlexPen ei tööta korralikult, järgige antud protseduuri:

- Keerake süstevahendi otsa uus NovoFine S nõel.
- Valmistage NovoMix 30 FlexPen ette, nagu kirjeldatud punktides D-E.
- Asetage nõelale väliskate.
- Hoides süstevahendit nõelaga allapoole väljutage 20 ühikut nõelakattesse.

Insuliin peab täitma nõelakatte alumise osa (nagu näidatud joonisel J). Kui NovoMix 30 FlexPen on väljutanud liiga palju või liiga vähe insuliini, korrake testi. Kui see kordub, siis ärge seda süstevahendit rohkem kasutage vaid võtke ühendust süstevahendi tarnijaga.
Visake kasutatud NovoMix 30 FlexPen hoolikalt - ilma nõelata - minema.

Hooldus

NovoMix 30 FlexPen on loodud töötama täpselt ja ohutult. Selle käsitsemisel peab olema ettevaatlik. Vältige olukordi, kus NovoMix 30 FlexPen võib viga saada.

NovoMix 30 FlexPen'i välispinda saab puhastada alkoholis niisutatud vatiga. Teda ei tohi alkoholi sisse kasta ega pesta või õlitada, kuna see võib kahjustada mehhanismi.

Skeem

Otsik
Insuliinijäägi skaala aken
Insuliinijäägi skaala
12 ühikut
Doosiindikaatori aken
Süstenupp
Doosiselektor
NovoFineÒ S
Nõela väliskate
Nõela sisekate
Nõel
Kaitsekleebik


Info - tootja esindajalt 07.11.03

Küsi apteekrilt