Mille poolest eristub apteegikosmeetika tavakosmeetikast?

Mille poolest eristub apteegikosmeetika tavakosmeetikast?

Sageli pöördutakse apteegikosmeetika poole, kui on tekkinud juba otsene vajadus ning nahk annab märku, et vajab erihoolt. Tegelikult tuleks aga pöörata oma pilgud juba enne probleemi ilmnemist apteegikosmeetika suunda. Järgnevalt räägib lähemalt Apotheka iluekspert Natalja Ševtsova, miks eelistada apteegikosmeetikat tavakosmeetikale.

Kvaliteetse kosmeetika ülesleidmiseks tuleb esmalt toote pakendilt hoolega lugeda koostisosi ja alles seejärel langetada nahasõbralik otsus. Igal kosmeetikatoote koostisosal on üks või mitu funktsiooni kosmeetikatoote retseptuuris. Apteegikosmeetika väärtus ja üks peamine erinevus tavakosmeetikaga tuleneb lähteainetest, tootmisest ja järjepidevatest uuringutest.

Apteegikosmeetika lähteained

Apteegikosmeetika lähteained on kvaliteetsed, kõrge puhtusastmega ning põhjalikult kontrollitud. Lisaaineid lisatakse võimalikult vähesel määral, näiteks aineosade sidumiseks vajalikke emulgaatoreid ja stabilisaatoreid või oksüdatsiooniprotsesside kaitseks antioksüdante. Apteegikosmeetikas ei kasutata odavaid sünteetilisi abiaineid, mis sisalduvad tavakosmeetikas peamiselt toote mahu suurendamiseks või konservantidena, et pikendada toote säilivusaega. Antud mittekehaomased ained võivad kuivatada liialt nahka ja muudavad selle loomulikku, nahka kaitsva toimega mikrofloorat. Lisaks võivad tekitada allergilisi reaktsioone ning ummistada liigselt poore.

Apteegikosmeetika tootmine

Apteegikosmeetika tooteid valmistatakse ravimitööstuses, mis tähendab et kosmeetikatooteid valmistatakse aseptilistes tingimustes. Tootmisel peetakse oluliseks keskkonnasõbralikkust ehk kasutatud looduslikud toime-, lõhna- ja värvained on taastuv loodusressurss ja ka keskkonda säästvamad kui sünteetilised. 

Järjepidevad uuringud

Ühe olulise erisusena apteegikosmeetika poole pealt tasub välja tuua ka uuringud, sest apteegikosmeetika arendatakse välja koostöös teadlaste, nahaarstide, allergoloogide ja teiste spetsialistidega. Tooteid testitakse järjepidevalt ning laboratooriumites käib pidev arendustöö. Kliinilised uuringud haiglates tõestavad apteegikosmeetika väärtust ja hinda ning kinnitavad toodete toimet ja ohutust.

Säilitusained apteegikosmeetikas

Iga kosmeetikatoode, ka apteegikosmeetika, sisaldab kasvõi vähesel määral säilitusaineid, mis võivad olla nii looduslikud kui sünteetilised, et vältida toote riknemist. Säilitusained kaitsevad toodet bakterite, seente või teiste mikroorganismidega saastumise eest ladustamise ajal ja siis, kui tarbija seda kasutab.

Nimelt sisaldavad kosmeetikatooted teatavas koguses vett ja kui nad on avatud, võib toote kokkupuude hapniku ja temperatuurimuutustega tekitada bakterite ja seente paljunemiseks soodsa keskkonna. Niisiis peavad säilitusained kindlasti olema suure veesisaldusega kosmeetikatoodetes, näiteks kreemides, ihupiimades, ripsmetuššides ning vedelates silmalainerites, et tooted püsiksid heas seisukorras ja neid oleks ohutu kasutada.

Kas teadsid, et nahk on meie keha suurim organ ning kuni 60% kehale määritavatest toodetest imenduvad meie organismi. Seega tasub olla väga hoolikas ja kriitiline selles osas, mida me üldse oma kehale määrimine. Kui tekib küsimusi, siis küsi julgelt nõu, omale sobiva apteegikosmeetikatoote leidmisel apteekrilt apteegis või e-apteegi chatis.