ANDROCUR TBL 50MG N50

Retseptiravim

15,76 €


Piirhind €15.76

Haigekassa 50% soodustusega €9.13

Haigekassa 75% soodustusega -

Haigekassa 90% soodustusega -

Haigekassa 100% soodustusega €2.5


Ava ravimi infoleht

Toimeaine / Koostis
Cyproteronum
Toimeaine kogus
50 MG
Ravimivorm / pakend
TBL
Kogus pakendis
N50

ANDROCUR® TBL 50MG N50
RAVIMVORM JA TOIMEAINE SISALDUS: 1 tablett sisaldab 50 mg tsüproteroonatsetaati, abiaineid.
OMADUSED JA FARMAKOKINEETIKA: Tsüproteroon on antiandrogeense toimega ravim, ta inhibeerib konkureerivalt androgeenide toimet efektororganile. Sellest tulenevaid toimeid kasutatakse raviks: sugutungi pärssimine, rasunäärmete aktiivsuse redutseerimine, hirsutismi ravi, prostata koe kasvu mõjustavate androgeensete impulsside vältimine, enneaegset suguküpsust põhjustavate protsesside inhibeerimine.
Tsüproteroonil on tugev gestageenne toime. Kaufmanni proliferatsioonitestis transformeerub endomeetrium juba 20...30 mg koguannuse juures.
Tugeva gestageenina on tsüproteroonil tsentraalne inhibeeriv toime. Meestel on see antigonadotroopne toime vähem väljendunud, sest androgeenide inhibeeriv toime on antiandrogeense toimekomponendi tõttu vähenenud.
Tsüproterooni antigonadotroopne toime avaldub ka siis, kui aine on kombineeritud LH-RH agonistidega. Selle ainerühma poolt esile kutsutud initsiaalne testosterooni sisalduse suurenemine väheneb tsüproterooni kasutamisel.
ANDROCUR’i toimel väheneb testosterooni ja östrogeenide sisaldus. Toimet 17-ketosteroididele ja 17-ketogeensetele steroididele ei ole täheldatud. Kortisooli sekretsiooni mõjustab vähesel määral. Adrenokortikaal-pituitaar-hüpotalaamilise telje funktsioon enamikul täiskasvanutel ei muutu. Uuringute põhjal võib järeldada, et organismi reaktiivsus tsüproterooni toimel ei muutu. Adrenokortikaal-pituitaar-hüpotalaamiline telg võib häiruda idiopaatilise pubertas praecox’iga laste ravimisel suurte annustega. Harva on täheldatud prolaktiini sisalduse vähest suurenemist ANDROCUR’i suurte annuste kasutamisel.
Tsüproteroon imendub kiiresti, biosaadavus on täielik. Maksimaalne kontsentratsioon plasmas (700 nmol/l = 290 µg/l) saabub 3...4 tundi pärast manustamist. Tsüproterooni kontsentratsioon plasmas väheneb kahefaasiliselt poolväärtusaegadega 4±1 ja 38±5 tundi. Ravimist 35% eritub uriiniga (põhiliselt mittekonjugeeritud metaboliitidena) ja 65% sapiga (glükuroniseeritud metaboliitidena, millest üks peamisi on 15b-hüdroksütsüproteroonatsetaat).
0,2% annusest eritub rinnapiima.
NÄIDUSTUSED: Meeste hüperseksuaalsuse pärssimine. Prostata kartsinoom. Raskekujuline hirsutism.
ANNUSTAMINE: ANDROCUR tabletid tuleb sisse võtta närimata koos vedelikuga pärast sööki.
*Mehed. Sugutungi pärssimine: 1 tablett 2 korda ööpäevas (100 mg). Vajalikuks võib osutuda annuse suurendamine 2 tabletini 2 korda ööpäevas või isegi lühiajaliselt 2 tabletini 3 korda ööpäevas. Rahuldava tulemuse korral, tuleb püüda säilitada nii väikest annust kui võimalik. Sageli piisab ½ tabletist 2 korda ööpäevas. Kui patsiendi seisund on stabiliseerunud, tuleb annust redutseerida astmeliselt. Annust vähendatakse 1 (50 mg) või ½ tableti (25 mg) kaupa mõnenädalaste intervallidega.
Inoperaabelne prostata kartsinoom. Adrenokortikaalsete androgeenide toime elimineerimine orhiektoomia järgselt: 2 tabletti 1...2 korda ööpäevas.
Ilma orhiektoomiata: 2 tabletti 2...3 korda ööpäevas. Pärast paranemist või remissiooni saavutamist ei tohi ravi katkestada ega annust vähendada.
Initsiaalse testosterooni sisalduse suurenemise vähendamine ravi korral LH-RH agonistidega: ravi algul manustatakse ainult ANDROCUR’i 2 tabletti 2 korda ööpäevas 5...7 päeva vältel, järgnevalt 2 tabletti 2 korda ööpäevas 3...4 nädala vältel koos LH-RH agonistiga.
Adrenokortikaalsete androgeenide toime elimineerimine ravi korral LH-RH agonistidega: antiandrogeense ravi jätkamine 2 tabletiga 1...2 korda ööpäevas.
