DALACIN C CAPS 150MG N16

Retseptiravim

4,46 €


Piirhind €3.32

Haigekassa 50% soodustusega €4.05

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega -


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Clindamycinum
Toimeaine kogus
150 MG
Ravimivorm / pakend
CAPS
Kogus pakendis
N16

SÜNONÜÜMID: KLINDAMYCIN jt.

DALACIN C CAPS 150MG N16
RAVIMVORM JA TOIMEAINE SISALDUS: Kapslid sisaldavad 75 mg, 150 mg, või 300 mg klindamütsiini (vesinikkloriidina). Süstelahuse 1 ml sisaldab klindamütsiin-2-fosfaati (vastab 150 mg klindamütsiinile).
Abiained: kapsel-laktoosi vastavalt 130 mg, 200 mg või 260 mg; värvainetena erütrosiini, indigokarmiini, titaandioksiidi ja täiteaineid. Süstelahuskonservantidena bensüülalkoholi, naatriumedetaati ja vajalikul hulgal süstevett.
OMADUSED JA FARMAKOKINEETIKA: Klindamütsiini toime põhineb reageerimisel ribosoomi alaühikuga 50-S, mistõttu pidurdub valgusüntees. Väikestes kontsentratsioonides on toime bakteriostaatiline, suurtes kontsentratsioonides bakteritsiidne. Klindamütsiin on aktiivne grampositiivne mikroorganismide (streptokokid, pneumokokid ja stafülokokid, sh. penitsillinaasi tootvad tüved) ja anaeroobsete bakterite suhtes, sh. bakteroidid. Klindamütsiin ei toimi gramnegatiivsetele aeroobsetele bakteritele, mükoplasmale ja enterokokkidele. Resistentsus kujuneb aeglaselt ja järk-järgult. Koostoimes teiste antibiootikumidega (v.a. linkomütsiin) ei ole resistentsuse teket täheldatud. DALACIN C tungib hästi kudedesse ja on ravile raskesti alluvate infektsioonide korral (pehmete kudede infektsioonid, äge ja krooniline osteomüeliit) alternatiivne antibiootikum. Suu kaudu manustamisel imendub kiiresti üle 90% (sõltumata toidu samaaegsest manustamisest). Maksimaalne kontsentratsioon plasmas saabub 45 min jooksul. Umbes 40% klindamütsiinist seondub plasmavalkudega ja jaotub kudedesse. Aine läbib platsentabarjääri, kuid ei läbi hematoentsefaalbarjääri. Poolväärtusaeg on 2,4 tundi. Klindamütsiin eritub peamiselt sapiga ning vähesel määral uriiniga. Klindamütsiinfosfaat on vesilahustuv ester, mida manustatakse lihasesse või veeni.
NÄIDUSTUSED: Klindamütsiinile tundlike mikroorganismide poolt põhjustatud infektsioonid.
Kõhuõõne ja vaagnapiirkonna infektsioon, luude ja liigeste infektsioon, naha ja pehmete kudede infektsioon, pneumoonia, kopsuabstsess
ANNUSTAMINE: Kapslid tuleb sisse võtta tervelt, vähemalt 1/2 klaasi vedelikuga. Imendumine ei sõltu toidukordadest.
* Täiskasvanule 150...300 mg 3...4 korda ööpäevas, sõltuvalt infektsiooni raskusest. Süstelahust manustatakse täiskasvanule lihasesse 300 mg (2 ml) 3 korda ööpäevas; veeniinfusioonina 600 mg (4 ml) 3 korda.
--- Infusioonikiirus:
Soovitav minimaalne Kiire küllastav Kontsentratsiooni säilitav
kontsentratsioon infusioon (mg/min infusioon (mg/min)
vereplasmas (mikrog/ml) 30 min jooksul)
4 10 0,75
5 15 1,00
6 20 1,25
--- Lahjenduste tegemine ja infusiooni kestus: Klindamütsiini kontsentratsioon infusioonilahuses võib olla maksimaalselt 12 mg/ml ja infusioonikiirus 30 mg/min.
Tavalised lahjendused on järgnevad:
Annus (mg) Minimaalne lahjendus* (mg) Minimaalne infusioonikestus (min)
300 (2 ml) 50 10
600 (4 ml) 50 20
900 (6 ml) 100 30
1200 (8 ml) 100 40
* lahjendamiseks kasutatakse 0,9% naatriumkloriidi või 5,0% glükoosilahust.
--- Infusioonilahuse sobivus: DALACIN C süstelahusega on sobimatud: ampitsilliin, fenütoiin, aminofülliin, barbituraadid, kaltsiumglükonaat ja magneesiumsulfaat.
VASTUNÄIDUSTUSED: Ülitundlikkus linkomütsiin ja klindamütsiini suhtes.
ETTEVAATUST: Seedetrakti haiguste, eriti koliidi korral. Pikaajalise ravi korral tuleb pidevalt jälgida verepilti ja maksafunktsioone. Kui ravi ajal tekib äge kõhulahtisus, tuleb antibiootikumi manustamine lõpetada. Kergemad kõhulahtisusejuhud mööduvad tavaliselt ravimi kasutamise lõpetamisega. Keskmiste ja raskete juhtude korral tuleb patsiendile vajadusel manustada vedelikke, elektrolüüte ja valguasendajaid. Soole motoorikat vähendavad ravimid võivad seisundit raskendada. Tuleb arvestada ka koliidi teisi tekkevõimalusi. Süstelahus sisaldab bensüülalkoholi, mis võib põhjustada enneaegsel vastsündinul "hingeldamise sündroomi".
RASEDUS JA IMETAMINE: Raseduse ajal vastunäidustatud, sest andmed ravimi ohutuse kohta puuduvad. Klindamütsiin eritub rinnapiima kogustes, mis ka terapeutiliste annuste kasutamisel on ohtlikud lapsele.
KÕRVALTOIMED: Seedetraktihäired (peamiselt kõhulahtisus) tekivad umbes 8% patsientidest. Sageli (>1/100) tekivad iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus (esile kutsutud Clostridium difficile poolt). Harvem tekivad nahalööbed, nõgestõbi, lihasesse süstimisel lokaalne ärritus, veeni manustamisel tromboflebiit. Väga harva (<1/1000) tekivad anafülaktilised reaktsioonid, mööduv neutropeenia ja eosinofiilia, pseudomembranoosne koliit, suu kaudu manustamisel ösofagiit, maksaensüümide aktiivsuse mööduv suurenemine. Enam ohustatud on eakad ja nõrgenenud tundlikkusega patsiendid. Lokaalsete ärritusnähtude vältimiseks tuleb ravimit süstida võimalikult sügavale lihasesse.
KOOSTOIMED: Klindamütsiin vähendab peroraalsete rasestumisvastaste preparaatide toimet. In vitro inaktiveerib erütromütsiini.
SÄILITAMINE: Kapslid 5 aastat, süstelahust 2 aastat. Valmistatud infusioonilahus tuleb ära tarvitada 12 tunni jooksul.
PAKEND: 75 mg kapslid, 40 tk blisterpakendis, 150 mg kapslid, 16 tk, 40 tk või 100 tk blisterpakendis. 300 mg kapslid, 16 tk, 32 tk blisterpakendis. Süstelahus (150 mg/ml) 2ml, 4 ml või 6 ml viaalis, 1 tk pakendis.
TOOTJA: UPJOHN S.A. PUURS
Info - originaal.
Küsi apteekrilt