Seks on terviseks!

01.06.2025

Seks on terviseks

Kuidas seksuaalsus ja hea seks mõjuvad meie füüsilisele ja vaimsele tervisele? Selgitab Confido ämmaemand, noorte- ja seksuaalnõustaja Marje Altrov. 


Tekst: Kadri Kütt


Seksuaaltervise infot leidub Marje Altrovi hinnangul palju ja seda eriti inglise keeles. Samuti on suhtumine seksuaalsuse eri tahkudesse tänapäeval märksa avatum kui varem. „Samas ei tähenda see veel, et teadlikkus ja julgus oma seksuaalsust analüüsida, seda teistega arutada ning vajadusel murede kohta nõu küsida oleks tavaline. Seega on oluline mõista seksuaalsuse tähtsust inimese tervise osana.“

Spetsialisti sõnul on hea seksuaalelu määratlemine väga individuaalne. Kõik inimesed ei väljenda oma seksuaalsust läbi seksuaalsete tegevuste ja seksi. Üldiselt aga hõlmab positiivne seksuaalkogemus nauditavat, turvalist ja partneriga alati vastastikusel nõusolekul põhinevat tegevust. „Seksuaalseteks tegevusteks võib pidada pea kõike, alates üksi fantaseerimisest, partneriga romantilise kirjanduse lugemise kuni peoseltskonnas üksteisele konsensuslike valuaistingute tekitamiseni välja.“

Nii soolo- kui ka partnerseksi kogemiseks on eri situatsioonides palju ajendeid. Seks võib olla naudingu allikas, peletada igavust, maandada stressi ja pingeid, võimaldada laste saamist, tõsta tuju, saada uusi kogemusi, vähendada üksindustunnet, tugevdada suhet, tähistada mõnda sündmust, tõsta unekvaliteeti, tunda eri aistinguid, kogeda võimusuhteid, vaigistada valu, mängida jne.

Aktiivsus parandab vormi ja südame tervist

Marje Altrov toob välja, et seksuaalsust ja selle väljendumist mõjutavad terviseseisundid ja haigused. „Õnneks on ka vastupidi – paljude uuringutega on saanud kinnitust, et nii soolo- kui ka partnerseks avaldavad tervisele head mõju.“

Näiteks võib seksuaalne tegevus aidata tugevdada üldist füüsilist vormi, põletada kaloreid ja parandada lihastoonust. Seda võib pidada osaks regulaarsest treeningust. „Uuringud kinnitavad, et füüsiline aktiivsus kasvatab seksuaalset rahulolu igas vanuses. Seega on füüsiline vorm ja seksuaalsed tegevused seotud ning kasulikud igas eas inimestele.“

Lisaks võib seksuaalne tegevus positiivselt mõjutada ka südame-veresoonkonna tervist, kuna see tõstab südame löögisagedust ja parandab vereringet. Regulaarne seksuaalne aktiivsus võib aidata vähendada vererõhku ja vähendada südamehaiguste riski.

Õnnetunne ja heaolu hormoonidest

Seksuaalse tegevuse mõjud võivad Marje Altrovi sõnul toetada ka une kvaliteeti ja kestust. Seksi käigus kogetav orgasm vabastab kehas oksütotsiini ja prolaktiini, mis soodustavad lõõgastumist ja head und.

Seksi käigus vabaneb kehas teisigi kasulikke hormoone. „Endorfiin ja dopamiin on n-ö looduslikud õnnetunde tõstjad, mis parandavad meeleolu ning vähendavad stressi. Sellega seoses on uuritud mindfulness-praktikate mõju seksuaalsele naudingule ja nende vahel leitud tugevaid seoseid. „Samal ajal suurendavad seksuaalsed tegevused kohalolu hetkes ja vähendavad seeläbi ärevust, depressiooni sümptomeid ning parandavad üldist emotsionaalset heaolu. Endorfiinid on ka looduslikud valuvaigistid ja leevendavad nii kroonilisi kui ka teatud akuutseid valusid, nagu migreen või pingepeavalu.