*Naised. Fertiilses eas naised alustavad ravi menstruatsioonitsükli 1 päeval. Naised amenorröa või ebaregulaarse tsükliga alustavad raviga kohe pärast raseduse välistamist. 1...10. päeval võetakse iga päev 2 tabletti ANDROCUR’i. Lisaks peab patsient tarvitama ka gestageeni (antiandrogeense toimekomponendiga) ja östrogeeni sisaldavat preparaati, mis stabiliseerib tsükli ja on toimib kontratseptiivselt: 1 tablett DIANE-35 päevas alates tsükli 1. päevast kuni 21. päevani. 21 päeva järel teha 7 päevane paus, mille ajal tekib menstruatsioonitaoline verejooks. Täpselt 4 nädalat päevast, mil alustati esimest ravitsüklit, so samal nädalapäeval, alustatakse tablettide võtmisega hoolimata sellest, kas verejooks on lõppenud või ei ole. Kui verejooksu ei teki, tuleb enne ravi jätkamist välistada rasedus.
Kliinilise paranemise korral võib ANDROCUR’i annust redutseerida 1 või ½ tabletini ravitsükli esimesel 10 päeval. Piisav võib olla ka ravi ainuüksi DIANE-35’ga. Naised ei tohi ANDROCUR-ravi ajal rasestuda, mistõttu raviskeemi tuleb täpselt jälgida. Kontratseptiivne kaitse on kindel vaid juhul, kui korrektselt peetakse kinni ravirezhiimist ja tablette manustatakse täpselt 24 tunnise rütmiga. Kui unustatakse võtta ANDROCUR’i ja/või DIANE-35 tablett, tuleb seda teha 12 tunni jooksul. Kui ajavahemik ületab 12 tundi võib kontratseptiivne kaitse väheneda. Hoolimata kontratseptiivse toime vähenemisest unustamise korral tuleb ANDROCUR’i ja/või DIANE-35 kasutamist jätkata, et vältida verejooksu teket. Lisaks tuleb ülejäänud tsükli vältel kasutada mittehormonaalseid kontratseptsiooni meetodeid (v.a. temperatuuri- ja kalendrimeetod). Pärast 7-päevalist pausi, mille jooksul tavaliselt tekib vereeritus, tuleb alustada järgmist kombineeritud ravikuuri vastavalt instruktsioonile.
NB! Soovitades kombineeritud ravi tuleb silmas pidada DIANE-35 kõrvaltoimeid, vastunäidustusi ja koostoimeid.
Hüsterektomeeritud või postmenopausaalsed naised, kellel DIANE-35 tarvitamine ei ole vajalik, võivad kasutada ainult ANDROCUR’i. Olenevalt vaevuste tugevusest on ööpäevane annus ½...1 tabletti 21 päeva vältel, järgneb 7-päevane paus.
*Lapsed. pubertas praecox idiopathica: ANDROCUR’i annus sõltub lapse kehapinnast, mis on määratud pikkuse ja kaaluga, samuti häire ulatusest. Üldiselt on see 50...150 mg/m2 kehapinna kohta ööpäevas (so ½...1 tabletti 2 korda ööpäevas kuni 1 tablett 3 korda ööpäevas). Ravi lõpetamisel tuleb annust vähendada astmeliselt.
VASTUNÄIDUSTUSED: Maksahaigused, idiopaatiline rasedusikterus või raske raseduspruritus anamneesis, Dubin-Johnson’i sündroom, Rotor’ sündroom, eelnenud või esinev maksatuumor (prostatakartsinoomi korral on vastunäidustatud vaid siis, kui need ei ole metastaasidest tingitud), raske üldseisund (v.a. prostatakartsinoom), raske krooniline depressioon, eelnenud või esinev trombembooliline protsess, sirprakuline aneemia, herpes gestationis anamneesis, tüsistunud suhkurdiabeet, noorukid enne puberteedi lõppu ja lapsed (erand: pubertas praecox idiopathica).
RASEDUS JA IMETAMINE: Esineb oht hormoonspetsiifilistele kõrvaltoimetele. Ravim eritub rinnapiima, kuid imiku kahjustust siiani täheldatud ei ole.
KÕRVALTOIMED: Spermatogeneesi pärssimine, günekomastia, väsimus, töövõime alanemine, neerupealiste koore funktsiooni pärssimine lastel (suured annused), kehakaalu muutus, depressiivne meeleolu, naistel võib tekkida pingetunne rindades; kombinatsioonravi ajal DIANE-35’ga pärsitakse ovulatsiooni. Harva võib suurte annustega ravi korral tekkida maksafunktsiooni raske häire.
KOOSTOIMED: Antidiabeetilised ravimid: glükoosi tolerantsuse muutumine suhkurtõve korral.
ETTEVAATUST! Ravimi toimel väheneb reaktsioonivõime. Prostata kartsinoomi korral tuleb vastunäidustuste (trombembooliline protsess, raske tüsistunud suhkurtõbi ja sirprakuline aneemia) esinemisel kaaluda hoolikalt ravist saadava kasu ja riski vahekorda ning otsustada igal üksikjuhul eraldi.
Alkoholi samaaegsel kasutamisel võib väheneda sugutungi pärssiv toime.
Ravi ajal tuleb kontrollida maksa ja neerupealiste funktsiooni ning punavere pilti, suhkurtõve korral süsivesikute ainevahetust. Naistel tuleb enne ravi alustamist teha põhjalik günekoloogiline uuring raseduse välistamiseks.
Pubertas praecox idiopathica korral tuleb ravi korral kaaluda asendusravi vajalikkust, sest pärsitakse neerupealiste koore funktsiooni (eriti koormustel).
KÕLBLIKKUSAEG JA SÄILITAMINE: Jahedas kohas, kuumuse, niiskuse ja otsese päikesevalguse eest kaitstult, 5 aastat.
PAKEND: Tabletid 50 mg 25 tk, 20 tk või 50 tk pakendis.
TOOTJA: SCHERING AG
Info - originaal arstiinfo.
Küsi apteekrilt