Mida teha Coxsackie viiruse vastu?

26.09.2016

Eestisse on jõudnud ülinakkav Coxsackie viirus, mille sümptomiteks on valu, kõrge palavik ja lööve. Mida teha, et ennast ja oma lähedasi viirusest säästa või haigestumise korral vaevusi leevendada? Nõu annab Apotheka proviisor Merle Niglas.

Coxsackie viirusele on omane pea- ja kaelavalu, palavik, halb enesetunne, iiveldus ja oksendamine ning kehale ilmub sügelev villiline lööve. Haigus kestab kuni kümme päeva ja enamasti ei jää sellest hiljem märkigi, kuid halvematel juhtudel võib olla ka tüsistusterohke või lõppeda lausa surmaga.

Valu ja kõrge palaviku vastu aitab paratsetamool või ibuprofeen. Kindlasti on vaja palju juua. Kui kaelavalu, tugev peavalu ja kõrge palavik kestab kauem kui kolm päeva, on kindlasti vaja suhelda arstiga.

Kehale tekkivate villide sügelust aitavad vähendada allergiaravimid – vastavalt vanusele leiab apteegist tilgad (vajalik retsept), lahuse või tabletid.

Sügeleva villilise lööbega on soovitatav appi võtta tooted, mida kasutatakse ka tuulerõugetäppide korral. Näiteks jahutava efektiga PoxClin vaht, mida kasutatakse tuulerõugetest põhjustatud ärrituse, sügeluse, põletustunde ja tundlikkuse leevendamiseks. Jahutav ja nahka rahustav toime on suurem, kui vahtu hoida külmkapis. Vahtu sobib jätkuvalt kasutada ka siis, kui täppidel on koorikud peal, samas sobivad ka erinevad antiseptilised dekspantenooli sisaldavad niisutavad kreemid ja salvid. Koorikuid pehmendavalt mõjub ka taruvaigu ja mesilasvahaga Kriimusalv.

Vesiville võib tupsutada ka teepuuõliga, vajadusel võib seda veidi lahjendada kui lõhn lapse jaoks liiga intensiivne tundub. Samuti kuivatab ville antimikroobse toimega saialilletinktuur. Hästi toimivad ka erinevad antiseptilised spreid nagu CutaseptPharmacare jne.

Suhu ja limaskestadele tekkivate villide korral leiab apteegist lidokaiini ja kummeliekstraktiga suuõõne- ja igemegeele ning teisi tooteid spetsiaalselt suuõõne haavanditele (nt Urgo geel suuõõne haavanditele jt). Leevendust võib tuua ka astelpajuõli.

Käte hügieen on ülitähtis

Igasuguste nakkushaiguste vältimiseks on tark hoida käed puhtad nii kodus, koolis, restoranis kui ka kõikjal mujal. Kui see pole võimalik, on mõistlik kasutada antiseptilisi vahendeid. Nende valik on lai (spreid, geelid, salvrätikud) ja sobiva toote peaks leidma nii lastele koolikotti, kontorisahtlisse kui ka kõige pisemasse käekotti.

Kui pesta käsi sooja vee ja seebiga 15 sekundit, väheneb neil võõra mikrofloora hulk 10 korda, 30 sekundi jooksul aga juba ligi 1000 korda. Kõige sagedamini unustatakse hõõruda seepi pöidlapealsetele, küünealustele, sõrmevahedele ja -otstele. Korralikult tuleks pesta ka sõrmuste alla jäävat nahka, sest muidu hakkavad seal niiskuses bakterid paljunema. Seep tuleks voolava vee all maha loputada sõrmedest küünarnukkideni.

Terviseinfo:

  • Uurea – kuiva naha tõhus abimees

    Loe edasi

  • Kõik, mida on vaja teada kätepesust

    Loe edasi

  • Kolm nõuannet, kuidas kõõmamurest vabaneda

    Loe edasi

Kõik postitused