Laiemalt on teada, et vaagnapõhjalihaste toimimise parandamine muudab paremaks ka seksuaalfunktsioone. Vastukaaluks mõjutab seksuaalelu positiivselt ka vaagnapõhjalihaste tööd, mis omakorda parandab näiteks urineerimise ja roojamisega seotud probleeme nii meestel kui ka naistel. „Seksuaalse tegevuse positiivse mõju loetelu ei ole kindlasti täielik. Eri inimestel võib seks mõjuda tervisele veel mitut head moodi.“

Parem seksuaaltervis algab aususest

Marje Altrov soovitab esimese sammuna nimetada oma seksuaaltervist iseloomustavad, soodustavad ja pärssivad aspektid. „Selline mõtestamine aitab välja tuua aspektid, mis inimesele arvates just tema seksuaalelu mõjutavad ja jõuda järeldusele, kuidas sellel tervisel siis läheb.“

Just subjektiivsus on spetsialisti sõnul seksuaaltervise üks põhilisi aspekte, mistõttu ei saa anda vankumatuid soovitusi seksuaalse läbikäimisele. „Seksuaalsete tegevuste viise ja põhjuseid võib olla väga palju, samamoodi on väga erinevaid ka rahuldustpakkuvaid intervalle. Ühel ajal võib inimene olla seksuaalselt aktiivsem, teisel perioodil vähem ja mõnikord üldse mitte.“

Kui kõik seksuaaltervise aspektid tunduvad vastuvõetavad ning miski suurt ebamugavust ei tekita, ongi ilmselt kõik korras. Mõne aja pärast võiks aga uuesti samadele teemadele otsa vaadata. Kui aga midagi häirib, tuleks ka sellega tegeleda. Marje Altrov soovitab pöörduda ämmaemanda, günekoloogi, perearsti, androloogi vastuvõtule kui häirivate tegurite nimekirjas on sõna valu või ebamugavustunne. Sellisel juhul tuleb välistada protsessid, mis iseenesest ei taandu ja vajavad ravi või muul viisil sekkumist.

Avatud suhtlus ja nõuanded muudavad teadlikumaks

Marje Altrov soovitab meeles pidada, et seksuaaltervis on osa tervikust, mistõttu üldised tervislikud eluviisid, sh regulaarne füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine, piisav uni, stressi haldamine ja lõõgastustehnikate praktiseerimine toetavad ka seksuaalset heaolu. „Kui seksuaalelu häirivate aspektide all on miski seotud partneriga, tuleks alustada avatud suhtlemisest. Oma soovidest ja tunnetest rääkimine aitab üldjuhul luua usaldust, tugevdada emotsionaalset sidet ning vahel lahendada ka mõne kitsaskoha.“

Juhul kui on keeruline mõista, mis seksuaaltervist mõjutab, tasub ennast harida. Marje Altrov soovitab seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa raamatut „Sekspositiivseks“. Samuti leiab sotsiaalmeedias spetsialiste, kes seksuaalteemasid eri külgede pealt avavad. „Enne kellegi tulihingeliseks jälgijaks hakkamist võiks spetsialisti tausta uurida, et seeläbi sisu kvaliteeti hinnata. Seksuaalsus on teema, kus ka paljud mitte teadusele toetuvad nõuandjad häälekalt sõna võtavad. Julgen aga soovitada Instagrami kontosid annikatamme, seksnõustaja (dr Marie Abel), justinjlehmiller, s3kspositiiv (seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa) ja naistefysio (füsioterapeut Helle Nurmsalu).“

Lisaks on veebilehekülgi ja mobiilirakendusi, mis aitavad seksuaaltervise teadmisi kasvatada ning neid praktiseerida. Iga rakendus ei sobi kõigile, aga mõne lisateadmise hankimiseks kõlbavad teaduspõhise lähenemise poolest näiteks getcoral.app, beducated.com või omgyes.com. „Täpsemateks nõuanneteks või spetsiifilisemaks abiks tasub pöörduda mõne seksuaaltervise spetsialisti poole, kuhu saab minna nii individuaalselt kui ka koos partneriga.“


Seksi turvaliselt ja lustiga!


Vaata kõiki seksuaaltervise tooteid


Loe lisaks: 

Uudised:

Kõik postitused