Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

01.03.2024

Köha piinab? Köha ravi sõltub köha põhjustest ja iseloomust!

Kevad küll läheneb, kuid üks peamisi külmetushaiguste hooaegu on veel ees. Üks ebameeldivamaid sümptomeid, mis sellega kaasneda võib, on köha. Köha kogeb vähemalt ühel korra aastas ligi 70% inimestest ja sageli juhtub see just uue aasta alguses või varakevadel, siis kui ilmad on petlikud – päike küll paistab, kuid temperatuurid on veel üsna madalad. Vaatame, miks köha tekib, millest sõltub köha ravi ja kuidas valida välja enda jaoks parim rögalahtisti. 

Miks tekib köha?

Tihti arvatakse, et köha tuleb külmetamisest, kuid tegelikult tekitavad ülemiste hingamisteede haigusi hoopis viirused – külmetamine aitab viirustel lihtsalt kergemini mõjule pääseda. Oluline on märkida, et köha on keha kaitsemehhanism ning selle eesmärgiks on eemaldada hingamisteedesse kogunenud lima. Kõige sagedamini on köha põhjustatud viirusinfektsioonist ning sellisel juhul on köha enamasti alguses kinnine, muutudes alles mõne päeva jooksul järjest lahtisemaks.

Köha võivad põhjustada ka allergiad, hingamisteedesse kinni jäänud võõrkehad, osad ravimid, keskkonnategurid ja erinevad ärritajad, maohape söögitorus ning mitmed kroonilised haigused. 

Milline on parim köha ravi?

Köha ravi sõltub eelkõige köha iseloomust ja tekkepõhjusest. Köha võib olla nii kinnine kui lahtine ning seda on ravi valikul väga oluline silmas pidada. Rääkides viirusinfektsioonist tekkinud köhast, tuleks esimeste märkide ilmnemisel kohe organismile puhkust anda. Kehal on vaja säästa energiat viirusega võitlemiseks. 

Ülemiste hingamisteede viiruste vastu otsest ravi ei ole, eesmärgiks on sümptomite leevendamine. Sageli kaasneb ülemiste hingamisteede põletikuga äge bronhiit, mille põhjustajaks on enamikel juhtudel just nimelt viirusinfektsioon.

Meeles tuleks pidada, et köha pärssimine, eriti lahtise röga korral, ei ole hea mõte – sekreet jääb välja köhimata, röga vajub alumistesse hingamisteedesse ja haigus võib seeläbi hoopis raskemaks kujuneda. 

Selliste probleemide vältimiseks sobib hästi Lätis toodetud käsimüügiravim Wintrozen, mis on mõeldud röga lahtistamiseks ja väljaköhimise kergendamiseks ülemiste hingamisteede infektsioonist põhjustatud bronhiidi korral täiskasvanutel ja üle 14-aastastele noorukitel. 

Kuidas Wintrozenit kasutada?

Wintrozenit soovitatakse võtta 2-3 tundi enne magamaminekut ning selle kasutamine on väga lihtne – lihtsalt lahustage tablett klaasitäies vees ning see on koheselt manustamiseks valmis. 

Oluline on meeles pidada, et ravimit soovitatakse kasutada ainult täiskasvanutel ja üle 14-aastastel lastel. Soovitatav annus täiskasvanutele ja üle 14-aastastele lastele on 1 tablett (600 mg) ööpäevas, eelistatult õhtul. Arst võib soovitada muuta manustamissagedust ja annust, kuid ületamata maksimaalset ööpäevast annust 600 mg. Wintrozen’i ei tohi võtta kauem kui 5 päeva. Preparaat sobib ka neile, kel on laktoositalumatus. 

Pakendis on 10 lahustuvat tabletti. Pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti, meditsiiniõe või apteekriga.


Hoiatus!
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Uudised:

  • Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Tunne oma valu - neuropaatiline valu

    Loe lähemalt

  • 5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

    5 tõhusat võtet enesetunde parandamiseks algava külmetuse korral

    Loe lähemalt

  • Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

    Viirushaiguste kõrghooaeg on käes – kuidas sümptomeid leevendada ja ennetada?

    Loe lähemalt

  • Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

    Kuidas valida õiget inhalaatorit ja mis on nende vahe?

    Loe lähemalt

  • Kas sa tead, mis preparaat on ennast läbi aegade tõestanud, kui kurguvalu ekspert?

    Kas sa tead, mis preparaat on ennast läbi aegade tõestanud, kui kurguvalu ekspert?

    Loe lähemalt

Kõik postitused